Sari la conținut

EUR/USD


maslow

Postări Recomandate

Ouch ! Insfarsit am reusit sa ies dintr-o tranzactie long pe EUR/USD , pradata de stiri si volaitilitate , contu a avut de suferit destul de masiv -100pips :) oricum: Thank you God Of Forex.

 

Ce ziceti , cica mai avem 10 zile pana la un faliment devastator sau la o salvare pe care nici cei "man" (Superman, Batman, Spiderman) nu ar reusio...

 

Se pare ca dupa discutiile avute marti prim ministrii au starnit nebunia , volatilitate se bate de toti peretii.

 

 

Ce sa ne asteptam ? Eu sincer cred ca la G8 din Kuwait de saptamana viitoare sa avem cateva surprize iar cred ca vom tranzactiona

pereche intre 1.35 si 1.38

 

Ce ziceti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Asta cu 10 zile e chiar buna...

 

Cand o sa vina un faliment devastator, o sa fie in jur de ora 4-5 ora Romaniei, cand tu si mai toti ceilalti colegi forumisti dorm.

 

O sa aiba loc la ora aia la care cea mai importanta parte din planeta doarme pentru ca la ora aia doar un analist de prin guvernul italiei va fi treaz de peste 24 de ore frecandu-si ochii in fata unui calculator pe care sunt afisate niste cifre dezastruase, neasteptate. Analistul ala isi va face pana la urma curaj, va comuica datele astea cuiva important, ele vor deveni in cele din urma publice, pietele o vor lua razna, yield-urile pe Italia o sa sara in sus mai tare ca in Grecia, sistemul bancar o sa inghete si lumea va intra in colaps.

 

Sau o sa aiba loc la ora aia la care cea mai importanta parte din planeta doarme pentru ca la ora aia doar G-Pap va fi treaz de peste 24 de ore facandu-si curaj sa dea marele anunt: Grecia trece inapoi la drachma. O face pentru ca... [introdu orice motive surprinzatoare aici]

 

Sau o sa aiba loc la ora aia la care cea mai importanta parte din planeta doarme pentru ca la ora aia doar Merkel va fi treaza de peste 24 de ore facandu-si curaj sa dea marele anunt: Germania trece inapoi la marca. O face pentru ca... [introdu orice motive surprinzatoare aici]

 

Sau o sa aiba loc in timpul vreunui summit in care toti mari mahari se aduna la un loc. O sa aiba loc atunci nu pentru ca anunta astia ceva ci pentru ca un terorist tranteste un avion in cladirea lor si ii omoara pe toti. Pietele o iau razna, yield-urile cresc pentru toate tarile, Italia, Grecia, Spania, etc dau faliment...

 

Si daca ma lasi, iti scriu o intreaga carte cu fel de fel de fabule in care lumea intra in colaps din cauza unui faliment devastator.

 

Ca un faliment sa fie devastator el trebuie sa fie in primul rand surprinzator. El trebuie sa ia toata lumea prin surprindere si pe nepregatite. El trebuie sa vina in urma unui anunt pe care nimeni nu il suspecta.

 

Sa pui intr-un titlu mare cuvintele "Faliment devastator" impreuna cu un termen limita pana la care acesta se va intampla e pur si simplu ilogic. Daca poti sa il anticipezi atat de exact, atunci poti sa te pregatesti pentru el, poti sa iti iei masuri, sau foarte important, poti sa il previi. Daca poti sa il anticipezi atat de exact (10 zile) atunci el prin definitie nu va mai fii devastator.

 

Cand vezi un titlu in presa in care se anunta ca lumea ar putea suferi un faliment devastator in urmatoarele 10 zile poti fi sigur de un singur lucru: lumea nu va suferi un faliment devastator in urmatoarele 10 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit si eu azi pe mail articolul ala cu 10 zile. Nici nu m-am obosit sa-l citesc.

Pana si maica-mea la 62 de ani stie de criza zonei euro si are tot felul de pareri despre cum se misca EURUSD(sau mai degraba EUR/RON), de la atata uitat la Realitatea si Antena 3.

 

Mare parte din presa are o atitudine gen Libertatea/Cancan pe teme economice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, probabil Reuters, Bloomberg si Euronews doar publica declaratii si articole, dar totusi voi cum vedeti situatia de acum ?

 

Ce va asteptati , ce sentiment aveti bullish, bearish ? Cum va pregatiti pentru a prinde eventualul val fie el pozitiv fie negativ , strategie tehnica, fundamentala ? Trading ideeas ?

 

Probabil ati observat si voi:

Pending home sales : 10,4% ; forecast 1,4%

Non-Farm Employment Change: 203k , forecast : 131k

 

Sa vedem o retragere la 1.31 - 1.33 ???

Editat de MrPippet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Spain and France auction 8.25 billion euros ($11 billion) of bonds today as European efforts to strengthen the region’s firewalls against contagion failed to rein in surging borrowing costs."

 

President Mario Draghi said the bank’s program of buying government bonds “can only be limited,” a day after six central banks made additional funds available to ease strains from the crisis and the People’s Bank of China cut banks’ reserve requirements for the first time since 2008.

 

Hmmm...o zi interesanta !

Editat de MrPippet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forex live: Spain sold a total of Euro 3.75 bln in today’s auctions out of possible 3.75 bln Sold 1.2 bln euros of 2015, bid to cover 2.7 ( vs 2.1 last) Sold 1.15 bln euros of 2016, bid to cover 2.8 Sold 1.4 bln euros of 2017, bid to cover 2.7 (vs 1.8 last)

 

Iar in paralel China sa nu se simta in urma: http://www.reuters.com/article/2011/12/01/us-china-economy-rates-idUSTRE7B00S620111201

 

H1 arata destul de interesant ....

 

Trade ideeas !?

post-6232-0-44316700-1322735979_thumb.png

Editat de MrPippet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.