Sari la conținut

EUR/USD


maslow

Postări Recomandate

dobanda la obligatiunile pe 10 ani (aia de e aproape 7%) pare sa influenteze eurusd'ul - a fost tot timpul cu un pas in fata de cand e prin toate stirile.

 

am auzit ieri niste traderi cum se laudau ca au facut niste pipsi usori doar urmarind ratele astea, si am vrut sa vad si eu corelatia cu eurusd pe un feed fara intarziere (pe bloomberg e cu vreo 15 min intarziere).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am inteles de unde intrebarea ta initiala.

Nu vreau sa te dezamagesc, dar astfel de corelatii se fac intre foarte multe instrumente, insa ma gandesc ... faptul va traderi aceia au facut cativa pips "usor" ...sa nu fi fost vrun noroc mai degraba decat o legatura cu vrun "secret" de corelatie.

2) pietele astea de obligatiuni, nu sunt "fluente" ca si cursul eurusd de exemplu. La obligatiuni, cursul (graficul), merge cu sincope, salturi, gapuri etc, pentru ca acolo intervin momente de vanzare/cumparare masiva a anumitor cantitati sau expirarea unor termene, cand se fac decontarile pentru optiuni, futures, etc, ca sa nu mai vorbesc ca bancile centrale fac "jocuri" cu termenele obligatiunilor brusc (in functie de anumite interese de moment, vand la 10 ani si cumpara la 5 ani, de exemplu, sau invers) si atunci vand sau cumpara foarte mult (au aceasta capacitate, dupa cum stim) ...etc etc, momente pe care nu avem cum sa le intuim sau speculam la nivelul nostru de acces. Ar mai fi de spus ... dar una peste alta nu vad o oportunitate pentru noi in treaba asta. Nu sunt radical dar asta este opinia mea azi. Maine nu stiu ...

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa o fi, dar atunci la ce sa te uiti ca sa tranzactionezi EUR/USD'ul zilele astea? De o saptamana se zbate in range fara nici o directie, la analiza fundamentala nici atat nu are rost - piata reactioneaza fix pe dos. Mai raman doar zvonurile.

Chiar acum urmaream pe twitter ce se intampla cu Berlusconi... am prins zvonul chiar in minutul in care a iesit, inainte de spike, dar nu am intrat... nu m-am gandit ca are impact asa mare. Poate prind reversul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ...

1) cand tranzactionezi eurusd, te uiti la eurusd

2) de o saptamana se zbate in range pentru ca au loc intalniri, conferinte, meetinguri, etc ...nimic clar

3) are si rangeul rostul lui (nu uita ca peste 70% din timp se sta in range)

4) dpmdv, forexu nu se face la vanatoare de stiri. de ce? pur si simplu nu le poti urmari ... fizic. Stirile sunt bune, dar nu abordate asa

5) ce faci cand esti in range? ce altceva decat sa incerci sa vinzi un raly si sa cumperi un dip. Sa incerci, nu preupune sa si reusesti de fiecare data

...

100) stabileste-ti o strategie/tehnica (cum vrei sa ii spui) si mergi NUMAI pe aia. asta poti sa faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa-ti faci cont free la ei pe site, adaugi ticker-ul (GBTPGR10:IND) in portofoliul Watchlist de acolo dupa ce te-ai logat, si dai click pe Market Monitor si asa poti sa urmaresti in real-time, ca aici:

 

http://dl.dropbox.com/u/190212/vamist/bloomberg_monitor.png

 

http://www.bloomberg...er=GBTPGR10:IND

 

se pot vedea obligatiunile astea fara intarziere pe undeva? (pe gratis ar fi excelent)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa-ti faci cont free la ei pe site, adaugi ticker-ul (GBTPGR10:IND) in portofoliul Watchlist de acolo dupa ce te-ai logat, si dai click pe Market Monitor si asa poti sa urmaresti in real-time, ca aici:

 

GBTPGR10:IND tot nu vine real-time.

mersi totusi.

 

EDIT

eu eram prostul. nu'mi aparea real-time ca era piata inchisa.

Editat de bramburel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am datele disponibile in platforma de la Tradeville.

Ca idee, ti-am pus un grafic pe 15 min in care am cumulat bondurile cu EURUSD. Graficul l-am facut tip linie, deoarece este mult mai lizibil. Liniile marcate cu doua sageti de sell reprezinta, de fapt, gap-uri pe bonduri facute intre sedintele de tranzactionare. EURUSD este linia cu verde.

 

Dupa cum vezi, corelatie exista, insa este dificil de implementat un sistem care sa ia un semnal de pe bonduri si sa tranzactioneze EURUSD> Mai ales ca aceasta situatie este doar temporara.

post-4921-0-23177600-1320914790_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.