Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

adica am deschis long la cat a fost piata in acel moment: 1.3346. sl 20 pp, tp 40pp. Acolo unde imi inchide sl-ul, intru short tot asa: sl 20pp, tp 40pp.

Vreau sa vad la lucru the power of risk/reward 2/1.

am mai facut asta si pe conturi reale si am avut rezultate ok. Evident, nu-i perfecta, dar mi-a fost dor de ea. Fara indicatori, fara sa-mi pese de directia pietei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- pe eur/chf se formeaza un pin bar

- e posibila o respingere din linie de trend

- se indreapta spre zona de supravandut

- trendul descendent a scazut in intensitate

- dpdv fundamental se stie ca chf este plafonat la 1.2

 

mai puneti si voi, dc aveti idei!

nu e o pereche exploziva, dar face un range clasic, care poate fi exploatat.

 

Eu sunt de parere (pe baza analizei realizate) ca pretul mai are de coborat, bias-ul pe termen scurt este neutru si, dupa cum face noi minime s-ar putea duce la pivotul de la valoarea de 1.2207 (unde am pus si tinta de pret pentru pozitia mea de vanzare)

 

post-2510-0-80347400-1371134229_thumb.png

 

Cat priveste long-ul tau - cred ca e  cam devreme sa intram long.

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezumatul activitatii in cadrul Fondului pe o luna .

EurUsd – am anuntat schimbare de trend  - trendul s-a schimbat .

GbpUsd – am anuntat formarea unui triunghi si o schimbare de trend- trendul s-a schimbat .

AudUsd – am anuntat formarea unui triunghi si o schimbare de trend – asta se intampla .

UsdCad – am anuntat ca trendul se schimba – miscarea merge in jos dar trendul este inca in desfasurare de schimbare . 

Din cadrul acestui topic se pot vedea postul cu nr # 29 si # 370  si se pot compara cu actiunile pietii actualizate dar ca sa fie mai clar la unele instrumente am atasat grafice care pot fi descifrate mai usor de voi .

 

O mare parte din piata in aceasta luna a avut un grad de pericol ridicat din cauza ca au fost schimbari mari de trenduri si au fost sau consolidari de intoarceri cu volatilitate mare sau spargeri rapide din cauza primii miscari de inceput . 

 

Tranzactionarea pe charturile mici si mijlocii a fost extrem de dificila . 

 

Succes ! 

 

post-6242-0-51539600-1371144543_thumb.png

post-6242-0-41351600-1371144550_thumb.png

post-6242-0-86728600-1371144559_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua exemple de tranzactii, ca la carte,  dupa pin bar la H4, una pe eurusd, cealalta pe euraud, care au functionat!

S-a atins lejer un RR de 1:2. 

Nu le-am tranzactionat, din pacate. 

Ambele pin bar s-au format dupa o retragere, cu respingere dintr-un nivel de pret important, si in directia trendului daily. 

post-2904-0-01221000-1371144536_thumb.png

post-2904-0-14111300-1371145691_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza tehnica 12062013

UsdJpy – miscarea descendenta de  trei saptamani  a reusit sa  marcheze  870 de pipsi .  Daca urmarim cu atentie trendul se vede ca penultima miscare  extrem de agresiva care parea ca accentuiaza miscarea descendenta a intalnit un support in jurul valorii de 96.36. Incercarea de spargere a acestui support si apropierea de suportul de la 94.50 a adus o reactie adversa  destul de agresiva din partea cumparatorilor si au reusit sa retraga toata miscarea  . Acest lucru este un semnal ca la nivelul de 94.50 cumparatorii sunt dispusi sa cumpere la un prêt bun valuta nipona . Miscarea care a urmat dupa din punct de vedere tehnic poate sa fie clasata mai mult ca o ,, vanatoare de SL ,,  si o noua testare a suportului de la 94.50. Fiindca penultima miscare a fost retrasa in totalitate si apoi paritatea a urmat miscarea in directia trendului as fi sceptic pentru o vanzare in aceasta zona mai degraba as astepta o cumparare . Trendul este destul de inclinat si ar putea sa incerce sa sparga suportul de la 94.50 . Orice stabilizare pe acest support sau o incercare de spargere si o revenire deasupra lui si a liniei canalului de trend inferioara  socot o buna oportunitate de cumparare .  In acest moment socot zona de interes ridicat si deci cu un risc ridicat pe termen scurt . 

 

Toata povestea spusa de mine ieri astazi a devenit realitate . Va atasez si un grafic .

 

Probabil din noroc  :D !

 

Succes !

post-6242-0-29514100-1371150448_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Vaxx 

 

Daca o sa cauti pe topic ieri am spus ce cred despre aceasta tranzactie si am dat si un nivel la care s-ar putea initia o tranzactie de Short . 

Daca intri acum in piata trebuie sa pui un SL foarte larg deasupra inceputului valului C si cand calculezi raportul este probabil sa fie pre mic pentru riscul asumat . 

Deci , daca vrei sa faci neaparat aceasta tranzactie si sa fie dupa valuri si nu dupa alta tehnica trebuie sa mai astepti ca sa ai macar un raport bun in cazul riscului . 

 

Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ wolf adevar ai grait cu toate intoarcerile de trend. La gbpusd nu vedeam din ce patern este compus valul G, dar am inteles ca important este finalul valului G care se termina intr-un triunghi neutral. Am inteles si am citit din Elliot ca daca un segment ( in cazul nostru valul G ) nu este descifrabil, mai intotdeauna el se termina intr-un patern descifrabil cea ce sa si intamplat. Si in acest caz era de actionat cu buy la finalizarea valului e din triunghi de un grad mai mic. Ma refer la grad mai mic, la faptul ca triunghiul neutral este de un grad mai mic decat tot valul G din Dyametryc.

 

Atasez si graficele.

 

Cu respect,

post-2700-0-15778900-1371151657_thumb.png

post-2700-0-78458400-1371151672_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.