Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

  • Management

Mi se confirma inca o data faptul ca atunci cand iau o pauza mai mare lumea o ia razna pe aici... O sa revin si eu cu interventii ca mi s-a terminat "vacanta". Criodi nu a gresit cu nimic din punctul meu de vedere si comunitatea este singura care va avea de pierdut pentru felul in care ati reactionat. Tot ce a facut Criodi a facut in interesul comunitatii.

 

Cum spuneam, revin asupra acestui aspect in curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o singura problema in toata treaba asta, numai una singura, fundamentala , adanc inradacinata in subconstientul fiecaruia si neconstientizata :

 

Arzatoarea dorinta de a iesi in evidenta. :)

 

Nu-mi aduc aminte ca Criodi sa fi scris posturi academice vreodata, dimpotriva, a scris posturi lungi si in ciuda marimii le-am citit cap coada pentru ca intelegeam, ma interesa. De cand a aparut theSeer cu matematica lui, parca a aparut un chinez pe forum. A fost factorul declansator al dorintei ascunse ce zacea in subconstientul lui Criodi. De aici pana la postul lui johnbull, cu care sunt de acord, nu a mai fost decat un pas. Chiar era nevoie de o astfel de interventie venita din partea cuiva si bine ca a fost johnbull , care are vechime , pentru a stopa plictisul asta care a aparut cu discutiile academice.  (P. S ., monsieur, ai grija la mandrie)

 

Corelatii matematice, teoria lui Cai Verzi , formula lui Panã Surã, hai frate ne lasati ? Ce e asta ? Si ca sa zdruncin putin ego-ul din voi - nu dau doi bani pe discutii academice. Priviti la posturile lui tradelover, vorbeste din experienta, ale lui mfx, LazyPawn .. Asa ceva vrem.  Informatiile venite din experienta proprie valoreaza infinit mai mult decat ce vine din toate cartile care exista pe internet. Personal nu dau doi  bani pe nici o teorie si nici o carte atata timp cat acele informatii nu sunt verificate de cineva, ma, sa stiu eu ca cineva s-a stresat si macar o zi sa incerce sa inteleaga si sa vada daca merge sau nu .

 

Poftim :

 

"Introducere-perspectiva personala

Deocamdata nu sunt cine stie ce mare trader contrarian de succes, dar pun bazele. Aceasta metodologie face parte din filozofia mea de trade si formeaza un principiu foarte puternic, un pilon pe care fiecare trade pe care il iau se sprijina. Evident, nu refuz sa iau si intrari mai tarzii, bazandu-ma practic pe momentum, insa marea majoritate a intrarilor mele se fac imptriva directiei curente a pretului, cautand sa fiu long inca de pe bottom si short inca de pe top."  

 

Preluat de la http://forum.vamist.ro/topic/2816-trading-pe-nivele-de-suport-si-rezistenta/

 

 

 

"

strategia e verificata numai pe backtest deocamdata, pe masura ce timpul imi va permite vreau sa o verific in timp real si sa afisez tranzactiile pe site. multumesc "

 

Preluat de la http://forum.vamist.ro/topic/2011-strategie-bazata-pe-divergente/

 

 

 

"Dupa un an de tranzactionare folosind conceptul de cerere si oferta m-am decis sa incep un thread in interiorul unei comunitati romane in care sper sa atrag oameni care se vor alatura discutiei si vor imparti idei/opinii/pareri"

 

Preluat de la http://forum.vamist.ro/topic/3676-trading-cu-cerere-si-oferta/

 

"Am primit numeroase solicitări prin email şi yahoo messenger să postez la modul concret una din strategiile pe care le folosesc.

Gata, m-aţi convins. Mi-a luat o zi întreagă să o scriu într-o formă accesibilă şi celor mai puţin experimentaţi, dar nu-mi pare rău, deoarece cred că sunt primul român care publică aşa ceva."

 

Preluat de la http://forum.vamist.ro/topic/986-strategia-mea-intraday-lp50/

 

"Nu este metoda mea curenta de joc, dar a fost una dintre metodele mele profitabile, in evolutia mea ca trader. Intr-un alt thread voi posta si metoda mea de joc, la momentul prezent, dar ptr. asta e nevoie sa mai deschid alte cateva thread-uri educationale. Probabil ca stilul meu de joc se apropie de cel a lui maslow... Alte detalii mai tarziu... "

 

Preluat de la http://forum.vamist.ro/topic/1244-linii-de-trend-si-divergente/

 

 

Pentru mine e o placere sa citesc asa ceva si daca pot ajuta cu ceva o fac atat cat pot , indiferent de calitatea informatiilor, gestul conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Revenind, pentru cei nemultumiti de activitatea lui Criodi - scapati din vedere cateva aspecte legate de activitatea lui:
 

1. Criodi are isi asuma (voluntar) doua roluri pe forum: acela de membru normal si acela de moderator. E simplu de facut distinctie intre cele doua roluri: ca membru normal al comunitatii isi exprima opinia asa cum vi-o exprimati si voi, fara sa incalce regulamentul, iar ca moderator are grija sa fie aplicat regulamentul;

2. In ambele calitati pe care si le asuma, atat activitatea din trecut cat si cea prezenta au au fost si sunt in interesul comunitatii si nu cel personal. A postat materiale educative pentru incepatori, a ajutat alti oameni de pe aici cu chestiuni legate de programare MQL, a facut o extensie de Google Chrome pe care oricine poate sa o foloseasca pentru a vedea mai usor postarile noi, etc. Mai mult decat atat, si-a explicat public actiunile legate de moderare, desi consider ca nu era nevoie sa o faca (si eu incep din ce in ce mai putin sa dau explicatii pentru actiunile mele administrative si legate de moderare si cred ca e mai bine asa). Faptul ca incepeti sa aruncati cu noroi in el nu face decat sa alunge de pe forum un om care chiar si-a dat interesul pana acum si nu a cerut nimic in schimb. Daca postarile lui vi se par mult prea "academice" nu va obliga nimeni sa le cititi. Nici eu nu inteleg ultimele lui postari, multe din postarile lui Gigi sau altele mult peste nivelul meu, dar ma bucur foarte tare cand vad si astfel de abordari. Si daca intervine in postarile voastre si va considerati nedreptatiti, imi puteti spune mie. Daca nu va place nici cum reactionez eu, puteti sa va plangeti prin alte parti ca sunt comunist, asa cum au facut-o si altii.

 

Trecand la un plan mai general, ma deranjeaza tare atitudinea asta de "bai, daca nu traiesti din trading parerea ta nu conteaza". Am mai spus-o si o repet: nici eu nu traiesc din trading. Daca imi cautati profilul de LinkedIn o sa vedeti ca am o firma de Web Development care presteaza servicii pentru diferinti clienti mai mari sau mici din Europa. Asta inseamna ca ar trebui sa inchid Vamistul si sa-mi vad de treaba mea? Daca da, ce mai cautati aici? Hai sa va spun un secret: VAMIST NU ESTE O COMUNITATE ADRESATA EXCLUSIV TRADERILOR PROFITABILI, MANAGERILOR DE FOND SI... LUI GEORGE SOROS! Da, ma deranjeaza si pe mine cei care nu sunt in stare sa fie profitabili si cer bani sau alte beneficii pentru a ii invata pe altii, dar pe cei care doar isi spun punctul de vedere si scriu despre cum vad ei piata la momentul actual, fara sa aiba pretentia de a fi "profesori", ii respect si ii incurajez. Simplul fapt ca ori isi aloca timp sa scrie despre metoda cu care ei fac bani (pentru ca unii chiar fac bani, chiar daca nu traiesc numai din asta), ori ca doar au curajul sa scrie si sa-si exprime opinia in vazul tuturor, stiind ca-si pot lua oricand castane de la piata sau de la voi, cei de pe Vamist, ii face demni de toata stima mea. Si sunt constient ca poate considerati ca nu merita si stima voastra (deh, poate am eu low standards), dar lasati fratilor oamenii sa-si spuna parerea si/sau sa se dea cu capul de pereti. S-ar putea sa fiti suprinsi ca invatati si voi cate ceva din tot procesul asta...

 

Sper ca cine e capabil sa inteleaga, sa o faca. Si sper ca Criodi sa nu renunte sa faca ceea ce face, desi ii inteleg sincer frustrarile si multe dintre ele le simt si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant punct de vedere : 

 

I'm taking a break from trading, so I got a bit more time to think and to write.

 

I'll start with the usual disclaimer: I'm sharing stuff and starting threads with pure intention to help my fellow traders. But it is only an offer, not a duress, not a threat. So if you don't like it, or you don't like me, absolutely no one is asking you to read it.

 

So, price is told to be random per conventional wisdom. There is no way you'll be able to tell where the future direction will be they say.

 

Let's start with the foolish argument against that statement.

 

ran·dom 

/ˈrandəm/

Adjective

  1. Made, done, happening, or chosen without method or conscious decision: "a random sample of 100 households".
  2. Governed by or involving equal chances for each item.

If price is really random then for one second EU can be at 1.3000, and the next at 0.8000, the next at 25.9786. That's random. And stupid way to interpret it.

 

Some gambling retail traders often gamble their money away because they know price is random, but technical indicators somehow give comfort, and they trade away.

 

For real retail traders you CANNOT afford to think that price is random. No. There is order, there is cycle, there is pattern in any financial market.

 

If price is random, would banks and large institutions gamble their billions?

 

Would big boys say "Let's put our real money worth about $1 billion (which is about 20% of our profit this year) into this currency pair, and just see what happens. We might get lucky. We might lose it all. Randomness is exciting isn't it?"

 

No. No matter how many books, textbooks, academic journals, articles by gurus and experts, who enforce the belief that price is moving in random fashion, price is a consciously controlled mechanism, used by the powerful, to benefit the few.

 

I'll talk more about this as this thread develops.

 
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Contul de 100.000 de care vorbesti erau bani reali ?

 

bai apollo tu esti putin cam aerian. despre ce cont public vorbeste toata lumea?

despre asta http://www.myfxbook.com/members/vamist_capital/beta-dirzuandreiovidiu/576753.

 

 

 

 

Intra putin si vezi care a fost (sau este) scopul acelui fond si dupa mai povestim!

 

http://forum.vamist.ro/topic/3940-topic-de-prezentare-si-regulament-intern/

Responsabilitati generale

 

1. Nu iti distruge capitalul.

2. NU ITI DISTRUGE CAPITALUL.
3. Fa profit.
4. Posteaza macar odata pe saptamana o analiza a pietei si expune motivele din spatele tranzactiilor tale.

 
l-am mai vazut odata pierzand si pe explorerul de la forexfactory. nu-l mai are public acum.
cum a zis si mister black odata ce incearca sa vanda ceva il face tepar pe fata.
daca tu crezi ca ai ce invata de la el minte-te singur. restul vor rezultate.

 

 

post-3825-0-25755400-1377776183_thumb.jpg

 

post-3825-0-88978800-1377776183_thumb.jpg

 

:blink:  :blink:  :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The next step for Kensho Finance, says Nadler, is a program that will use machine learning to not only provide answers to questions, but also determine which questions to ask in the first place.

He describes it like this: "The next step is literally a financial analyst on Wall Street – or for that matter a retail investor – will turn on their computer in the morning, and they are going to have an intelligent assistant in that computer that says, 'Good morning Matt. It's 9:35 in New York City. You may or may not know that the jobs report just came out this morning at 8:30, and there was a big downside surprise. We lost 35,000 jobs more than the consensus. You should expect these 15 stocks to be most directly affected by this over the course of the day.'"


Read more: http://www.businessinsider.com/kensho-brings-the-cloud-to-wall-street-2013-7#ixzz2dOMujGjI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In teorie poti folosi Kelly Criterion pt a calcula exact risk/reward-ul optim pt acest win rate, exact cum a prezentat si Criodi.

 

In practica sa cunosti doar win-rate-ul unei strategii e insuficient. Mai ales daca strategia a fost obtinuta prin metode gresite - nu a luat in calcul data snooping-ul, data mining-ul sau alte defecte statistice.

 

Deci trebuie intai sa cross-validezi strategia, abia apoi poti vb de win-rate. Feeling-ul meu e ca nu ai cross validat rezultatele.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Kelly_criterion

https://en.wikipedia.org/wiki/Cross-validation_%28statistics%29

 

Dar asta e abordarea stiintifica. Care pun pariu ca nu prea te incanta. Cred ca astepti un raspuns forumist, de genul, "da frate, 70% e super ok, baga banu"

 

Intrebare intrebatoare : In cazul care strategia are o rata de 70-80% reusita pe fiecare tranzactie, credeti ca este in regula pe termen lung un risk/reward 1:1 ? De ce credeti ca da? De ce credeti ca nu ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.