Sari la conținut

NEOWAVES & EWA ANALIZE SI TRADING


Postări Recomandate

@ chris

 

Da ai mare dreptate sunt destul de experimentat ca am suficienti ani de analiza NEOWAVES .

Charturile la mai mult de 10 piete le stiu in detaliu fara sa ma uit la ele de la TF de Monthly pala la M30 , daca faci un calcul sunt peste 40 de charturi , singua problema este ca nu pot sa discut cu cineva fara ca el sa-mi arate un chart cum vede miscarile , fiindca NEOWAVES este atat de complicata si multi noteaza diferit miscarile nu le vad toti la fel .

Ca sa putem discuta mai concret , as prefera sa postezi un chart pe care sa fie notate miscarile asa cum le vezi tu , pe ce unitate de timp crezi ca te simti tu confortabil si eu o sa incerc sa-mi spun o parere .

Nu conteaza ca le stim poate ambii fara sa ne uitam la ele dar trebuie sa vad concret felul cum le vezi tu.

Fara sa le vad cum ai notat tu sa vad daca ai respectat toate regulile sau nu , nu am cum sa-mi dau cu parerea .

In general eu ma abtin sa-mi dau cu parerea la chraturi netrasate si nemasurate si fara linii de trend clare , dar cand o persoana noua imi cere asta , incerc sa fac tot posibilul ca sa dau o explicatie .

Greseala bazala in NEOWAVES sunt exact charturile, marea majoritate care cred ca o sa poata aplica EWA sau NEOWAVES pe charturi de lumanari se inseala .

 

Cu respect , succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!!

 

Analiza tehnica NEOWAVES EUR\USD H1

 

Pattern de grad inferior se apropie de sfarsit .

Probabilitate de trading .

 

Din analiza anterioara se vede cum am presupus inceputul fazei a doua corectiva a unui pattern care pare sa se formeze .

Din grafice se vede o probabilitate de terminare a unui pattern cu un grad mai mic decat miscarea mai mare ,fiind presupus de mine valul b dintr-un posibil zigzag sau flat . Daca analizam acest val b se poate presupune ca in cadrul patternului mai mare este un monoval , dar in interiorul lui se formeaza o combinatie dubla. Acest monoval poate sa termine constructia valui b de grad superior. Fiindca acest val deja a consumat suficient timp ca sa fie comparat cu valul a, chiar mai mult, valul b poate avea urmatoarele combinatii in constructia sa :

-dublu zigzag

-zigzag+x+flat

-zigzag+x+triunghi .

Nu poate fi sub nici o forma structura tripla!

Daca analizam cu mai multa atentie graficul el deja a format structura dubla de zigzag+x+flat si ne aflam acum la terminarea valului c a acestei combinatii care se pare a fi un flat normal . Care stie regulile NEOWAVES stie ca acest val c poate sa mai continuie formarea lui , din acest motiv imi este destul de dificil ca sa stiu exact unde se termina . Daca ma uit cu atentie la impulsul presupus de mine valul a de grad mai mare , as presupune ca max ar fi retras pana la 61.8% FIBO .

Fiindca valul b pare sa fie mai lent si sa retraga doar pana la 61.8% valul a,astept ca flatul mic sa se termine si valul c al flatului mic sa fie retras mai repede decat formarea lui . In acest caz se poate initia o tranzactie cu risc minim si probabilitate mare de reusita , avand un potential destul de bun , un val c de grad superior .

 

Nu uitati de menegmentul riscului , care este cel mai important factor!

 

Stiu ca este greu sa cititi si sa va imaginati ceea ce am scris , dar va recomand sa o faceti cu graficul in fata si sa urmariti cu foarte mare atentie gradele de la aceste patternuri , fiindca aici avem 4 grade diferite , mare atentie la ele . Ca sa poti sa analizezi cu mai mare acuratete NEOWAVES trebuie sa stii sa te orientezi intre grade foarte bine, exact cum se orienteaza un sofer intr-un oras aglomerat si stie care sunt strazile principale si cele secundare , aici este mult mai dificil , dar acest aspect vine odata cu experienta .

 

Va urez succes !!!!

post-6242-0-82946900-1348120184_thumb.png

post-6242-0-00474200-1348120214_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@wolf

prima intrebare:

- de ce perioada din data de 17.09.2012 reprezentand ultimul val impulsiv 5 din valul a ( figura mare ) ai impartit-o la 3 intervale si nu la 2 intervale asa cum era normal. Ma refer aici, in primul rand la trasaj.

 

intrebarea 2:

- pana la ce nivel trebuie sa ajunga pretul ca sa avem val b care retrage val a cu 61.8 %. Poti pune un fibo ? eventual sa vedem cum faci tu masuratoarea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ne aflam exact la 138.2 % din (b). Daca ramane asa pretul, flatul se numeste " val de tip plat comun ".

Sunt foarte curios daca piata se va intoarce exact in acest punct de 138.2 % din val (b), exact pe acel barpatern denumit pinbar.

post-2700-0-85494600-1348126897_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reanalizare NEOWAVES EUR\USD H1

 

Pattern se apropie de sfarsit

 

Din anaiza de dimineata se vede cum piata a invalidat numaratoarea de grad inferior , dar asta nu inseamna ca piata a invalidat numaratoarea de grad superior . O corectie complexa in procesul de dezvoltare poate fi in multe combinatii . Varianta cu dublu zigzag este invalidata , deci vom trece la urmatoarea de zigzag +x+flat .

Rezulta ca acum suntem intr-un flat care face parte dintr-o combinatie . Uitativa pe grafic eu am revizuit valul a din flat care in primul rand l-am presupus un impulsiv . De ce ?

Acesta intrebare o sa o primesc destul de des si o sa incerc sa va explic o singura data .

 

Aici si @vaxx , daca o sa urmareasca cu atentie o sa inteleaga de ce in trasaj uneori eu folosesc trei puncte intr-o zi si de ce o fac .

 

Cand piata repeta de doua ori intr-o zi nivelul de deschidere , probabilitatea ca sa folosesc trei puncte dar nu doua este destul de mare , exact ceea ce am si facut , fiindca piata atunci este neutra si ca sa inteleg mai bine cum se structureaza combinatia asta si fac , folosesc trei puncte. Dar in acelasi timp urmaresc cu mare atentie ce se intampla mai departe . Daca piata nu invalida aparitia unui zigzag , adica valul b retragea doar pana la 61.8% FIBO din valul a , ele ma ajutau sa clasific valul a ca fiind impulsiv , dar fiindca a fost invalidat acest aspect ele nu mai au atat de mare importanta si am schimbat trasajul la doua puncte .

 

La intrebarea , dar de ce se poate presupune si un impulsiv si un corectiv?

 

Acesta este o intrebare extrem de tehnica , la care o sa incerc sa raspund pe intelesul vostru .

Patternurile NEOWAVES de multe ori au un punct de trecere intre un pattern si altul . Din acest motiv si Neely a studiat si arat aparitia mai multor patternuri cum ar fi de ex un Triunghi Neutral . Acest pettern nu este alt ceva decat un triunghi care nu respecta regulile de la triunghiurile celelalte dar este totusi triunghi .De ce ? Locul aparitiei lui si felul cum se comporta piata post-triunghi il confirma.

Cei mai multi dintre cei care invata uita sa respecte si regulile de confirmare post-miscare , care sunt cele care confirma patternurile ca valide.

Daca observam in exemplul nostru se vede cum eu am presupus in varianta reanalizata valul a ( negru ) o miscare corectiva dupa ce am presupuso impulsiva . De ce ? De cele mai multe ori patternul impulsiv de 5 segmente seamna cu un pattern corectiv la fel aparent de 5 segmente . Care este el ? Acest pattern este zigzag + x (lipsa) +flat.

Daca luam aceste doua patternuri sunt aproape identice , din cauza ca lipseste valul x . Aparent au 5 segmente , dar cel corectiv in analiza avansata are mai mult de 5 .

Daca acest pattern se termina cu un flat normal , voi il incurcati cu o impulsie normala , fiindca valul b al zigzagului care poate fi presupus valul 2 este mare in timp,valul 3 care de fapt sunt trei segmente din cauza lipsei lui x este presupus de voi valul extins . Aici este primul semnal , care ? Valul presupus 3 este mai mic de 161.8%. Mare atentie la acest prim semnal !

Apoi felul la cum se termina valul 5 , daca este un fllat normal in ultima faza corectiva , voi o sa credeti ca este val 5 normal , daca este un flat neregulat si cu valul c-failure , voi o sa vedeti o impulsie cu val 5 truncat .

Mare atentie ! Orice presupunere trebuie confirmata si de miscarea post-pattern .

Multi nu mai fac asta si din acest motiv se ratacesc si gata spun ca NEOWAVES nu este bun . Nimic mai gresit ! In plus cand valul presupus 5 nu atinge liniile canalului de trend dar se inchee mai jos putin , iarasi este un semnal ca ceva nu este in regula . Ei acolo si este locul unde eu folosesc trei puncte de trasaj ca sa inteleg mai bine situatia . Patternurile fiind extrem de mici este greu sa obtin o informatie destul de exacta si din acest motiv presupun mai intai un impulsiv si apoi un corectiv . Care este punctul deciziei finale si crucial , nivelul de 61.8% FIBO de retragere a valului a . El ca sa fie un zigzag , in primul rand trebuie sa fie impulsiv si apoi nu trebuie sa fie retras mai mult de 61.8% . ( regula zigzagului ) . In momentul cand este retras mai mult , cum s-a intamplat astazi imediat este presupus de mine un corectiv , o structura dubla si punctul ei de invalidare este mai jos, la nivelul de 81% din valul a ( regula retragerii unui pattern dublu de valul de acelasi grad ) . Pana acolo eu nu schimb nimic in orientarea ascendenta a tranzactiei pe care incerc sa o fac , dar mare atentie cum se intra in piata , asta deja v-am explicat si desenat . Daca acel punct este invalidat numaratoarea mai mare trebuie revizuita , eu in piata nu intru si analizez si astept alte patternuri in formare , inseamna ca ceva nu este in regula .

 

Cei care spun ca au o experinta de 2-3 ani NEOWAVES cred ca stiu destul de bine , ca previziunea unde se termina valul b este dificila si aproape imposibila , fiindca tocmai el ne arata ce sentiment are piata , fata de orientarea lui , puternic , neutru sau slab . Acesta este o informatie pretioasa .

 

La intrebarea cum,eu initiez o tranzactie impotriva valului b daca nu stiu unde se termina ?

 

Este o intrebare , la care am mai raspuns si am desenat , se intra pe structura mai mica care se analizeaza si in functie de piata , spargeri confirmari de pret si timp ( viteza ) de confirmare , iau decizii de a intra pe urmatorul val de grad mai mare.

Noi toti stim , ca piata se dezvolta pe toate unitatile de timp in acelasi timp , ei sunt perioade de formare si daca gandim fractalic piata o sa intelegem ca este perioada netranzactionabila , apoi vine perioada tranzactionabila .

 

In NEOWAVES nu se inventeaza sau se trece cu vederea o micare cum se face in EWA !

 

Daca patternurile nu se comporta asa cum este regula si cum va asteptati in urma analizei destul de amanuntita insemna ca ceva nu este in regula , directia in care sunteti orientati cu gandirea si sunteti impotriva trendului .

O piata trebuie analizata de la mic la mare si sa fie gandita cu logica , fiindca toata piata este un mare fractal doar in momentul cand cunosti foarte bine regulile , te poti orienta in spatiu ( timp si pret ) poti sa te plimbi cu gandirea si imaginatia de la un grad la altul care este un termen relativ nu unul fix .

Piata este fractalica si daca o sa incercati sa tranzactionati NEOWAVES sau sa analizati doar pe chraturile de zi sau mai mari o sa va treziti la pensie .

Eu stiu si sunt constient ca sunt de multe ori dat peste cap din cauza ca sunt stiri care ma afecteaza destul de mult uneori , dar atata timp cat stiu sa astept si apoi sa dau o explicatie ce s-a intamplat sunt in mare parte ferit de pierderi nedorite .

Eu am presupus ca NEOWAVES are 2800 de reguli , dar vreau sa va spun ca toata cartea scrisa de autor este o MARE REGULA FRACTALICA !

ORICE INCALCARE DE REGULA NASTE ALTA REGULA !

NEOWAVES este o analiza compacta si destul de grea dar destul de logica .

 

Sper ca ceea ce am incercat sa va explic ati inteles , macar 33% , asta ar insemna ca suntem de acelasi grad , ha ha ha !!!!

post-6242-0-52641900-1348134496_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wolf ! felicitari pentru rabdarea de care dai dovada sa scrii atata ! mi-ar face placere sa vorbim mai multe pe subiectul asta Neowave,dar n-am rabdare sa scriu atat de mult ca tine. poate ai dori sa vorbim la telefon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wolf ! felicitari pentru rabdarea de care dai dovada sa scrii atata ! mi-ar face placere sa vorbim mai multe pe subiectul asta Neowave,dar n-am rabdare sa scriu atat de mult ca tine. poate ai dori sa vorbim la telefon

 

chris, deschide bine ochii, iti spun, daca vorbesti la telefon trebuie sa ai un abonament bussines cu zeci de mii de minute incluse.

Ia problemele pe rand, cu calm si rabdare, citeste fiecare cuvant, nu fi frustrat daca nu intelegi, intreaba pe wolf, flames orice, si mai ales live.

 

Asta este secretul pentru noi incepatorii, nu-ti fie frica

Acest om ( @wolf) este de o mare calitate. O sa intelegi pana la urma.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.