Sari la conținut

GBP/JPY


oltciter

Postări Recomandate

O analiza buna de pe Action Forex . Am sa revin cu alte amanunte in masura in care imi permite timpul (pot sa pun si traducerea pentru cine vrea...).

 

----------

 

GBP/JPY Weekly Outlook

 

GBP/JPY had an extremely volatile week just like other yen crosses, first dived to as low as 207.98, then rebounded strongly to as high as 213.82, back pressing prior high of 213.91. Break of 212.43 resistance left fall from 213.91 to 207.98 in three wave corrective structure , suggesting medium term rebound from 192.60 is still in progress. From a short term angle, initial bias remains on the upside as long as 211.53 minor support holds. Break of 213.91 will indicate that recent rally has resumed for 100% projection of 192.60 to 208.99 from 199.78 at 216.17 first. On the downside, below 211.53 will turn intraday outlook neutral. But further rise is still expected as long as pull back is contained above 207.98 support.

 

In the bigger picture, a medium term bottom is in place at 192.60. At this moment, there is no confirmation of completion of the rebound from there yet. Corrective nature of the fall from 213.91 to 207.98 even argues that more upside should be seen in the GBP/JPY. Break of 213.91 will revive confirm that medium term rebound is still in progress for 61.8% retracement of 241.35 to 192.60 at 222.75. On the downside, though, break of 207.98 will now be an important alert that rebound from 192.60 has completed and put focus back to 199.78 support in such case.

 

In the longer term picture, whole up trend from 148.19 have ended at 251.09 already. At the moment, the favored case is that price actions from 129.32 (95 low) has completed a three wave consolidation up to 251.09. Hence, the downtrend from 251.09 is in favor to extend further to long term rising trend line support (now at 174.66) even if the current rebound from 192.60 is much stronger than expected.

 

http://img301.imageshack.us/img301/8226/gbpjpy20080719w23024884ua5.th.gif

http://img514.imageshack.us/img514/5890/gbpjpy20080719w32971908sx7.th.gif

http://img149.imageshack.us/img149/9840/gbpjpy20080719w42864553vf5.th.gif

 

----------

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v-a judecat, in ciuda stirilor negative perechea a crescut pana la 214.83, daca ati pierdut scaderea de ieri si alaltaieri imi pare rau, era mult mai sigura si mai evidenta dupa ce ajunsese aproape de 216 zona in care nu mai fusese de 6 luni, plus stirile evidente.

Editat de grip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v-a judecat, in ciuda stirilor negative perechea a crescut pana la 214.83, daca ati pierdut scaderea de ieri si alaltaieri imi pare rau, era mult mai sigura si mai evidenta dupa ce ajunsese aproape de 216 zona in care nu mai fusese de 6 luni, plus stirile evidente.

E devreme de facut concluzii eu am intrat in SELL 214.62 ...... e exact la pnctul 0

Si am targeturi de peste 400 de puncte. Sigur se poate întâmpla multe....eu acum aşa le vad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v-a judecat, in ciuda stirilor negative perechea a crescut pana la 214.83, daca ati pierdut scaderea de ieri si alaltaieri imi pare rau, era mult mai sigura si mai evidenta dupa ce ajunsese aproape de 216 zona in care nu mai fusese de 6 luni, plus stirile evidente.

6 Luni nu e termen serios! Si pentru mine nu exista preţ prea mare sau prea mic. Fac concluzii reieşind din analiza si din corelaţia intre instrumente de pe piaţa.

Nu pretind sa am dreptate e doar punctul meu de vedere. Intrade var mişcarea de creştere 211.58-214.76 a fost spectaculoasa, dar mie mi-se pare cava normal pentru aceasta pereche si plus la toate in context mai global eu o tratez aceasta creştere ca corecţie la o corecţie. Haideti sa aşteptam ceva timp ca sa facem nişte concluzii.

 

P.S. inca in ianuarie eu am încercat sa fac o analiza pe termen lung si foarte lung pe aceasta pereche(bine in timp ceva s-a mai schimbat din datele problemei dar oricum) si acolo avem targeturi peste 254.00.

Va urez succese!!!

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma uit la graficul asta si incep sa cred ca nu s-a terminat corectia in jos. cred ca iordaki are dreptate, posibil sa vedem un nou test al liniei de suport daily, in zona 210.30 (+/- citeva zeci de pipsi, poate 211 sau 209.50).

punctul 0 de care vorbeai o fi acelasi cu linia de echilibru de pe gartley (214.63)?

post-1398-1217014873_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si asta e faimoasa linie de trend care sustine urcarea. se vede ca posibila coborire e si pe o cota fibo, numai bine de atins luni... si dupa aia inapoi in sus spre limita superioara a canalului, 216+.

problema e, iordaki, ca eu vad un suport puternic in zona 211.60; este o congestie puternica, mai mult de 10 candele daily fara directie (doji sau cu corpul foarte mic si umbre mari) se pot numara acolo.

dar totul e posibil.

post-1398-1217015052_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am sa m abag asa si io intre voi... se vede clar ca exista un trend pe MN si daily... problema rezida dupa parerea mea un fundamentale si acolo lira nu are nici un suport deci pe langa o corectiva, partea fundamentala nu are niciun sprijin pt a face lira sa urce si sa tot urce cel putin la acest moment. deci si io as merge in jos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are, asa e, sunt de acord. da nu trage si tu cu tunul monthly intr-o insecta :smile: care se chinuie sa urmareasca un trend pe 4h...

tehnic, configuratia nu e clara. suntem in 4 si cind se termina urmeaza 5 in jos (sub 192.5x si undeva in zona 175)? asta ar fi terminarea unei impulsive in 5 unde...

sau, de exemplu, am avut un A-B-C care s-a terminat la 192.5x si acum suntem in urcare, nicidecum in corectie? am gasit graficul asta care arata destul de similar cu graficul g-j si care arata o structura A-B-C.

om vedea.

deocamdata saptamina viitoare este un termen important pentru g-j, conform calendarului lui gann. 1 august ar trebui sa fie data la care incepe un nou swing major.

 

acum am sa m abag asa si io intre voi... se vede clar ca exista un trend pe MN si daily... problema rezida dupa parerea mea un fundamentale si acolo lira nu are nici un suport deci pe langa o corectiva, partea fundamentala nu are niciun sprijin pt a face lira sa urce si sa tot urce cel putin la acest moment. deci si io as merge in jos

post-1398-1217073726_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda se pare ca mai jos de 213.00-212.80 nu prea are şanse sa se coboare.

De acolo o sa mergem înspre Nord, ceva mai de sus v-a fi coborârea..... M-am grăbit eu cu aşteptările mele pesimiste pe aceasta pereche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.