Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

Astea sunt doar 2 idei grele impotriva Bitcoin care-mi venira acum, la cafea. Pana diseara sigur mai gasesc inca 2 3 importante care nu au rezolvare.

 

PPS. Eu, as fura oricand 10 mil de dolari si as face 3 ani de puscarie, Sincer si nu glumesc.Posted Image

Solutiile la "problemele" care le propui apar in timp real si nu necestia gandire sau cautari :

In realitate e foarte usor sa iti creezi un seif virtual, inviolabil si (relativ) 100% sigur. http://www.cypherix.com/cryptainerle/

 

In plus o "cheie" si in lumea reala are copie, in lumea virtuala ii poti face 2 sau 2 milioane de back-upuri, nu aici e problema cu bitcoin. Altele sunt problemele si sunt de ordin uman.

Lipsa increderi apare apare dupa ce increderea a fost acordata si promisiunea nu a fost tinuta. Exchange-urile sunt problema aici, si 99.9% din probleme acolo vor aparea. Ziceam mai sus, ca ii este usor sa se apere de hotii virtuali cui stie, si de altfel dolarii si euro "reali" se fura in diferite modalitati cu ajutorul internet-ului in cantitati imense care depasesc procentual cu mult furtul de bitcoin. In orice caz, un lucru e sigur : ca nu exista nimic perfect, si cum nimic nu este pur 100%, nici nu va exista vreodata un sistem complex care sa ofere siguranta totala. In cel mai fericit caz putem pune in balanta avantaje si dezavantaje si alege sistemul care ofera cel mai bun raport la momentul actual.

 

Offtopic
"Although electronic money can provide many benefits—such as convenience and privacy, increased efficiency of transactions, lower transaction fees, and new business opportunities with the expansion of economic activities on the Internet—there are many potential issues with the use of e-money. The transfer of digital currencies raises local issues such as how to levy taxes or the possible ease of money laundering. There are also potential macro-economic effects such as exchange rate instabilities and shortage of money supplies (total amount of electronic money versus the total amount of real money available, basically the possibility that digital cash could exceed the real cash available)"

 

http://www.bis.org/publ/gten01.htm

 

P.S : Si eu as face puscarie pentru asa multi bani ! banii sunt bani, puscaria e timp pierdut si daca "time is money" nu vad unde e problema Posted Image

Totusi gandirea asta e periculoasa si daca ai stii sigur ca faci banii aia, poate te-ai risca, desi intr-o ecuatie de genul asta doar riscul e sigur, castigul nu ! Si legile sunt facute sa te pedepseasca raportat la prejudiciu, deci trebuie sa gasesti una care sa ofere un raport bun. Posted Image barbones, in mod normal, nu ar trebui incurajata o astfel de gandire, Posted Image ..dar cine mai stie se defineasca actualizat cuvinte ca : normal, moral sau etic ?

Vreau sa inchei si eu cu subiectul bitcoin,..nu suntem noi in stare sa prezicem viitorul ! Daca urmatorul eveniment legat de acest subiect o sa ne gaseasca tot aici, atunci vom continua discutia, ..altfel nu prea ii vad rostul. Nici eu nu as paria casa pe bitcoin, dar imi place sa cred ca aici incercam sa devenim ceva mai mult decat niste pariori. Daca e doar o iluzie de a mea, te rog nu ma trezii la realitate Posted Image

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutiile la "problemele" care le propui apar in timp real si nu necestia gandire sau cautari :

In realitate e foarte usor sa iti creezi un seif virtual, inviolabil si (relativ) 100% sigur. http://www.cypherix.com/cryptainerle/

Ar fi mai bine sa nu mai vorbesti de securitatea electronica. Pt ca esti total in afara Posted Image Scuze ca te atac.

 

In primul rand, sigur impotriva cui? Vecinului de bloc? Mafiei? Guvernului american? Chestia asta se cheama threat model. E primul pas. Trebuie sa stii de cine te aperi. Ca sa te aperi de vecinul de bloc, e suficient softul de mai sus. Daca vrei sa te aperi de guvernul american, sa zicem ca vei avea costuri de operare mai mari.

 

BTW, ai auzit de rubber-hose cryptanalysis? Sparge aproape orice criptare in cateva zile - http://en.wikipedia....e_cryptanalysis

 

Alta metoda folosita in mod uzual: http://en.wikipedia....g_cryptanalysis

 

Stiu, stiu, nu te gandeai la asa ceva cand ai propus softul de mai sus. Dar tocmai asta e cheia, ca NU ai specificat impotriva cui e bun softul. Cand softu ala ascunde milioane de bitcoinsi, brusc multa lume va deveni interesata de tot felul de metode de a intra inauntru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma simt atacat pentru ca nu caut sa am dreptate Posted Image Chiar ma bucur cand intervii tu si gasesti o lipsa in ceea ce spun eu, si zic ma bucur pentru ca cu siguranta competentele tale le depasesc pe ale mele.

Lasand chestiunea asta la o parte totusi, nu pot sa zici ca, decriptarea pe 128 sau 256 sau 512 biti pote fii abordata de catre oricine. Daca vorbim despre guverne atunci scenariul mai tine, dar eu nu am propus scenariul asta pentru ca suna prea "conspirationst". Sunt multe de vorbit si nu stiu sigur daca acesta este locul, de accea am decis ca e mai bine sa inchei discutia pentru ca pe mine personal ma depaseste anticiparea unor evenimente de acest fel.

Modalitati inca sigure sunt de protejare ale datelor si tot timpul va fii o cursa in acest domeniu, insa cursa va fii castigata tot timpul de cei care vor privii problema d.p.d.v al costurilor necesare descifrari. Stii bine la ce ma refer, si ce munca au depus "cypherpunks-ii", si pentru a iti demonstra ca de ceva timp ma interesez in aceasta directie daca vrei pot sa iti trimit si dovada (bineintels prin PM).

Nu sunt aici pentru a naste polemici, si repet ma bucur cand intervii pentru ca tot timpul ai avut de zis lucruri interesante si ai completat multe lipsuri pe care eu le am.

Uite aici de exemplu (daca nu stii deja) poti vedea cum si un cryptoprocesor poate fii spart de catre cine are cunostiintele necesare. Tehnologia este folosita in diverse domenii printre care si la "smart carduri" care in cazul cartilor de credit de genratie noua se numeste standardul EMV si care este menit sa reduca frauda.

Dar chiar si acesta tehnologia are lacunele ei, si problema la urma urmei se reduce la costurile necesare pentru a "sparge" asemenea coduri si nu se concentreaza pe reducerea toatala a pericoluli pentru ca aceasta este o utopie. Cand am zis mai sus ca nici un sistem nu poate oferii 100% siguranta exact asta am vrut sa zic, si stii bine ca organizatiile de combatere a fraudei in aceasta directie se uita : reducerea fraudei nu eliminarea ei totala. Este utopic sa crezi ca poate fii creeat de om un sistem pe care alti oameni sa nu ii desluseasca "slabiciunile".

 

Nu vroiam sa se ajunga pana aici, de asta am si zis ca nu as vrea sa mai continui discutia, pentru ca cel putin pe mine personal discutiile despre criptografie ma depasesc. Nu decidem noi soarta omenirii si directia in care se indreapta ci sunt altii cei care o fac, si nu stiu daca in ziua de azi mai exista o miscare ca cea a cypherpunks-ilor dar cu siguranta lupta se duce pe acest plan.

 

Imi pare rau totusi ca in continuare nu reusesc sa ma fac inteles si afirmatiile mele nu prezinta credibilitate, atata timp cat eu insumi nu ma propun ca un atotstiutor, ci sunt deschis discutiilor. Insa nu vreau nici sa imi fie denaturate intentiile sau scoase din context, si facut astfel sa para ca nu prea am habar despre ce vorbesc si ca sunt un superficial. Ma bucur ca exista oameni care ma combat cu argumente concrete, si repet nu ma simt atacat dar in general observ o nevoie de a contrazice, de a avea dreptate, si nu este din partea mea caci eu nu simt aceasta nevoie.

 

 

 

Ar fi mai bine sa nu mai vorbesti de securitatea electronica. Pt ca esti total in afara Posted Image Scuze ca te atac.

gigi, daca vrei putem continua discutia Posted Image eu despre rubberhose cryptoanalisis stiu, ..si stiu si ca ca Julien Assange a creat un sistem eficace impotriva unui astfel de atac :

 

http://en.wikipedia....e_(file_system) ..take your time !

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce vroiam sa spun e ca Maria Vanzatoarea nu e capabila sa-si asigure singura bitcoinii impotriva nu a a guvernului american, ci a hackerilor amatori de pe Internet. Tu spuneai ca e posibil, folosind acel soft.

 

La fel cum Vasile Pensionarul nu e capabil sa tina in mod sigur 1 mil $ la el in apartament.

 

De aia s-au inventat bancile pt cash. SI pana nu apare ceva similar pt bitcoin, nu are nici o sansa. Chiar si Gavin, om de baza in bitcoin, recent a declarat ca priveste bitcoin ca un asset (commodity), nu ca o moneda. Adica nu va inlocui USD-ul, in vorbele lui.

 

Modalitati inca sigure sunt de protejare ale datelor si tot timpul va fii o cursa in acest domeniu, insa cursa va fii castigata tot timpul de cei care vor privii problema d.p.d.v al costurilor necesare descifrari.

Repeti greseala. Sigure impotriva CUI? Nimeni nu ataca criptarea in mod direct, aia nu poate fi sparta daca e folosita corect (ceea ce nu e deloc simplu). Ataci sistemul din jur. La un moment dat, va trebui sa introduci parola intr-un calculator pt a accesa datele. Asta e punctul vulnerabil si aici vor lovi. Ataci veriga slaba (managementul parolei), nu aia puternica (criptarea).

 

Criptarea lui Julien nu te ajuta daca ai calculatorul infectat. Crezi ca e simplu sa-l tii curat daca ai ceva cu adevarat important pe el?

 

Fun reading, masurile de securitate recomandat pt cei care se duc la conferinta hackerilor de anul asta. Fiecare din ele e adaugata in urma evenimentelor din trecut. http://edition.cnn.c...tml?hpt=hp_abar

 

You are about to enter one the most hostile environments in the world. Here are some safety tips to keep in mind ...

- Your hotel key card can be scanned by touch, so keep it deep in your wallet.

- Do not use the ATM machines anywhere near either conference. Bring cash and a low balance credit card with just enough to get you through the week.

- Turn off Fire Sharing, Bluetooth and Wi-Fi on all devices. Don't use the Wi-Fi network unless you are a security expert; we have wired lines for you to use.

- Don't accept gifts, unless you know the person very well - a USB device for instance.

- Make sure you have strong passwords on ALL your devices. Don't send passwords "in the clear," make sure they are encrypted. Change your passwords immediately after leaving Vegas.

- Don't leave a device out of sight, even for a moment.

- People are watching you at all times, especially if you are new to the scene.

- Talk quietly. Conduct confidential phone calls off site ...

Cam tot asta e minimul de masuri care vor trebui luate de cineva care umbla cu 1 mil $ BTC pe un device.

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci eu cred ca pe viitor daca moneda electronica va stii sa isi castige increderea si sa se adreseze unui public mai larg care nu este indemanatic cu tehnologia, aceasta va fii o concurenta demna de luat in considerare. Bineinteles implicarile politico-economice si interesele in aceste joc sunt mari si nu se stie daca aceasta moneda va fii lasata pe mana "nimanui" sau se va gasii un cadru legislativ care sa impiedica raspandirea ei sau sa transfere controlul pe mana guvernelor sau a bancilor.

In plus o "cheie" si in lumea reala are copie, in lumea virtuala ii poti face 2 sau 2 milioane de back-upuri, nu aici e problema cu bitcoin. Altele sunt problemele si sunt de ordin uman.

Lipsa increderi apare apare dupa ce increderea a fost acordata si promisiunea nu a fost tinuta. Exchange-urile sunt problema aici, si 99.9% din probleme acolo vor aparea. Ziceam mai sus, ca ii este usor sa se apere de hotii virtuali cui stie, si de altfel dolarii si euro "reali" se fura in diferite modalitati cu ajutorul internet-ului in cantitati imense care depasesc procentual cu mult furtul de bitcoin. In orice caz, un lucru e sigur : ca nu exista nimic perfect, si cum nimic nu este pur 100%, nici nu va exista vreodata un sistem complex care sa ofere siguranta totala. In cel mai fericit caz putem pune in balanta avantaje si dezavantaje si alege sistemul care ofera cel mai bun raport la momentul actual.

Am citat din mine, si de data asta nu am lasat sa se subinteleaga, am zis-o. Nu oricine poate sa se aperea sa ii fie furat din "portofelul electronic" e normal sa fie asa !

Nu oricine e in stare sa se apere nici in lumea reala, oricat as incerca nu pot sa gasesc o contrazicere intre ce sustin eu si ce sustii tu. De accea nu vad rostul discutiei, ..nu suntem noi in stare sa anticipam ce curs va lua "istoria" in acest sens. Eu am expus o simpla alternativa, (una fiabila dupa parerea mea), ca nu este la indemana oricui asta e altceva. In anumite tari oamenii nu au nici curent electric, in altele au internet wireless gratis pe strazi, normal ca acest tip de sistem are mai mari sanse sa reuseasca acolo unde gaseste un teren propice. Eu viitorul il vad indreptandu-se in aceasta directie, si nu ma numesc vizionar, sunt un simplu om care recunoaste ca nutine pasul cu schimbarile din lumea asta. Las sa creada ca sunt in urma, chiar daca sunt pasibil cum bine vezi de a fi subestimat, dar nu incerc sa imi impun ideeile, spun doar cum vad eu viitorul. Se poate sa gresesc se poate sa am dreptate, nu cred ca e frumos sa ne contrazicem pe ceva ce inca nu exista Posted Image Intelegi ideea ? Posted Image

 

Later edit : acum am vazut editarea postului tau !

 

Criptarea lui Julien nu te ajuta daca ai calculatorul infectat. Crezi ca e simplu sa-l tii curat daca ai ceva cu adevarat important pe el?

Lol, normal, ..ne jucam de-a soarcele si pisica Posted Image !?

 

Cam tot asta e minimul de masuri care vor trebui luate de cineva care umbla cu 1 mil $ BTC pe un device.

Corect, ce sa zicem atunci de cel ce umbla cu o valiza de bani gheata Posted Image ? Vezi ca discutia nu duce nicaieri ? Timeout Posted Image

 

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.