Sari la conținut

Strategie bazata pe divergente


  

49 membri au votat

  1. 1. Sunteti interesati de analize video din perspectiva acestei strategii?

    • Da
      44
    • Nu
      5


Postări Recomandate

Managementul tranzactiei short EUR/USD, 19 martie 2010

 

post-2510-126898984534_thumb.png

 

Am adus stop loss-ul la +1 pip, voi lasa pozitia sa se dezvolte si, de-abia la FE 61.8 voi mai umbla la ea, fara a lua in considerare modificarea stop loss-ului in functie de swap-ul negativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Managementul pozitiei short NZD/USD, in data de 19 martie 2010

 

post-2510-126899003223_thumb.png

 

La aceasta pozitie, din pricina recalcularii tp-urilor, tranzactia a avut de suferit din aceasta cauza. Am inchis de doua ori cate 1/3 din lot intr-un spatiu relativ mic, tinand cont atat de tp-urile actuale cat si cele anterioare cat si de cele actuale. Observati cum fluctuatia pretului nu permite inchidere exacta pe target profit-urile prestabilite. Restul pozitiei a fost lasat pentru a-si atinge si cel din urma tp, tp3, la FE 161.8 (aprox. 0.707x).

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Managementul pozitiei 170182560, short NZD/USD:

 

Pretul a atins si cele din urma si ultimul target, FE 161.8 intre varfurile 0.7177 si 0.7172, cand s-a format prima divergenta bearish hidden pe 1h. Problema pe care a ridicat-o atingerea si ultimului target este ca, a trebuit sa dau pe un tf mai mare, 4h si sa caut o alta divergenta, si a desena, prin intermediul lui fibo expansion noi target-uri, intrucat pozitia mai poate oferi inchideri partiale. Constatam ca primele doua target price-uri, au fost atinse de pret, ramanand intact doar FE 161.8 intre varfurile 0.7033-0.7177. Am fixat alerta de pret la 0.70577. Pretul s-a apropiat foarte mult, insa nu a fost atins si a rejectat imediat. Pozitia ramane inca deschisa, urmand a i se muta progresiv stop-loss-ul pentru a acoperi eventualele swap-uri negative. Cand tp3 va fi atins vom inchide 2/3 din pozitie, deoarece avem de-a face cu o divergenta bearish classic si vom trece la un tf superior pentru a-i stabili viitoare target-uri.

 

post-2510-126901917345_thumb.png

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozitii inchide la +1 pip, divergente bearish hidden, pe final de sesiune:

 

Order 170200886, EUR/USD, 30m

 

post-2510-126907224431_thumb.png

 

Order 170200883, NZD/USD, 30m

 

post-2510-126907176837_thumb.png

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clipul "Analiza" se poate gasi si pe vamist:

 

Analiza

 

Bafta.

 

Clipurile de pe ftp sunt indisponibile pana le uploadez din nou, se pare ca cineva mi-a sters folderul din greseala.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Clipul "Analiza" se poate gasi si pe vamist:

 

Analiza

 

Bafta.

 

Clipurile de pe ftp sunt indisponibile pana le uploadez din nou, se pare ca cineva mi-a sters folderul din greseala.

 

Clipurile sunt iar disponibile din acest moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac divergentele, esti tare Darzu !

Numai bine

 

Invata sa le observi si pe cele hidden, alea sunt mai importante, ca potential in pips. Le-ai semnalat doar pe cele classic.

Principiul e foarte simplu.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.