Sari la conținut

GBP/JPY


oltciter

Postări Recomandate

revin cu un grafic pe 30min, care e edificator, in sensul ca arata o divergenta bullish ascunsa dupa gramada de bullish clasice... primul semn ca deja suntem in corectie. in plus, rsi se plimba peste 60 si a fost respins in sus din zona 40, cci a fost respins in sus din -100...

miscarea in jos s-a terminat pe moment. urmeaza fie o consolidare, fie un retracement.

insa graficele mari, incepind de la h4 in sus, arata tot in jos. cel mai posibil sa vedem inca o coborire, asa ca atentie cu pozitiile long.

post-1398-1223758085_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

tradelover, de ce vrei sa intri lung?

Iaca de asta!!!

 

Din pacate nu am avut destul "balls", cum zice americanu', sa imi pun banii unde mi-a fost gura. Un mare trader zicea "put your money where your mouth is", era una din regulile de baza in trading-plan-ul lui. Daca as fi intrat la 167, cum ma laudam anterior, acum stateam pe 1300 de pipsi, si puteam sa mut stopul linistit la plus, pentru ca nu cred ca mai vedem minimul prea curand. Din pacate, atunci toti indicatorii aratau incert, si nu am avut curajul. Iar s-a miscat fara mine, si de acum e tardiv, pentru ca cresterea a fost prea brusca, vor mai urma cateva batai in jos, pana se va hotara definitiv spre in sus. Pentru ca stirile sunt acum foarte bune, favorabile GBP si nefavorabile JPY, drept urmare people-ul incepe sa intre long. De aia s-a si miscat asa brusc. Si people-ul trebuie sa piarda!

 

Cumva, miscarea asta confirma teoria anterioara, mai ales pe EURUSD, incepe sa se vada deja anul choppy, de care vorbeam la inceputul lui 2008: am urcat 1400 de pipsi de la deschiderea anuala (in aprilie si iulie) si apoi am coborat 1400 de pipsi sub deschiderea anuala, acum suntem exact simetric fatza de top, in comparatie cu yearly open. Din nou, daca as fi pus banii unde imi era gura, acum stateam pe 2800 de pipsi, minus dobanda, din iulie incoace. Dar "predictia" aia era asa de anormala, incar nici eu nu am crezut cu desavarsire in ea. De fapt as fi fixist sa zic ca am crezut cu desavarsire in vreo predictie, erau doar analize la momentul respectiv, un fel de "cea mai probabila varianta din milioane de alte variante", in sensul in care alea "alte milioane" aveau o probabilitate infima, 0.0000.....0001, iar asta oleaca mai mare, adica mai putine zerouri, hihi, adica tot infima....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tradelover, dac-as avea un banut pentru cite presupuneri bune am facut si n-am avut curaj sa ma tin de ele... as cara saci cu maruntis la banca.

dupa cum am mai zis, cred ca aceasta miscare in sus este doar un retracement si ca mai e loc de cazut. un 148/149 inca e posibil, dupa graficele mari. si nu cred ca e prea departe de momentul asta.

dar asta este doar o presupunere, si nu o predictie. nu stiu in ce directie o s-o ia cursul, ci incerc sa-l urmaresc cu presupunerea ca trendul pe timeframe-ul principal este in jos pina la proba contrarie. eu unul vad ca directia e inca in jos pe monthly, weekly, daily; pe h4 nu mai e, insa pretul a cam ajuns la rezistenta. asa ca, tinind cont de presupunerea mea ca trendul daily e in jos, fac 2 lucruri: urmaresc sa cumpar toate caderile pe timeframe-ul inferior (adica 40min) si apoi urmaresc semnele de terminare a urcarii h4 pentru ca o sa intru short cind consider ca s-a terminat.

daca trendul daily se va schimba in sus, atunci o sa fac aceleasi 2 lucruri dar trec la h4: cumpar toate caderile de pe h4, si in acelasi timp urmaresc sa se termine urcarea pe daily ca sa intru short pentru ca trendul weekly e tot in jos.

pina una alta, am pus un grafic 40min care arata o divergenta bullish ascunsa; in plus, indicatorii aratau asa (in dreptul sagetii): histo macd era oversold, cci era undeva sub -200 deci oversold insa rsi se tinea pe la 40 = zona de suport. sageata arata locul de intrare long. asta este exemplul cu intrarea cea mai sigura pe care o cunosc, iar targeturile se vad pe extensia fibo.

nu stiu daca am mai zis, dar mai bine ma repet: ideea nu e sa intri chiar in momentul in care trendul se intoarce, ci in momentul in care intoarcerea s-a confimat si pentru asta urmaresc aparitia primei divergente ASCUNSE.

 

p.s. dac-as avea o posibilitate sa vad volumul real al tranzactiilor la fiecare valoare a pretului, atunci poate as avea curajul sa incerc sa identific virfurile si sa si intru. dar pina atunci... nimic fara confirmare! ce ma costa? mie mi se pare cel mai sigur.

 

p.s.2 apropo de targeturi, ca mi se pare interesant de mentionat. unde ezita pretul in raport cu nivelele extensiei fibo? la 61.8, pe urma la 100 (unde de fapt ar fi fost un ab=cd...), si in fine la 161.8. acum cred ca se indreapta spre 200.

astea sunt targeturile partiale, unde se poate iesi/re-intra pe trend.

post-1398-1223987203_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca 2 exemple de intrari pe divergente ascunse. le-am pus pentru ca le-am luat si am trecut din una in alta.

am vrut sa arat ca merg pe orice timeframe - in cazul asta, 1 minut.

post-1398-1224073081_thumb.jpg

post-1398-1224073087_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un grafic h4, in care se schiteaza divergenta bullish ascunsa (am marcat-o cu sageti). cota fibo la care se afla pretul acum este 70.7, asa ca urmarim un posibil reversal. daca se confirma pe timeframe-urile mici, atunci targeturile potentiale sunt 180.30, 186.30, 195.90...

daca vedem pretul sub 169 (169.25 este cota fibo 78.6), foarte probabil ca acest scenariu cade.

post-1398-1224106881_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu o noua analiza. nu mai vreau sa insist asupra timeframe-urilor mari (monthly si weekly), pentru ca trendul descendent e evident pe ele.

acelasi lucru se vede si pe daily si h4: RSI e in zona 20 (daily) si sub 20 (h4), histo macd tocmai a trecut din nou sub 0 (daily; aici e drept ca acum schiteaza o divergenta bullish clasica, dar asta nu e in nici un caz semn de intrat buy), iar pe h4 e hat departe sub 0. mergem in continuare pe pozitii short.

timeframe-urile sub h4, respectiv h1/m30 (eventual m15) se folosesc pentru a reintra in directia trendului principal, care este in jos.

 

si inainte de a incheia, vreau sa repet: trendul major este descendent, si mergem cu presupunerea asta pina cind avem confirmarea ca s-a terminat.

post-1398-1224700476_thumb.jpg

post-1398-1224700485_thumb.jpg

post-1398-1224700494_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul nu-mi dau seama de momentul exact. dar exista o serie de elemente pe care le poti lua in consideratie:

- incalcarea unei linii de trend puternice (care are cel putin 3 contacte cu pretul);

- existenta unei ratii fibo: fie pe extensie, fie pe retracement; cind vorbesti de o impulsiva, urmaresti extensiile, iar cind vorbesti de corectiva urmaresti retracementurile

- existenta divergentelor; cele clasice semnaleaza o posibila terminare a trendului existent - ATENTIE, am zis TERMINARE si NU REVERSAL - pe cind cele ascunse semnaleaza o posibila continuare a trendului existent. preferinta mea e sa ma uit la cele ascunse pentru ca ofera o siguranta mai mare decit cele clasice, dar depinde de fiecare.

cam astea ar fi.

 

cum ne dam seama că s-a terminat trendul (descendent in cazul gbpjpy)?

multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.