Sari la conținut

Suporti si rezistente


Postări Recomandate

Multumim olciter!!! :) Chiar m-au ajutat filmuletele desi trebuie sa recunosc ca refuz sa cred ca Fibo are vreun fel de relevanta. Astept cu interes urmarea si eventual ceva informatii despre cum intri/iesi din trade-uri.

Fibo are relevantza in conditiile in care multi traderi intra pe aceste nivele si se astepta sa vada reversal pe acele ratii. Dar a intra pe o ratie fibo doar pentru ca pretzul a atins-o , consider ca este o intrare oarba, "blind entry"! Tocmai de aceea consider ca o zona de suport/rezistentza care conflueaza cu o ratie fibo principala este mai puternica, tocmai prin faptul ca numarului de traderi care "s-au batut" in acea zona li s-au mai adougat un nr de traderi care au luat in consideratie acea zona numai prin prisma faptului ca pretzul a atins o raite fibo importanta.

A acorda ratiilor fibo importantza exagerata este , cred, o greseala, la fel cum este o greseala sa le ignori in totalitate!

Exemplu: Daca am fi 9 oameni si o gaina naufragiati pe o insula ,si din varii motive( religioase, practice, oculte etc) s-ar trage la sorti daca sa mincam la inceput de "sejur" gaina , si am avea un scor de 4 la 4 si o abtinere, cel care s-a abtinut este cel care ar avea decizia in mana. Iar asta vine si spune: "Dom'le , gaina nu se poate manca la nceput pentru ca a ouat al 13 lea ou (13 fiind numar din seria fibbonaci)"!

Cei 4 care au votat "pentru haleu" ar spune ca este o exagerare si nu trebuie acordata importantza numarului 13, ceilalti 4 care au votat impotriva ar spune ca nu este nimic mai important pe lumea asta decat numarul 13 care trebuie respectat.Dar..... toate acestea dupa ce nr.9 a luat decizia!

In concluzie e bine sa astepti reactia pretului cand ajungi pe un astfel de nivel, nu sa anticipezi ce ar putea face el odata ajuns acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si imi cer mii de scuze pt. ca nu trebuia sa postez aici!

 

Dar am mare nevoie de ajutor.

 

In topicul " Sistemul impuls Elder" se afla atasata o poza la un moment dat.

 

Salutare!

 

Cum pot seta indicatorul Elder_Impulse_MTF1.mq4 ca sa-mi apara pe H1, H4, D1 exact cum este in postul 13 ( poza atasata de Randy)?.

 

Multumesc.

 

O zi buna!

 

 

P.S M-ai am o rugaminte , are cineva cartile "Come into my trading room" si "Trading For A Living" de Elder ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si imi cer mii de scuze pt. ca nu trebuia sa postez aici!

 

Dar am mare nevoie de ajutor.

 

In topicul " Sistemul impuls Elder" se afla atasata o poza la un moment dat.

 

Salutare!

 

Cum pot seta indicatorul Elder_Impulse_MTF1.mq4 ca sa-mi apara pe H1, H4, D1 exact cum este in postul 13 ( poza atasata de Randy)?.

 

Multumesc.

 

O zi buna!

 

 

P.S M-ai am o rugaminte , are cineva cartile "Come into my trading room" si "Trading For A Living" de Elder ?

Cartile le gasesti in FTP-ul pe care l-am afisat aici cu cateva posturi mai inainte(pagina 2 postul 37). Ele se afla in folderul "Trading books" al acestui FTP Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa testez sistemul impuls Elder ( Treple screen ), stau c-am prost la capitolul engleza, si o sa pun pe forum datele statistice.

 

 

Va multumesc pt. carti si idei!

 

 

Spor la pipsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.