Sari la conținut

Analiza tehnica - Teoria Elliott wave


ovidiu_gnt

Postări Recomandate

Dpdv statistic, cred ca avem corectie abia in 10 15 Decembrie, adica probabil finalul impulsului si aici ma refer la o corectie cat de cat, macar 5 8 sute de pips. As da sell pe la 1.42, pentru 1.35 sau in zona, atunci in final de an si probabil as iesi prin Februarie. 

Sigur ca miscari mici se pot lua oricand ca si acum chiar pe buy si dupa ceva corectii mici tot buy dar nu vad unde sa pun SL ul pentru Sell, asta e problema, ca as da si Sell :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Barbones

Fiecare este liber sa faca asa cum crede el ca este mai bine , insa intoarcerea trendului pe Eur/Usd , este doar o chestiune de zile ( 1-2 saptamani ) dupa parerea mea . Miscarea ce va urma are toate sansele sa fie de peste 1000 pips probabil ( sa vedem finalizarea acestui val si atunci vom sti )  , iar ca timp este posibil sa dureze cateva luni , insa nu se stie niciodata .

Spor la pips !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Magicianul

Cu parere de rau , iti pot spune ca este imposibil sa determini data la care o pereche valutara atinge o anumita valoare ( daca se intampla acest lucru este doar noroc - parerea mea ) . Iar ca sa ai confirmarea , ca miscarea descendenta a inceput , trebuie sa ai spart macar suportul 1,3764 . Dar pentru o sustinere a spuselor tale , te rog sa atasezi o analiza tehnica cu cateva explicatii si atunci ne vom lamuri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Din evolutia de ieri a Eur/Usd , am aflat ca impulsul despre care credeam ca este unul terminal , nici nu a inceput . Prin coborarea sub 1,3740 , am fost instiintati ca avem o corectie in desfasurare si aceasta este un triunghi , posibil expansiv ( valul plat este exclus ) . Forma triunghiului o vom afla dupa finalizarea valului ( .d. ) . La acest moment ar parea ca valul ( .c. ) este finalizat , insa nu avem aceasta confirmare ( vom fi siguri abia dupa depasirea valorii de 1,3813 ) . Dupa finalizarea triunghiului vom avea informatii despre impulsul final . O eventuala schimbare de trend va putea fi luata in considerare doar daca se ajunge la 1,3687 .

Spor la pipsi !

post-3630-0-96454400-1383129050_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai miscarea descendenta pe EUR USD a inceput deja....  la 1.38454 si va atinge

1.341818 in jurul datei de 6.11.2013. (dupe calculele mele...)

 

 

 EURUSD a ajuns la cota 1.34807 la data de 1/11/2013 ...

    adica a scazut 364,5 pipsi sau 3645 pipeti ... ( de la punctul indicat de mine acum 2 zile ... )

     acum vi se mai pare imposibil sa continue miscarea de scadere cu  inca 70 de pipsi ( pana la data scadenta de 6 .11.2013) ?   (sau 700 pipeti   ?)  ...

 Dar ca sa fiu exact ...  pana la capat ...   trebuie sa fac o corectura si anume ca ... in textul citat  pretul corect este  (cel pe care am vrut sa il scriu )este 1.34818, si nu 1.341818 ...  deci previziunea mea care se intindea pe 7 zile (mai mult sau mai putin ...) s-a adeverit in doar 2 zile !

 

 Dar chiar si asa... chiar si cu aceasta greseala de scriere...

   EURUSD este inca in scadere...

 

din 3645 pipeti am luat 3218  sau 321,8 pipsi

post-4255-0-45705900-1383401294_thumb.png

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Magicianul

Mai putin conteaza , greseala de scriere , coborarea a avut loc . Acum am insa o nelamurire , de ce ai scris ca a inceput coborarea la 1,38454 , cand deocamdata nu a fost atins decat un maxim de 1,3832 ?

Iar referitor la aceasta coborare , parerea mea este ca asistam la o corectie , nu la o schimbare de trend , insa trebuie sa mai avem un pic de rabdare . Voi veni cu argumente si analiza corespunzatoare in momentul in care se clarifica  acest ultim val al triunghiului expansiv .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil mi-a tremurat mana cand am trasat linia de trend .   :))

  da si inca  ...cred ca era 3465 si nu 3645... graba , oboseala..

 

Dupa cate inteleg eu , analiza Wave , cea pe care o faceti voi aici este una pe termen lung , insa nu va indica in mod clar si un punct initial de inceput de trend.

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Magicianul 

 

Corect , din punct de vedere al timpului , eu cel putin , asa cum am mai scris , nu fac analize zilnice , iar trendul principal poate dura luni de zile , insa referitor la punctul initial de inceput de trend , il pot garanta 100%, pentru ca il vad finalizat , nu il anticipez .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.