Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

Tonu" face muzica!

 

Raspund. Acela a fost consensul atunci cand le-au "legat".

Eu m-am referit strict la "valute de siguranta" nu la altceva. Postul meu era raspuns la ce ai spus tu. Am spus ca " nu degeaba sunt in ordinea aia" tocmai in relatie cu modul de exprimare folosit de cei din industria asta:

Cand zic- sunt long Euro!, se stie ca e defapt E/U si nu alta pereche, sau Short Lira!, e clar de ce pereche e vorba si nu alta. La asta m-am referit. Esti short o valuta de risc si e clar ce cumperi in schimb.

 

Ce conteaza pentru mine este statutul lor in mintea acelora care fac piata. Daca pe tine nu te coafeaza care din ele e moneda de siguranta, e foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspund. Acela a fost consensul atunci cand le-au "legat".

 

OK si nu puteai sa-mi raspunzi asa de la inceput in loc sa incerci prin nenumarate posturi sa ma etichetezi in fel si chip si sa o dai in balarii cu safe havenul.

 

Daca pe tine nu te coafeaza care din ele e moneda de siguranta, e foarte bine.

Am afirmat eu acest lucru sau asta ai dedus tu? Te rog nu-mi mai pune in gura cuvinte pe care eu nu le-am folosit ca daca iti cer sa te opresti in a mai eticheta lumea dupa felul in care vezi tu lucrurile cred ca-ti cer imposibilul.

 

Eu n-am stiut de acest "consens" poti sa ma impusti pt. asta?

 

De fapt intrebarea mea reala a fost daca EUR/USD este numit asa pt. ca EURO e de risc iar USD-ul e de siguranta care este LOGICA prin care este numit XAU/USD (spre exemplu).. este aurul considerat de risc iar USD-ul de siguranta sau USD/RON sau USD vs EXOTICE sau USD/CHF etc..... dar se pare ca tu alegi sa vezi ceea ce doresti tu......

 

In fine... se pare ca exista o reala problema de comunicare intre noi doi, ori nu reusesc eu sa ma exprim bine ori tu nu intelegi ce te intreb dar cert este ca am reusit sa facem Off-topic la Off-topic profesionist ceea ce inseamna ceva!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si te mai citez inca o data:

 

Sell ul pe orice piata, actiuni sau forex este tot Sell. Euro/USD nu degeaba e scris asa si nu invers. Vorbim de o moneda cu risc vs una de siguranta. Orice contine risc se va vinde rapid in caz de ceva, pe o moneda de siguranta.

Ceea ce as putea eu sa continui sa explic contine multa informatie si-mi va lua timp. Pe scurt, sell ul este frica si buy ul e speranta.

"Euro/USD nu degeaba e scris asa si nu invers"

 

Am spus ca " nu degeaba sunt in ordinea aia" tocmai in relatie cu modul de exprimare folosit de cei din industria asta:

Cand zic- sunt long Euro!, se stie ca e defapt E/U si nu alta pereche, sau Short Lira!, e clar de ce pereche e vorba si nu alta. La asta m-am referit. Esti short o valuta de risc si e clar ce cumperi in schimb.

 

NU vad unde ai spus ceea ce ai spus acum!

 

In fine... doresc sa incheiem aici ca deja devine obositor. Sper totusi ca aceasta neintelegere sa se incheie aici si sa nu existe resentimente.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vazut topicul. Nu are nici o legatura ca o moneda este considerata safe-haven sau nu. Una este base si cealalta este counter si in cazul EUR/USD este o conventie stric pentru a simplifica calculele fiind vorba de cea mai lichida pereche !

Cotatiile supraunitare se calculeaza mai usor decat cele subunitare, simplu !

 

Stiu asta pentru ca am invatat-o acum cateva saptamani la "scoala" ...se pare ca unii uita materia de baza :laugh:

 

http://www.investopedia.com/ask/answers/06/EURUSD.asp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sell-off

 

Cand treaba se-mpute, se vinde tot. Ce iei la schimb?

 

Discutam discutii. Nu la semantica trebuia intrat ci la logica pietelor financiare, la asta ma refer de mult dar cine pricepe bine, cine nu, nu.

 

Piata e impartita in doua directii clare:

Risk On : cand te "aventurezi' pe actiuni, materii prime, valute riscante si

Risk Off, cand vinzi tot ce ai avut mai devreme pe ceva ce sti ca-si pastreaza valoarea.

 

Clasic, Dolarul, Francul, Jenul, in Forex sunt valute de refugiu. De ce?

Cu Dolarii, indiferent de ce raport au ei cu alte valute, cu ei vei cumpara Petrol. Ce este Petrolul? Cea mai importanta materie prima azi si ieri si inca multi ani dar mai ales, nu poti sa cumperi Petrol decat cu Dolari. Nu cu Euro, nu cu Leva si nu cu Ruble. De aceea, Risk OFF, Risk On se refera la tot, nu numai la actiuni.

 

Sunt probleme? cumperi Safe Heaven si nu pierzi. E treaba de ros ceva si e soare afara? iei ceva pe ici pe colo, actiuni, materii prime riscante, anumite valute unde ai putea specula ceva si tot asa. Sigur ca totul se face in hedge cu ceva Safe.

 

Apropo, ca zicea cineva mai devreme, ca sa-l mai las cu prostiile de Safe Heaven si dude d'astea. Pai toata specula in asta consta, mai fartate. Sa sti cand sa risti si cand nu si pe ce te pui in hedge cand risti. Daca asta e o prostie, inseamna ca fraierii cu miliarde de se cheama Hedge Funds ar trebui sa citeasca forumul asta ca sa mai invete si ei cum se face.

 

 

Azi, suntem intr-un mare Risk-OFF din 2008. Ce se vede pe piete? In primul rand, prima miscare mare a fost intarirea Dolarului, Francului si a Jenului. Aurul a crescut si el urmat de Argint. Odata cu QE1, ce genereaza inflatie au inceput sa creasca materiile prime si cu ele, ghici ce? AUD ul si NZD ul. De ce oare? De fraieri aia care l-au cumparat, uite asa.

 

Asa ca, daca privesti piata asa cum este ea defapt n-o sa te mai miri ca la vreo stire de 2 lei creste Dolarul si la una roz creste Euro, ca sti ce inseamna Risk On si Risk Off, ce inseamna Safe Heaven si riscky asset, Cand o sa pui mana pe maus si o sa dai sell la euro ca ai vazut un partern ai sa sti de ce pica mai repede decat urca, ai sa sti de ce Francu este unde este si Jenul si Aud ul lafel si tot asa.

 

La asta m am referit cand am spus ca nu sunt invers scrise nu ca una e varza si alta e jmekera cartierului. Dar e greu frate.

Acu ca sunt la o bere am avut chef de scris dar stiu ca o fac inutil atata timp cat sfaturile sunt baza si nu trade ul pe baze reale.

 

Sa ii dam inainte cu semantica, ca acolo e distractia.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citat din link-ul lui funkagenda

 

The reason for this is mostly convention. A EUR/USD quote could easily be shown as USD/EUR by making a simple calculation, but there are no strict rules that determine whether a currency pair is shown directly or indirectly. The way currency pairs are quoted can also vary depending on the country in which the trader lives - most countries use direct quotes, while the U.K., Australia, New Zealand and Canada prefer indirect quotes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu poti sa cumperi Petrol decat cu Dolari. Nu cu Euro, nu cu Leva si nu cu Ruble.

Sigur? Sigur sigur? Decat cu USD?

 

http://en.wikipedia....ed_to_trade_oil

http://www.cbsnews.c...in4057490.shtml

 

AI dreptate, majoritatea petrolului se tranzactioneaza in USD. Dar nu tot. Si nici un Dumnezeu nu impiedica Rusia sau China sa inceapa sa tranzactioneze petrolul in ce vor ele. Crezi ca o sa traga americanii cu rachetele daca Rusii incep sa-si vanda petrolul la Chinezi pe yuani?

 

Sntem intr-un mare Risk-OFF din 2008. Ce se vede pe piete? In primul rand, prima miscare mare a fost intarirea Dolarului, Francului si a Jenului. Aurul a crescut si el urmat de Argint. Odata cu QE1, ce genereaza inflatie au inceput sa creasca materiile prime si cu ele, ghici ce? AUD ul si NZD ul.

Intrebare de baraj: aurul e safe haven sau nu? Analiza Oct 2008 versus acum.

 

A doua intrebare: daca dollarul e RISK OFF, de ce acum pierde teren in fata JPY si CHF.

 

A treia. Daca din 2008 suntem in RISK OFF, de ce EUR/USD a ramas in range in acesti 3 ani? Si daca e in range, atunci cum poate una (din EUR si USD) sa fie risk on si cealalta risk off, in conditiile in care suntem intr-un mare risk off? Ar trebui USD sa fie mult mai tare fata de EUR, comparativ cu 2008.

 

Cat despre ordinea in notatii: exista o ierarhie standard a monezilor. Listez doar cateva, in ordine: EUR GBP NZD CHF CAD USD JPY. Cand ai de format o pereche, iei monezile respective din aceasta lista in ordine. Vrei JPY si EUR, te uiti in lista, EUR e inainte de JPY, deci perechea standard e EUR/JPY.

 

Stiu, stiu stiu, conform listei, ar trebui sa fie CHF/USD si nu USD/CHF cum e in realitate. Asta pt ca exista si niste complicatii istorice si niste exceptii (USD e intotdeauna prima, unless e cu EUR sau NZD, ...) Cine vrea sa stie detaliile sa caute pe net.

 

Motivul pt care sell-offurile sunt mai rapide pe stocks tine si de structura pietei. Acolo e ceva "urat" sa shortezi un stock, Multa lume e long-only. Poate exista si up-tick rule. Si intr-adevar, cand bursa scade majoritatea pierd bani (pt ca majoritatea e long, nefiind un zero-sum game).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.