Sari la conținut

Suporti si rezistente


Postări Recomandate

felicitari, un topic excelent! :D :D

cind gasesc timp o sa-l citesc tot din urma :D

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre timp m-am mutat in california... lucrez intens sa-mi termin proiectele si printre picaturi mai bag nasul pe forum si pe piata :D

 

felicitari, un topic excelent! :D :D

cind gasesc timp o sa-l citesc tot din urma :D

Pe unde imi umbli mestere! Ti-am simtit lipsa! :D

 

 

 

PS = sa vezi ce Francis Ford Coppola am devenit ! M-am "transformat" in producator de "Clipuri forex"! :D .Vezi topicul "Clipuri forex"

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre timp m-am mutat in california... lucrez intens sa-mi termin proiectele si printre picaturi mai bag nasul pe forum si pe piata :D

 

felicitari, un topic excelent! :D :D

cind gasesc timp o sa-l citesc tot din urma :D

Pe unde imi umbli mestere! Ti-am simtit lipsa! :D

 

 

 

PS = sa vezi ce Francis Ford Coppola am devenit ! M-am "transformat" in producator de "Clipuri forex"! :D .Vezi topicul "Clipuri forex"

 

He he! La caldurica ! Ai grija la serpii cu clopotei! :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

de ceva vreme urmaresc cu mult interes un indicator nou care face o treaba foarte buna in a determina nivelele de suport si rezistenta in timp real, ca sa zic asa. indicatorul se numeste "market profile" si l-am pescuit dintr-un topic de pe FF (Trade using VSA), undeva spre ultimele pagini...

am atasat indicatorul, impreuna cu o poza pe care am considerat-o relevanta. daca va intereseaza, am sa postez citeva materiale si am sa incerc sa dezvolt ideea.

post-1398-125053653607_thumb.gif

marketprofile_pob.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

de ceva vreme urmaresc cu mult interes un indicator nou care face o treaba foarte buna in a determina nivelele de suport si rezistenta in timp real, ca sa zic asa. indicatorul se numeste "market profile" si l-am pescuit dintr-un topic de pe FF (Trade using VSA), undeva spre ultimele pagini...

am atasat indicatorul, impreuna cu o poza pe care am considerat-o relevanta. daca va intereseaza, am sa postez citeva materiale si am sa incerc sa dezvolt ideea.

 

Multumesc in primul rand pentru acest forum !:D

Am copiat indicatorul si te rog sa postezi si instructiuni de folosinta (in doua-trei fraze),multumesc mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ilona, bine ai venit pe vamist, vad ca este primul tau post.

 

chiar acum nu am timp sa dau detalii. am sa postez insa pozele in topicul meu "corelatii intre timeframe-uri"... ca sa vezi cum il folosesc si cum gindesc.

 

am postat indicatorul impreuna cu altele similare aici:

Forex[/acronym]-f102/Experti-Indicatori-f89/Market-Profile-t2357.html]Forex - forum, analize, bloguri | Market Profile - Vamist Forex - Invata cum sa profiti din diferenta de curs valutar

citeste toate posturile - sunt putine - si vezi si linkurile pe care le-am indicat pentru mai multe detalii. ar trebui sa fie suficient pentru lamuriri.

 

Multumesc in primul rand pentru acest forum !:D

Am copiat indicatorul si te rog sa postezi si instructiuni de folosinta (in doua-trei fraze),multumesc mult

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Scrat!

 

Sa stii ca urmaresc cu foarte mare atentie topicurile tale. Si eu folosesc indicatorul atasat de tine market profiles scrat V1.2 pentru ca l-am inteles cel mai bine. Strategia mea cred ca este asemanatoare cu a ta. In principiu vanam zone de suport si rezistenta foarte puternice, apoi intram sub nivel sau peste nivel... depinde de pret, eu prefer la o volatilitate mare a pietei pe care mi-o semnaleaza benzile Bollinger dar urmaresc si puterea undei care mi-o semnaleaza ADX un indicator f. bun spun eu.

Te-as mai ruga ceva, daca poti sa atasezi si indicatorul de sub chartul pe care l-ai pus tu un pic mai devreme. Este bineinteles vorba de un indicator cu evolutia volumului. Am retinut ceva f. misto dintr-o carte pe care mi-ai recomandat-o acum ceva vreme, imi pare rau ca nu mai tin minte numele cartii. Oricum era vorba de volum ( ATENTIE ! Volumul creste f. mult atunci cand trendul este pe terminate - adica se formeaza zone de rezistenta sau suport ), in aceasta zona de suport sau rezistenta se intampla minunea. Eu intru de obicei in tranzactii sub ultimul minim ( cel mai recent ) atunci cand pretul o ia in jos dintr-o rezistenta, si viceversa intru in tranzactie peste ultimul maxim ( cel mai recent ) atunci cand pretul o ia in sus dintr-un suport.

 

 

P.S Te rog sa pui si acel indicator de volum ( VSA Teacher Volume ), cred ca se numeste, nu se vede prea bine din cauza unei benzi galbene din poza atasata de tine mai devreme.

 

Sa ne intalnim cu bine

Spor la treaba

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite 2 indicatoare pentru volum. ele nu fac decit sa coloreze barele in functie de niste reguli (gasiti mai multe detalii in topicul de pe forexfactory, "trade using vsa", de-acolo am si eu indicatorii). eu folosesc "hidden gap...", dar nu e important ce folosesti ci cum interpretezi IN CONTEXT.

si inca o precizare: demo este de la ibfx, am mai explicat si in alte locuri de ce: pe scurt, volumele raportate de ibfx par a fi cele mai aproape de realitate.

HiddenGap Volume Indicator.mq4

Volume Teacher v4.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.