Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

Aici intram in problema cu adevarat.

 

Odata cu criza, cateva tari s-au revoltat putin, si si-au facut acorduri bilaterale, cum e China cu Rusia, China cu Turcia din ce imi aduc aminte in secunda asta, prin acorduri ce prevad schimburile bilaterale pe propriile valute excluzand Dolarul, lucru care doare la Casa Alba.

Tot din anii 2000 se vorbeste de un nou echilibru, de o lume multipolara, unde "puterea" (in cazul nostru tradusa in ce se numese Safe si ce nu) sa fie impartita. De curand, China a intrat in FMI, asta inseamna ca este parte la deciziile fondului si una din tarile ce ofera spre imprumut.

 

Aurul a fot principalul etalon pana cand a fost scos de Americani. Dupa Bretton W, etalonul este Dolarul pentru Petrol. Daca din 2008 a inceput erodarea ideii si deci ne asteptam la un nou sistem mondial de referinta, nu pot decat sa banuiesc, dar asa ceva ori stiu doar anumite persoane ori nu stie nimeni. De "Revolta" asta am si postat la momentul respectiv pe blogul meu.

 

Aurul a fost inital cumparat ca si Safe pana la 1300 parca cand, in zona aia, chiar si Soros a iesit din Long dupa ce si-a vandut firma ce detinea expunerea pe Aur. Dar de anul asta chiar bancile centrale il cumpara. Asta nu poate decat sa dea de banuit ca, Aurul are sanse mari sa revina in pozitia de pana in anii 70".

 

Aurul azi este cea mai sigura investitie in raport cu ce nebunie ofera fundamentul economic.

 

Pentru noi, retail, conteaza sa stim directia, nu? Imagineaza-ti ca ai zeci de miliarde pe care trebuie sa la plasezi in asa fel incat pe de o parte sa nu-si piarda valoarea si daca se poate sa faca si pui. Asa si noi, daca stim eventuala directie majora, avem mai multi pips in fata decat in spate.

 

Euro, chiar daca este majora, tinde sa atinga aceeasi greutate ca Dolarul in viitor datorita Germaniei, Rusiei si Chinei, dar cum nimic nu se face peste noapte, schimbarea dureaza si nu se face usor si nu stiu daca se va face sau nu.

 

Dolarul Risk Off - din momentul in care au aparut QE urile, adica asa zisa printare, Dolarul chiar daca este safe este vandut pentru altele mult mai safe cum sunt Jen si Franc. Daca anul asta, si deja sunt semne dure ca economia SUA stagneaza, Ben va apela la QE3, Dolarul va pica si mai mult in fata celor doua. In fata Euro, trebuie sa asteptam Septembrie sau daca creste iar rata dobanzii chiar de azi. :laugh:

 

Raportul Euro/Usd dupa 2008- Dupa marea cadere care oricum trebuia sa fie mai mare, cele 2 valute sunt in range in raport una fata de cealalta tocmai faptului ca imediat dupa cadere, Ben a inceptul QE, deci a urmat devalorizarea Dolarului si intarirea Euro. A urmat startul datoriilor suverane unde Dolarul iar a fost licitat si euro a picat iar, de anul trecut s-a vorbit de cresterea ratei dobanzii la euro, lucru care s a intamplat, iar pe partea cealalta, diversificarea rezervei Chinei s-a accentuat. Adica, pe de o parte, Carry Trade ul este long Euro, vs Dolar iar China vinde Dolari pentru mai multe valute la schimb, unde Euro e fruntasa la achizitii.

 

Asa se face ca Euro, datorita motivelor de mai sus nu pica as atare cum ar fi fost normal pe grafic.

 

Sell off ul nu e mai rapid pe stocks, e doar e o impresie. Cand are loc Sell off se vinde pur si simplu doar ca piata forex e mai mare decat o bursa fie ea si la Londra iar raportul intre valute nu se schimba asa usor pentru ca o valuta nu poate da faliment imediat asa cum o firma poate.

 

Risck Off si Risc On defineste directia tuturor lucrurilor care se vand si se cumpara, de la valute la actiuni la materii prime. Sa sti care dintre ele cresc sau scad mai repede, este baza pentru a sti care misca si care misca mai tare intr un anumit moment si pe deasupra sti si directia.

 

O valuta poate fi devalorizata constient de catre banca mama, iar in cazul Dolarului asa se si intampla. Pe de alta parte, alte valute se vor aprecia in fata lui ceea ce nu prea e bine pentru acele tari. Raportul USD JEN azi este net defavorabil Jen ului iar dovada imediata o vezi chiar azi, acum pe chart. BOJ a intervenit in piata devalorizand Jen ul. Asa ceva, se spune ca nu se putea intampla pana acum ceva timp si ca bancile centrale nu aveau voie sa intervina pe piata. Dar uite ca se poate si inca in acord cu restul bancilor centrale.

 

Ce vreau sa spun este ca, paradigma se schimba si inca foarte agresiv. Nimeni nu stie unde se va ajunge si daca vreo bomba americana va exploda intr-o capitala mare. Pana si cei mai "rotunzi: ai lumii ce se numeau G7, azi sunt G20. Asta spune iar multe.

 

Din perpectiva mea, conteaza sa incerc sa aflu directia pentru ca voi cauta cu analiza tehnica sa intru doar in directia probabila data de Risk ON sau OFF.

La Euro, avem risck off dar China si carry trade pe buy. La Lira, se vorbeste de Long din alte considerente. La Jen, avem interventii pe slabire in zona lui 75. La Aud raman long ca si la NZD. Francul tot Long in raport cu orice, dar toate astea din Sept, Oct.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un mail pe care l-am primit recent:

 

musaali0001@gmail.com

 

I NEED YOUR URGENT RESPOND.

 

 

 

FROM Mr.Musa Ali.

 

The Head of File and Auditing Department,

 

BANK OF AFRICA (B.O.A)

 

Ouagadougou Burkina-Faso ( West Africa )

 

REMITTANCE OF US$20,5;MILLION

 

CONFIDENTIAL IS THE CASE. VERY URGENT ATTENTION

 

 

 

This message might meet you in utmost surprise, however, it's just my Urgent need for foreign partner that made me to contact you for this transaction I am a banker by profession from Burkina Faso in West Africa and currently holding the post of director Auditing and accounting unit of the bank.

 

I have the opportunity of transferring the left over Funds ($20.5 million) of one of my bank clients who died Along with his entire family in a plane crash.

 

All expenses incurred by you and me in this transaction will be deducted out from the 10% of the total fund before the sharing of the fund according to the percentages agreed. I will come over to your country as soon as the transfer is over to receive my own share of the fund for further investments by your advice. Please I want you to understand that a stitch in time saves nine so write back and tell me if you really want to carry out this transaction with me.

 

From banking experience it will take up to fourteen(14) working days to conclude this transfer. I sincerely need your help because this might be my first and last opportunity of hitting big money. I also would want you to treat this affair as both urgent, top secret and confidential. I want you to also know that this transaction will involve some expenses which will be shared among both of us.

 

This payment will be effected through Swift Telegraphic Transfer.

 

Your Urgent response is needed for immediate transfer of this fund in to your receiving bank account.

 

 

http://newswww.bbc.n...ire/4537663.stm

 

 

(FILL THIS FORM BELLOW PLEASE AND RESEND IT TO ME).

 

 

 

Your name in full.......................... ........

 

Your country....................... ..................

 

Your age........................... ....................

 

Your cell phone......................... ...........

 

Your occupation.................... ...............

 

Your sex........................... ....................

 

Your International passport..................

 

Your marital status........................ ........

 

Your bank name.......................... ..........

 

 

 

Best Regards,

 

Mr.Musa Ali.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoria "conspiratiei" zilnica !

 

Mi se pare incredibil si perfect normal in acelasi timp cum fiecare parte incearca sa o denigreze pe cealalta ! [ si nu, ..nu vorbesc despre forumisti, a cararor nevoie de a "avea dreptate" sper sa nu se manifeste si in relatia cu piata ]

 

Daca citesti cronica europeana, este o chestiune de timp pana datoria americanilor ii va ingenunchea, daca in schimb citesti ce cred americani, ai parte si de o alta viziune, si ma mira pe zii ce trece cat de impartiala si partinitoare poate fii media, si unde s-a ajuns cu puterea banului.

In fisierul atasat, observati cum compara americanii PIB-ul fiecarui stat cu cel al unei tari, si mai apoi cum il iau la misto pe Trichet, intr-un mod foarte arogant.

Sarind partea cu commodities, se ajunge la ...dotarea armatei ..si arata cum stau alte tarii raportat la S.U.A.

 

In mintea mea firava se contureaza un scenariu in care este imposibil sa se rezolve pe cale amiabila totul si de maine se vor sterge cu buretele toate datoriile.

Mai conteaza in ziua de azi cine are dreptate ? ..sau conteaza cine are "dreptate" si putere ? Si daca americani au vazut ca pot sa faca ce vrea si sa isi arate muschii fara sa sufere consecinte, ce ii va oprii sa faca si pe viitor acest lucru ? Ori credeti ca atunci cand dolarul va scadea, se vor inchide in ei imbufnati isi vor lua jucariile de pe glob si se vor retrage in coltul lor pentru a murii incet ?

De ce investesc in armata mai mult decat in sanatate, invatamant, ..decat in orice ? Pentru a-i proteja pe cei slabi Posted Image ? Si daca vor fii incoltiti isi vor vinde tancurile la fier vechi ca tiganii ? :laugh:

 

Asteptati-va ca cineva trebuie sa aiba dreptate pana la urma si daca nu merge cu vorba buna, ..stim care e alternativa. Traim timpuri interesante, si nu avem noi puterea de a controla ce se intampla in jurul nostru, dar putem profita de pe urma fluctuatiilor care evenimentele le produc. De asta imi place forexul, ca e mai mult pshihologie a maselor decat orice altceva ! ...ce nu imi place e ca urmatorul razboi M. se contureaza tocmai pe aceste premize.

Forexul e de vina, pentru ce va urma ...am inteles-o prea tarziu, acum deja mi-am murdarit mainile Posted Image

 

P.S : darzu pe ce site-uri dubiose te inscrii de iti stiu nigerieni mailu ? nu uita ca atunci cand iti faci un cont, tu nu ai un cont, contul te are pe tine Posted Image

080411.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

P.S : darzu pe ce site-uri dubiose te inscrii de iti stiu nigerieni mailu ? nu uita ca atunci cand iti faci un cont, tu nu ai un cont, contul te are pe tine Posted Image

 

Sunt inregistrat pe site-uri despre forex, forum-uri in special, portaluri de stiri, ceva jocuri si cam atat. Insa nu e prima oara cand primesc asa ceva: am primit si de la nigerieni si egipteni. Am primit candva un document ce "parea" a fi de la Bankpost insa era o frauda, logic. Am trimis un mail bank-post-ului cu mail-ul respectiv - nu am primit niciun raspuns - curioasa chestia. O fi fost un inside job. Posted Image)

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Forexul e de vina, pentru ce va urma ...am inteles-o prea tarziu, acum deja mi-am murdarit mainile Posted Image"

 

 

Ha ha.. daca ai fi citit istoria altfel decat ca pentru examen ai fi inteles de mult cum merg treburile de mii de ani.

Puterea - Banii - Decizia

 

Cand ai puterea data de numarul banilor, tu decizi ce misca, tu decizi cine papa macare calda si cine nu, tu decizi ce se spune la coltul strazii sau in presa, tu decizi ce pret are un presedinte sau un sef de multinationala, tu decizi cine sa se imprumute si cu cat, cine va ramane stat unitar sau se va destrama. Cand ai puterea, tu scri legile asa cum iti e tie mai bine, tu faci regulile jocului pentru ca tu organizezi jocul.

 

Forexul nu e de azi sau din secolul asta. Forexul a creat mariile averi si a ingeniucheat natiuni, a pus oameni in scaune imparatesti si a distrus vieti, sa nu ne prefacem ca nu stim, ca nu stim de ce au loc razboaie si lupte de strada. Toate au un punct comun: Ce grup va pune mana pe putere, grup ce poate fi de orice fel, rasa, varsta sau sex, va detine tot si va scrie istoria asa cum vrea.

 

Forexul este doar o unealta de transfer a marilor averi, a banilor castigati mai mult sau mai putin onest, a marilor lumii de azi. Faptul ca ai si tu acces sa vezi cum este se plateste. Lacomia este pedepsita :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha.. daca ai fi citit istoria altfel decat ca pentru examen ai fi inteles de mult cum merg treburile de mii de ani.

Puterea - Banii - Decizia

 

Forexul este doar o unealta de transfer a marilor averi, a banilor castigati mai mult sau mai putin onest, a marilor lumii de azi. Faptul ca ai si tu acces sa vezi cum este se plateste. Lacomia este pedepsita Posted Image

 

Incercam sa fiu ironic si modest in acelasi timp. Imi e clar ca bani invart lumea si am zis-o de cate ori am avut ocazia. E normal si ar fi bine daca toti ar crede cu adevarat lucrul asta in loc sa se consoleze cu expresii fatidice de genul "sanatosi sa fim ca restul vine de la sine". Sanatatea depinde mai mult de psihic decat de bani, dar ce se fac cei ce nu stau bine nici nu psihicul ? Banii le-ar fii de folos caci sanatatea e strans legata de ei.

 

Foarte bine ai zis, este jocul altora si pe noi ne costa sa inotam in apele lor. Toate ambarcatiunile sunt supuse intemperiilor, si cele mici improvizate au sanse mai mici de a nu se scufunda sau naufragia, dar asta nu insemna ca Titanicul e inscufundabil, sau ca un om priceput nu isi poate construii propria barcuta care sa il tina o viata. Altfel zis, este un lucru pozitiv ca forexul a devenit accesibil tuturor ? ..imi vine in cap decat vorba unui prieten : E de bine, ..dar sa te feresti ! :laugh:

 

Poate reusii chiar oricine sa faca bani ? ..Da ..absolut ..Este important in ce fel o face ? ..Nu.. categoric ...nu asta ar trebuii sa fie subiectul discutiilor ! Nu trebuie avute prejudecati despre cine sau cum ar putea face bani din acest joc. Posted Image

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GDP, azi Trichet a zis ca vin norii negrii in UE. Maine daca si somaju e naspa, va fi o luna de corectie mare pe toate.Vremuri normale oricum nu sunt.

 

uite comentariu aici

 

http://www.businessi...august-4-2011-8

 

http://www.businessinsider.com/roubini-qe3-has-begun-2011-8

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.