Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

chiar e un geniu kelly asta. io cred ca toate mariile din tara trebuie sa creasca urechile mari.

sa citam dar wiki.

 

As an example, if a gamble has a 60% chance of winning (p = 0.60, q = 0.40), but the gambler receives 1-to-1 odds on a winning bet (b = 1), then the gambler should bet 20% of the bankroll at each opportunity (f* = 0.20), in order to maximize the long-run growth rate of the bankroll.

 

deci pentru 60% winrate si 1:1 domnul kelly propune sa ne spargem in figuri cu un 20% risc pe fiecare tranzactie.

la 60% winrate poti sa ai fara probleme 5 tranzactii consecutive pe minus. fara probleme! cine nu ma crede sa faca simulari monte carlo( asta da unealta folositoare)

exista totusi o limita a bunului simt. rad si curcile de o asemenea abordare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ziceti-mi un broker care ofera cont demo care nu expira, am deja unul la Oanda si as avea nevoie de un script care sa deschid un ordin si sa aiba deja setat sl si tp si care pot si modificate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@testaregrupuri

 

Mda, iar te-a luat gura pe dinainte. E vorba de procent din contul de dinainte de fiecare bet, nu de procent din contul de la inceputul timpului. Adica la t_0 risti 20% din valoarea contului e_0, apoi la t_1 risti 20% din valoarea contului e_1, si tot asa. Intelegi? Intelegi ca printr-o astfel de abordare e imposibil sa duci contul la zero? Apoi, tu de ce crezi ca am mentionat apoi formulele alea pentru eq_final si eq_minim? De ce crezi ca vorbeam de o limita inferioara dupa care sa te orientezi pentru cat sa risti? Intocmai pentru ca un bet size pe baza de kelly s-ar putea sa fie cam mare si sa te duca la un eq_minim care sa nu iti permita sa iti executi strategia (niciodata zero, dar destul de mic incat sa nu poti tranzactiona). Te folosesti de formulele alea si stabilesti cat din ce iti recomanda kelly e ok sa risti per trade.

 

In fine... cum spuneam, citeste cap-coada, si incearca sa intelegi pachetul complet de idei inainte de a formula opinii. Stiu ca iti va fi greu, dar nu strica macar sa incerci... Eu nu voi mai reveni sa dau clarificatii decat daca vad argumente serioase. La balarii dinastea... hahahah, kelly e un dobitoc, cica 20%, hahaha.... nu mai raspund ca imi pierd vremea.

 

@mihai007

 

La Alpari UK nu expira daca faci un trade odata la 30 de zile. Mai sunt sigur si altii care ofera ceva similar.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ultima data cand mai dau link-urile ca vad ca vorbesc la pereti. http://en.wikipedia.org/wiki/Kelly_criterion Vezi si http://www.bjmath.com/bjmath/thorp/ch2.pdf pentru a doua formula si pentru o discutie mai ampla. Citeste daca se poate link-urile cap coada si incearca sa le intelegi inainte de a iti da cu parerea...

 

BTW, iarasi faci confuzie intre ce face defapt un quant si matematica de liceu despre care vorbeam in postarea aia. Dar ma rog... as fi nebun sa reiau acelasi idei care le-am mai scris pe aici tocmai pentru tine...

 

nu tati . oricine poate sa verse aici o formula simpla aritmetica dar asta nu inseamna ca e buna de ceva. te-am suparat cumva?

la cat de afon esti in domeniul asta meriti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

criodi: te-a lovit vreo culegere de matematica cand erai mic? te-ai apucat de spiritism sa il invii pe kelly?

copiezi formulele alea degeaba ca nu stii sa faci bani din forex cu ele. 

ia-l pe kelly de mana si fugi cu el.

 

(am facut o facultate care avea in denumire si matematica dar nu am venit cu nici o formula sa ma dau eu buricul vamistului.)

Editat de iulik2k1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca nu se posteaza nimic folositor pe aici de ceva vreme, doar va contraziceti unul pe altul. E trist ce se intampla, daca nu aveti nimic bun de spus abtineti-va. 

 

P.S. Aici e offtopic deci puteti posta orice sau aproape orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avem numai guru paici care toti traiesc din forex (din vise) si a doua zi se duc la munca...

daca le ceri un statement e secret. daca le ceri sa iti arate EA-lor profitabil cu formula lu' Kelly o sa iti zica e pentru altceva kelly asta...

toti sunt la un nivel superior si noi restul suntem niste prosti. 

daca ii intrebi cu ce masina se duc la munca o sa iti raspunda: Cu mercedesul... (de la ratb).

eu nu halesc extraterestii de la tastatura.

La teorie nu ne intrece nimeni cu practica stam mai prost!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stefan, as vrea sa te rog, doar daca ai timp si consideri ca e ok sa faci asta, daca ai putea sa te uiti la mine pe LinkedIn si sa spui aici care este ultima luna in care scrie acolo ca am fost angajat.

 

As vrea si sa confirmi daca poti ca ultimul meu job a fost de programator la una din cele mai bine cotate firme de software din Romania. Acolo salariul minim pt un programator care abia a terminat facultatea si e cam praf e de 40 mil net/luna (daca ma crede cineva), si colegi programatori de-ai mei castigau 150 mil net/luna. De manageri nu mai zic, ca o sa vi se faca rau.

 

Stefan imi stie identitatea reala (as prefera sa nu fie dezvaluita aici, desi nu e greu de aflat).

 

Repet, doar daca tu consideri ca nu depasesc limita cerand-uti asta.

 

Sunt dispus si sa ma loghez in contul de trading real in timp ce Stefan ma urmareste (Sype/TeamViewer/...) pt ca apoi sa confirme ca am mai mult de X dolari in cont.

 

Asta daca aveti incredere in el.

 

Da da stiu, probabil am modificat acum linked-in-ul, sau am fost dat afara dupa 5 ani si nu mi-am gasit job de programator in 10 luni, sau mie rusine sa trec firma actuala. Si monitoarele alea 6 probabil le-am cumparat cu banii economisiti mergand pe jos in loc sa iau RATB-ul. Si chiria o platesc spaland vase si pe jos la proprietar. Bring the hate on.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.