Sari la conținut

Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex


Postări Recomandate

Fiti atenti azi de la 14.45 ce se intimpla pe EURUSD. Eu astept sa shortez de la 1.37, fiinca am un feeling ca ECB nu o sa scada dobinda.....si NFP va iesi maine prost de tot.

 

Spor la spectacol si la trading....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inteles logica (din ce am citit analistii spun exact pe dos) :

ECB nu va scadea rada dobanzii, iar EURUSD va scadea in loc sa creasca ?

NFP va iesi maine prost de tot, iar EURUSD va scadea in loc sa creasca ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu vrei sa te îmbogățești? nu te cam grabesti? intai iti faci un capital si dupa aia traiesti linistit. tu o tii in continuare "cu Batman, Batman"....

Nu este o idee atit de rea sa te imogatesti. Dar mi se pare o expresie care nu ar trebui folosita in trading. Folositi si voi de exemplu " indepedenta financiara"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

valim1975 asa e in trading se intampla lucruri la care nu te astepti „sper ca nu ai avut pierderi mari” . 

stai linistit. La contul cu swapul nu am tranzactii, Asta a fost, a ajuns pina la 1.3645, in loc de 1.37. Nu am luat nici o pozitie. Oricum, cred ca o sa pice pina in septembrie sub 1.32.

 

 

Zici de contul de pe FF? Trebuie sa cada......maine am feelingul ca vom avea un NFP prost, iar indicii vor cadea si ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inteles logica (din ce am citit analistii spun exact pe dos) :

ECB nu va scadea rada dobanzii, iar EURUSD va scadea in loc sa creasca ?

NFP va iesi maine prost de tot, iar EURUSD va scadea in loc sa creasca ?

E un pic complicat sa iti fac toata apologia.....in mare , ideea este urmatoarea :

- Chiar daca nu scadea dobinda azi, ar fi scazut luna viitoare. ECB este campion in a se baga singur in corzi. La ei deja inflatia era negativa, adica preturile in loc sa creasca un piculeț sau sa ramina la fel, incepeau sa scada, iar producatorii incepeau sa cam reduca productia pe stoc, FIINCA BANII DIN PIATA NU ERAU SUFICIENTI, BANCILE GASIND O ALTERNATIVA BUNA SA II TINA LA ECB IN SIGURANTA, BA CHIAR SA II SI INMULTEASCA,....ORI SA CUMPERE ACTIUNI (vezi DAX la maximul istoric de azi.) DECI EURUSD NU AR FI MAI CRESCUT, IN ASTEPTAREA UNEI SCADERI A DOBINZII.Daca vrei sa studiezi ceva ,iti recomand situatia care a fost la sedinta ECB din martie 2011, cind ECB nu a marit rata dobinzii, desi inflatia era cat capra pe ei, iar Trichet, presedintele de atunci, a facut gafa ca la Conferinta de presa sa scape porumbelul cu "nu o marim acum, dar o vom mari luna viitoare". De unde la inceput EURUSD a inceput sa cada de pe la 1.36, dupa ce a zis Trichet cuvintele magice, coroborat cu marirea ratei in aprilie, EURUSD a atins 1.49, pina la sedinta din mai, cand mesajul a fost " Slow down guys". Atunci a cazut 300 de puncte de la ora 4 pina la 9 seara, si inca 100 a doua zi.

 

- la ce date avem pe america ADP, cererile de somaj, pib prost, nu e exclus sa vedem maine o surpriza. daca va iesi prost, EURUSD va creste.

 

 

revin mai incolo, acu tre sa plec.............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pt explicatii. Abia am inceput si eu sa-i citesc pe analisti si de felul meu sunt genul care vrea sa inteleaga mecanismele din piata, altele decat cele cunoscute de manipulare a pretului.

 

Da, intelegerea evenimentului anuntarii ratei dobanzii de ECB simultan cu alte masuri, e o intreaga poliloghie. Si daca ne gandim ca asta se repeta cu o frecventa lunara, ne gandim si ca merita resursele alocate pentru a intelege fenomenul.

 

Fiind intr-un stadiu incipient de intelegere a acestui eveniment, ii las pe cei mai cunoscatori ca mine sa-si exprime gandurile privitoare la acest eveniment, ganduri care sunt mai sedimentate decat ale mele, asa ca valim1975 iti poti continua expunerea si poate nu vom ajunge la concluzia ca unii analisti spun ca pretul o ia in sus cu 100 pips in timp ce altii spun ca pretul o ia in jos cu 100 pips ... si rand pe rand acestia fac rocada intre ei.

Editat de theSeer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de incredere.

 

Si eu am fost trader pe BVB din 97 pina in 99, dupa care am avansat ...si in final am parasit piata in 2001. Atunci am jurat ca nu mai pun mana pe nici o actiune , si 10 ani am stat pe bara, dupa care prin 2010 m-au corupt fostii colegi, si m-am reapucat, dar nu am mai luat nici o actiune romaneasca ( ma suna de vreo saptamina alti prieteni sa ma intrebe daca sa cumpere la Electrica sau nu....si ramin dezamagiti cind le spun ca nu stiu)

 

 

Revin. Rata dobinzii este cel mai important factor care iti indica puterea monedei. Daca o paritate a ajuns la un echilibru relativ sau este in range, o schimbare de rata a dobinzii are un impact major. 

Nu sunt multe de comentat aici.

 

Daca nu ai studii economice sau ai chiulit la cursul de economie, finanțe-monedă  și previziuni macroeconomice, este foarte greu sa explic faptul ca o inflație stimulativă este in jur de 1,5-2%, iar zona euro a a juns sa nu mai aiba inflatie, iar alti indicatori economici semnalau ca preturile la producator nu aveau evolutia corecta, cu alte cuvinte surplusul de valoare nu se mai inregistreaza la producator, iar pretul la consumator scade si el sau ramine la fel. O astfel de situatie ramine anormala, pentru ca producatorii vor fi primii care vor ceda . Acum avem in SUA o dobinda intre 0-0,25%, cu o dobinda 0 la depozite, plus un program de achizitii de bonduri (QE3) de citeva zeci de miliarde USD pe luna. Americanii au apelat imediat la QE pentru a detoxofia sistemul bancar si de a acoperi vidul de valoare ramas in urma caderii abrupte a preturilor proprietăților. In privinta Europenilor, ei nu pot face ceea ce au facut americanii, PENTRU CA NU SE POT PUNE DE ACORD, LUCRU CARE EU PERSONAL IL VAD IMPOSIBIL SI IN VIITOR. De ce? pentru ca presedintele bancii statului New York nu va spune nimic daca cei din Ohio cer mai multi bani, pentru a evita intrarea in incapacitate. In timp ce presedintele Bundesbank se va opune ca Banca Greciei sa tipareasca Euro pentru a nu intra in incapacitate. ECB a incercat diverse metode alternative de a ajuta bancile, dar nici una cu eficacitatea unui QE.

 

Cum au rezolvat europenii ? Au pus dobinda negativa la depozitele bancilor tinute la ECB. Adica: o banca isi tine banii la ECB, dar acei bani sunt fie ai clientilor, care platesc bancii pentur operatiuni, sau sunt luati ca si credit etc..., si banii proprii ai bancii, care daca ii vor tine la ECB fara sa ii fi dat ca si credit, vor ridica mai putin.

 

De fapt, este o diferenta intre politica financiara (pe care o face Ministerul de Finante) si cea monetara, pe care o face Banca Nationala. Practic, daca ministerul de Finante vrea bani, trebuie sa emita titluri de stat, pentru care va plati dobinda. Daca Banca centrala vrea sa dea drumul al bani mai multi, ii va tipari. In SUA, daca se decide ca FED sa "cumpere bonduri"(am pus cu ghilimele, pentru ca se pare ca peste 80% din datoria publica a SUA este catre FED), nici Yellen nu se poate opune. La Europeni....nu se poate. Nu ai sa vezi ca ECB cumpara titluri de stat din Grecia, pentru a-i scoate din belele. Chiar ECB a fost cel mai importiva cind s-a decis injumatatirea datoriei externe a Greciei.

 

Sa va explic in termeni non economici ce inseamna un QE: Sa zicem ca banca are in garantie un activ ( un teren, o hala, o mină sau orice bun economic) pentru care a dat un credit de 1.000.000 de dolari la inceputul crizei. Acum acel activ este acum in proprietatea bancii, care il are in conservare(conservarea costa bani), deci nu produce nimic. Valoareacu care l-ar putea vinde este de 500.000 de dolari. Daca l-ar vinde, ar trebui sa inregistreze o pierdere de 500.000 de dolari, lucru care le strica bilantul si activiele minimeobligatorii. Solutia de mijloc ar fi sa o tina si sa astepte sa creasca valoarea, sau sa gaseasca pe cineva care sa exploateze activul , si sa plateasca bancii o chirie.  Ce face acum FED? Va cumpara activul (prin intermediul bondurilor, nu intru in amanunte) la o valoare care nu pune banca in pericol, de exemplu 700.000 de dolari, SI IL VA VINDE LA LICITATATIE (nu chiar asa, dar va scriu ca sa intelegeti) CATRE CEI CARE VOR SA IL PUNA IN VALOARE. Fed poate sa primeasca pe el poate 400.000 usd, bani cu care va cumpara alte active. Prin aceasta operatiune Fed a pompat 300.000 usd in economie. Pentru QE3, Fed a avut buget de 30 miliarde de dolari pe luna (acum are mai putini), QE1 a fost 1000 mld pe 1 an parcă, iar QE2 a fost 600 mld pe 7 luni.

 

continui ulterior, acum am intilnire....

Editat de valim1975
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va spun de NFP(ca vine la 3,30 peste noi), si sa va dau de studiat in WEEK-end.

 

Asa cum am mai spus, cel ma iimportant indicator al economiei americane este NFP ( Non Farm Payroll sau Non Farm Employment Change). Am scris anterior ca se coreleaza cu avansul de PIB. Practic, PIB-ul se raporteaza dupa vreo 2-3 luni de la incheierea perioadei, in timp ce NFP se publica la maxim 7 zile de la sfarsitul perioadei. Ceea ce multi nu inteleg, sau sunt mai empiriști este ca NFP trebuie citit in context, adica ceea ce conteaza este MEDIA ANUALA, nu citirea de azi. Azi este important doar prin prisma sedintei ECB de ieri, a pibului prost raportat zilele acestea, precum si a faptului ca luna trecuta a iesit o valoare neobisnuit de mare.

 

De obicei, NFP muta EURUSD cu circa 80 de pipsi, IN GENERAL IN AMBELE SENSURI, adica lumanarea la 1 ora o sa aiba  140   de pipsi sau mai mult.

 

Pe Investpedia gasiti explicatiile si corelatiile dintre NFP, precum si cei 5 indicatori majori ai economiei Zonei Euro, unde cel mai impoerant este indicele Sentix, care de fapt este un indice al increderii, nicidecum unul economic, dar acesta muta pietele cam cu 80-100 pipsi, fata de 150 NFP.

 

Eu estimez ca NFP va iesi ceva in jur de 195 - 200k, consensul este 214k, iar eu ma pregatesc sa shortez EURUSD de la 1.367, cu tp 3610. Daca nu iese, nu este nici o problema, nu am sa plang. 

 

Trading placut.

Editat de valim1975
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.