Sari la conținut

GBP/JPY


oltciter

Postări Recomandate

ok, corectia in zona 210,50 s-a incheiat de mult, putem spera la 215-216?

E destul de greu de făcut acum comentarii pentru ca GBP si EUR au scăzut masiv in ultimele câteva zile.... plus mai avem si rata dobânzii cat pe EUR ata si pe GBP.

EI si daca închid un ochi si mă uit numai pe GBP/JPY as începe încet si atent vânzări din zona 214.30 pentru un nou LOW spre 209.##(se pare totuşi mişcarea 25.7.08-5.8.08 impulsiva) si plecarea in sus corectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iese din canalul asta, cred ca 209 e prematur de luat ca prim target. se tot duce in jos. e posibil chiar sa fie un reversal si sa vedem un 18x.xx...

post-1398-1218102935_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, corectia in zona 210,50 s-a incheiat de mult, putem spera la 215-216?

E destul de greu de făcut acum comentarii pentru ca GBP si EUR au scăzut masiv in ultimele câteva zile.... plus mai avem si rata dobânzii cat pe EUR ata si pe GBP.

EI si daca închid un ochi si mă uit numai pe GBP/JPY as începe încet si atent vânzări din zona 214.30 pentru un nou LOW spre 209.##(se pare totuşi mişcarea 25.7.08-5.8.08 impulsiva) si plecarea in sus corectiva.

 

Apropo GBP/JPY a plecat fără ca sa ajungă la vârful topoganului propus de mine

Oricum targetul rămâne zona 209

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu o analiza pe termen mediu la GJ.Deci cam asa vad eu lucrurile.

Pe weekly observ o divergenta clasica, dar linia de trend inca nu este sparta.Pe daily n-am nimic de comentat, insa pe H4 se observa un pattern de reversal(l-am incadrat cu galben), si dupa cum observati s- a instalat chiar pe linia de trend, drept dovada ca este o rezistenta tare.....inca.

 

Pe H1 aparitia divergentei, ma face sa cred ca finalizarea undei s-a materializat, deci plecam intr-o corectie ABC.

post-1335-1218370750_thumb.jpg

post-1335-1218370774_thumb.jpg

post-1335-1218370780_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord, doar ca pe weekly eu as zice ca divergenta aia bearish e cam fortata - desi exista. se vede mult mai bine pe daily, si tot pe daily astept si confirmarea pe linia de trend.

astea sunt graficele mele. pe 4h astept un test al liniei de trend descendente (verzi), undeva in zona 212.70/90; daca trece de ea, atunci cred ca o tot tine in sus pina la 217.50 cel putin. daca nu trece de ea, atunci astept un nou test al liniei ascendente (rosii) de pe daily, de care daca trece incepe fie un retrac consistent pina pe la 201-202 fie un reversal cu un nou minim sub 192.

pe daily se vede ca trendul in sus este inca intact, deci atitudinea sanatoasa este de intrat long pe retrac-uri.

recomandari de trade:

1. in interiorul triunghiului actual:

- long cu SL=210.50, TP=212.70 (R/R e in jur de 1 in momentul asta; e bine de intrat pe un retracement minor in jos care eventual sa imbunatateasca acest raport)

- nu recomand short in aceasta zona

2. ordine in asteptare in afara triunghiului:

- short 210.50; TP1=207.80, TP2=203.90 (in eventualitatea in care se deschide, pozitia asta ar trebui sa ajunga in zona 202... cel putin).

- long 213.80; TP1=216.10, TP2=217.50 (aici am sa urmaresc cu atentie evolutia pretului dupa ce atinge linia descendenta de pe 4h pentru ca exista oportunitatea unei intrari ceva mai jos).

post-1398-1218374973_thumb.jpg

post-1398-1218374978_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu o analiza pe termen mediu la GJ.Deci cam asa vad eu lucrurile.

Pe weekly observ o divergenta clasica, dar linia de trend inca nu este sparta.Pe daily n-am nimic de comentat, insa pe H4 se observa un pattern de reversal(l-am incadrat cu galben), si dupa cum observati s- a instalat chiar pe linia de trend, drept dovada ca este o rezistenta tare.....inca.

 

Pe H1 aparitia divergentei, ma face sa cred ca finalizarea undei s-a materializat, deci plecam intr-o corectie ABC.

Daca Marco esti in aşteptarea de ABC...cred ca cam ai întârziat, e undeva la sfarsitul lui C

Succese tuturor

http://smages.com/t/17/4d/174dc62907ae705e2c5dce6b64b0e3c3.jpg

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai pe termen lung...credeti intr-o scadere sub 209?

Cui e adresata intrebarea?

Eu vad cam asa 208.75 (dar cred ca înainte o sa vedem si 211.80) apoi v-a pleca spre 213.50 si numai de acolo o sa facem un salt in jos ceva mai adânc --E una din variante

Si varianta 2--- din 208.75 spre nord pentru un nou high undeva in zona 217-218

Sa ajungem la 208.75 si o sa mai vedem pe ce varianta o sa luam calea.

Tie cum îţi merge? Sunt de folos analizele acestea ?

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu iordaki si la valori, si la succesiunea lor. dar favorizez varianta 211.80/212, apoi 208.xx, apoi 217.xx.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.