Sari la conținut

GBP/JPY


oltciter

Postări Recomandate

Cred ca datorita faptului ca avem formata o divergenta bulish ascunsa (tf=daily) care coincide cu un reject din linia de trend cred ca sansele cele mai mari pentru gj sunt pe urcare.De asemenea se observa in elipsa albastra ca unda daily sta pe un nivel fibo 0.44 ceea ce e cam neverosimil pentru gj, aceasta pereche cochetand aproape mai mereu cu nivele fibo de la 0.500 in sus.Atata timp cat linia de up trend nu va fi incalcata decisiv nu putem spune ca vom avea de a face cu o cadere majora a GJ.Dupa parerea mea tendinta GJ se mentine up. Deci pentru saptamana viitoare ma astept (70%) la un nou segement impulsiv daily care sa continue actuala unda daily up.

Alaturat atasez si imaginea chartului daily.

Bafta la pipsi :smile:

post-1363-1215247409_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in mod normal si eu as crede acelasi lucru.

da, linia de trend nu a fost sparta, histo macd si cci sunt in divergenta bullish ascunsa. in plus, breakout-ul pe linia de trend nu este probabil acum, in mod normal ar fi trebuit ca oscilatorii sa treaca prin punctul de mijloc in acelasi timp cu pretul prin linia de trend... logic, pretul ar trebui s-o ia la deal intr-o noua impulsiva, mai ales ca NU a ajuns la 209.31, care sa zicem ca a fost virful undei 1... deci pina acum avem indeplinita si conditia cu 1,4 nesuprapuse.

DAR e posibila si evolutia unui nou test la 212.90/213.50/214.20 (numai bine ajung oscilatorii in zona lui 0 sau chiar putin deasupra) si pe urma un reject in jos din zona aia. cu alte cuvinte, posibil sa vedem si un 5-failed...

dupa cum am zis, daca 214 este depasit, eu nu mai vad alta rezistenta pina pe la 223. si in cazul asta, dupa cum e de asteptat, 213.70 se va transforma intr-un suport beton.

concluzia pe termen scurt: mai probabil s-o ia in sus decit in jos. dar nu exclud nici o cadere direct de aici.

sa vedem saptamina viitoare ce mai scot americanii din mineca...

 

Cred ca datorita faptului ca avem formata o divergenta bulish ascunsa (tf=daily) care coincide cu un reject din linia de trend cred ca sansele cele mai mari pentru gj sunt pe urcare.De asemenea se observa in elipsa albastra ca unda daily sta pe un nivel fibo 0.44 ceea ce e cam neverosimil pentru gj, aceasta pereche cochetand aproape mai mereu cu nivele fibo de la 0.500 in sus.Atata timp cat linia de up trend nu va fi incalcata decisiv nu putem spune ca vom avea de a face cu o cadere majora a GJ.Dupa parerea mea tendinta GJ se mentine up. Deci pentru saptamana viitoare ma astept (70%) la un nou segement impulsiv daily care sa continue actuala unda daily up.

Alaturat atasez si imaginea chartului daily.

Bafta la pipsi :smile:

post-1398-1215258622_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum citeva momente am dat (din nou) peste niste lucruri interesante la Oanda - FXLabs. sa lasam pentru un moment analiza tehnica "clasica" si sa ne indreptam atentia spre citeva dintre instrumentele pe care ni le propun ei. pentru inceput am ales 3 lucruri:

- Open Orders Summary (link)

- Open Positions Summary (link)

- Open Position Ratios (link)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Open Orders Summary

 

graficul arata situatia nivelelor "trigger" pentru open orders (pending entry, SL si TP pe tranzactii). poate fi folosit ca un indicator a ceea ce se asteapta clientii sa faca pretul - adica practic se vad nivelele de suport si rezistenta.

- axa orizontala: pretul stabilit de client drept pending entry sau TP sau SL

- axa verticala: volumul acestor ordine long vs. ordine short

 

ce se vede pe cadrane:

- stinga sus: ordine buy; trigger sub pretul curent

- stinga jos: ordine sell; trigger sub pretul curent

- dreapta sus: ordine buy; trigger peste pretul curent

- dreapta jos: ordine sell; trigger peste pretul curent

 

este actualizat odata pe ora.

sunt 2 tipuri de grafice: non-cumulativ si cumulativ.

 

1. graficul non-cumulativ (reprezinta grafic procentele pe nivelele pretului; util pentru identificarea clusterelor de pret).

de exemplu, linia verticala este acum la 211.72; daca mergem cu linia verticala la dreapta, spre 214, vedem ca procentajul ordinelor sell creste simtitor. putin peste 212 este un spike mare in jos, acolo sunt puse o gramada de pending sell-uri si TP-uri; mai departe, un nou spike este la nivelul lui 213 dar vedeti ca acolo incepe sa creasca procentajul ordinelor buy. si acum sa ne uitam chiar la 214, unde sunt 2 spike-uri evidente, unul in sus iar celalalt in jos. ce inseamna asta? inseamna ca la 214 (plus/minus citiva pipsi) procentajul ordinelor buy (care probabil inseamna pending buy) este aproximativ egal cu cel al ordinelor sell (care dupa mine inseamna pending sell IMPREUNA cu TP pe long-urile care sunt deschise acum). bun... mai departe, daca trecem de 214 spre dreapta, vedem ca procentajul ordinelor buy creste simtitor pina in zona 217. concluzia: zonele enumerate mai sus sunt zone unde clientii Oanda se asteapta la rezistenta, iar dincolo de 214 e clar zona buy.

acum sa ne uitam in partea cealalta, adica la stinga lui 211.72. o gramada de ordine buy.

 

2. graficul cumulativ (aduna procentajele pe fiecare cadran pe masura ce ne departam de pretul curent). de exemplu, daca inaltimea cadranului dreapta-sus la nivelul pretului X este 20%, asta inseamna ca 20% din totalul ordinelor deschise sunt buy si au target deasupra pretului curent (indicat de linia rosie centrala) si sul pretul X.

acest tip de grafic este util pentru a vedea ce cadran contine cele mai multe/putine ordine.

post-1398-1215351326_thumb.png

post-1398-1215351331_thumb.png

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Open Positions Summary

 

graficul arata situatia preturilor de intrare pentru pozitiile deschise de clientii Oanda.

- axa orizontala: pretul de intrare

- axa verticala: volumul pozitii long vs. pozitii short

 

ce se vede pe cadrane:

- stinga sus: pozitii long; entry sub pretul curent; pozitii pozitive, nerealizate (adica inca deschise)

- stinga jos: pozitii short; entry sub pretul curent; pozitii negative, nerealizate

- dreapta sus: pozitii long; entry peste pretul curent; pozitii negative, nerealizate

- dreapta jos: pozitii short; entry peste pretul curent; pozitii pozitive, nerealizate

 

la fel, vine in 2 variante (non-cumulativ si cumulativ) si este actualizat odata pe ora.

 

1. graficul non-cumulativ: arata procentele pe pozitii long vs. short; util pentru determinarea clusterelor de pret.

 

2. graficul cumulativ: aduna procentajele pentru fiecare cadran pe masura ce ne departam de pretul curent. de exemplu, daca inaltimea cadranului dreapta sus pentru pretul X ajunge la 20%, inseamna ca 20% din toate pozitiile deschise sunt long si au fost deschise la un pret deasupra celui curent si sub pretul X. util pentru a vedea ce cadran contine cele mai multe sau mai putine pozitii.

post-1398-1215353065_thumb.png

post-1398-1215353070_thumb.png

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Open Position Ratios

 

2 grafice, actualizate odata pe ora:

- raportul long-uri/short-uri; in partea stinga, situatia fiecarei pereche este indicata printr-o bara colorata situata la un anumit nivel. g-j este bara roz si e situata undeva intre 60-70% dupa aprecierea mea. asta inseamna ca din toate pozitiile deschise la Oanda pe g-j, 60-70% sunt long, iar restul sunt short.

- raportul pe perechi tranzactionate (graficul tip "pie"): ce perechi au cel mai mare procent de tranzactionare. de exemplu, pe graficul curent procentul de eur-usd (felia rosie) este cel mai mare, mai mult de 25% din totalul pozitiilor deschise; urmeaza usd-jpy, in jur de 15-16%; apoi g-u si g-j... etc.

post-1398-1215354727_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ca sa trag concluzia, dupa intelegerea mea: presiune in sus pe g-j; rezistentele sunt in zona 212.20, 213 si 214.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va merge pana la 61.8, se va strica constructia EW.Imi vine greu sa cred ca pe Weekly se intampla asa ceva.Eu inca tin sa cred ca va merge in jos.Divergenta clasica de pe daily imi cam zice ceva.Daca va uitati pe H4 a aparut o divergenta bullish, drept dovada ca este o corectie a undei 1.Am vazut ca ati folosit divergentele ascunse.Parerea mea este ca nu semnifica nimic.Or semnifica ele slabirea trendului, dar daca piata incepe putin sa urce, oscilatorul face un raliu pana in OB, si cand coboara ,coboara odata cu pretul in viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te gindesti si la varianta A-B-C pe weekly? cu C terminat la 192.50, ceea ce ar insemna de fapt capatul caderii? stiu ca actuala configuratie sugereaza o impulsiva in jos, dar nu trebuie exclusa nici o posibilitate.

in orice caz, chiar si cu 1-2-3-4-5, pretul poate urca in extremis chiar pina sub 219.32 (acolo e minimul lui 1) inainte de a incepe 5.

 

Daca va merge pana la 61.8, se va strica constructia EW.Imi vine greu sa cred ca pe Weekly se intampla asa ceva.Eu inca tin sa cred ca va merge in jos.Divergenta clasica de pe daily imi cam zice ceva.Daca va uitati pe H4 a aparut o divergenta bullish, drept dovada ca este o corectie a undei 1.Am vazut ca ati folosit divergentele ascunse.Parerea mea este ca nu semnifica nimic.Or semnifica ele slabirea trendului, dar daca piata incepe putin sa urce, oscilatorul face un raliu pana in OB, si cand coboara ,coboara odata cu pretul in viteza.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei cand e o divergenta asa cum e pe daily, pretul merge in jos o bucata buna de vreme :smile:

Acum ...ce-a fi a fi.Vedem maine cum va merge pretul.Nu-s nici eu 100% convins ca va sparge linia de trend, doar ca ii acord mai multa incredere datorita divergentei de pe daily.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.