Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

@ livium 

 

uita-te si Bokerul Alpari anunta expirarea unor contracte CFD 

 

ai stirea pe platforma . brokerul inchide o parte din contracte ca si el la randul lui cumpara de la Bursa contracte la termen si le vinde apoi in CFD-uri , cumpara en-gross  si vinde cu bucata !

post-6242-0-41291500-1371487216_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza educatie slabe si a necunostintei de cauza  multi incepatori chiar si de pe acest Forum cred ca tranzactionarea consta in a castiga un pips pe un contract CFD deja este limita lumii si este tranzactionarea suprema . 

 

Cele mai mari tranzactii nu se fac pe CFD dar se fac pe alte derivate Futures , Options si au mai aparut si altele . 

 

Ceea ce nu inteleg o mare parte din cei care cred ca analiza tehnica nu mai are rostul in tranzactionare gresesc groaznic . 

Daca ai tranzactiona un instrument care are un SPREAD de 100-200 de pipsi ? Ai mai inchide si deschide atetea tranzactii intr-o zi ?  Sau un robot ar mai putea functiona rentabil?  Da ar putea sa functioneze un robot care ar tranzactiona pe termen mai lung dar pentru asta deja ai nevoie de cunostinte in domeniu . 

 

Din acest motiv si cand vad unii Forumisti ca critica si tipa in gura mare ca ei au reusit si ca ei nu este nimeni ma amuz , fiindca imi dau seama cat de departe sunt de a reusi vreodata acesti oameni si care nu au nici cea mai mica ideie din ceea ce fac . 

 

Lucrul cel mai interesant este ca ii critica pe cei care invata !

 

Exista o mare probabilitate ca CFD-urile sa fie interzise asa cum au fost pana in 1998 daca nu ma gresesc si sa nu mai fie accesibile de catre publicul larg , fiindca ele au fost concepute ca instrument de protectie nu de tranzactionare . 

Intrebarea mea este ; cei care nu au invatat cu ce se v-or ocupa daca ei acum tipa ca ca ei nu este nimeni ? 

 

Interesanta situatie !  :D

 

Sa nu uitam ca Bursa Americana deja a facut cateva reglementari in cazul CFD-urilor si ele sunt in atentia lor destul de accentuat . 

 

succes ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/CAD

 

Buy (la nivelul pietii): 1.01749

S/L: 1.01369 (38 unitati)

T/P: 1.02038 (28.9 unitati)

Risc asumat: 0.05%

Raport recompensa-risc: 0.76

 

Motivatie: model de bare - bara de tip AC (n.a. eng. PIN BAR) pe pivotul ce delimiteaza zona de bias neutru de zona de bias descrescator.

 

attachicon.gifusdcad.18.15(gmt+2).17.06.2013.png

 

Succes!

 

Tranzactia a inregistrat un profit de 28.9 unitati.

 

post-2510-0-44044300-1371499117_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EUR/CHF

 

Buy (la nivelul pietii): 1.23382

S/L: 1.22225 (115.7 unitati)

T/P: 1.23974 (59.2 unitati)

Risc asumat: 2%

Raport recompensa-risc: 0.51

 

Motivatiile tranzactiei:

 

1) Pentru deschiderea tranzactiei: inchiderea candelei anterioare peste linia superioara a canalului descendent

 

2) Pentru tinta de profit: nivelul de 1.23561 (23.6 Fibonacci a miscarii 1.25722-1.22225) a fost atins de candela care a declasat spargerea canalului si, in consecinta, va fi luat in considerare urmatorul nivel cel de 50.0 Fibonacci.

 

post-2510-0-07530900-1371499635_thumb.png

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/JPY

sell stop la 96.250 1.2 lot

SL=97.100

TP=93.690

risc~1%

R:R=1:3

Succes!

Ordinul s-a activat.

Poate ca ai dreptate. Se poate intampla orice. Dar trendul daily este down, desi poate doar o corectie a trendului weekly sau monthly care inca nu s-a finalizat. Parerea mea.

Oricum voi asigura pozitia repede, I-am pus un TS.

SL la BE, inchis 1/3 (+0.33%)

SL mutat la 95.445

Inchis la 95.075,  manual, din telefon, pentru ca eram placat.

Editat de slg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.