Sari la conținut

Analiza tehnica - Teoria Elliott wave


ovidiu_gnt

Postări Recomandate

@Magicianul 

 

Corect , din punct de vedere al timpului , eu cel putin , asa cum am mai scris , nu fac analize zilnice , iar trendul principal poate dura luni de zile , insa referitor la punctul initial de inceput de trend , il pot garanta 100%, pentru ca il vad finalizat , nu il anticipez .

  Pai daca e asa... invata-ma si pe mine...  nu ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Cred ca vorbele sunt de prisos , asa ca sa dam cezarului ce este al cezarului .

Felicitari @Magicianului pentru consecventa de care a dat dovada si corectitudinea informatiei .

Greseala mea se datoreaza miscarii lente de intoarcere , dar si a posibilitatii de formare a unui triunghi expansiv , care la acest moment nu se mai poate forma , acum doar asteptam finalizarea acestui prim impuls .

Voi reveni cu analiza tehnica si grafic , dupa finalizarea impulsului .

S-auzim de bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gestul tau este salutar , nu pentru ca imi da dreptate mie , ci pentru mersul firesc al lucrurilor.  Eu cred ca nu e nicio greseala in analiza ta, ci doar , ai analizat piata cu instrumentele ce le ai la indemana , atata tot...

 Intre timp... am mai luat inca 1400 pipeti , adica 140 pipsi pe EURUSD-SELL,

ceea ce inseamna ca am ajuns la ...( 3218+1400 = )  4618 pipeti sau 416 pipsi pe SELL  EURUSD

Salutare si succes pe mai departe ...

post-4255-0-08398700-1383841104_thumb.png

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca pare ciudat , dar eu consider ca am gresit analiza , iar aceasta se va vedea in urmatoarea postare . Am mai scris-o si ma repet , singurul vinovat de greseala este traderul care nu intelege miscarea pietei ( in speta eu ) . Culmea este ca stiam ca trendul ascendent se afla la final , dar m-am lasat dus de val si am crezut ca v-a mai fi o crestere , lucru infirmat prin spargerea liniei de trend si a suportului de 1,3440 .

Acum sa vedem finalizat acest impuls si sa trecem la corectie .

Felicitari pentru profit ! Tine-o tot asa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In loc sa-ti ceri scuze mai bine ai accepta faptul ca piata nu poate fi prezisa cu exactitate si nu exista un profesor care sa ghiceasca pretul mereu. Magicianul a nimerit directia cum de altfel multi au nimerit-o dar nu se nimereste intr-una.  Vor veni si cazuri cand tu vei avea dreptate si el nu .

Pretul e un mecanism mult prea complicat si manipulat  ca sa incepem sa dam vina pe analiza tehnica sau pe greseala noastra. Sigur, e si greseala cand te grabesti sau nu esti atent, dar daca stii ca ai fost atent cand ti-ai expus punctul de vedere iar pretul nu s-a incadrat , nu are rost s-o dai cotita la urma ca ai gresit. Analiza tehnica, dupa mine, e ca un fel de felinar pe timp de noapte, vezi la 2m inainte dar nu la 1km. Pana la 1km se pot intampla multe si nu depinde de tine ci de factori externi asupra carora nu ai nici un control.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piata valutara nu este un sistem perfect care "functioneaza ceas" in baza unor algoritmi matematici stiuti sau nestiuti . De aceea , incercarea de a gasi un sistem matematic perfect ,este din start sortita esecului . Din acest motiv cred ca un trader nu greseste niciodata ci este vorba doar despre aceea ca exista un moment in care instrumentele traderului isi dovedesc limita .

Nu imi pot aroga eu meritul de a fi ghicit trendul... eu doar m-am uitat pe grafic, am vazut o sageata orientata in jos... si ... cam atat ...  (nici macar nu l-am ghicit eu ...)

 

 

O alta tranzactie "la nimereala..." ...673 pipeti ...USDJPY...

 

Ar fi cam... 5218 pipeti sau 521 pipsi intr-o saptamana... poate fi putin ... poate fi mult ... asta in functie de politica riscului asumat ...

post-4255-0-61861200-1383850053_thumb.png

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.