Sari la conținut

Suporti si rezistente


Postări Recomandate

@Oltciter,

 

sonorul este f f f incet, nu aud e vorbesti, ...se poate face ceva in acest sens?

pls.

merci

O sa vorbesc mai tare! Dar pentru inceput incearca sa il dai la maxim din softul de vizionare sau din softul windows!Daca il bag highquality imi mareste fisierele si am probleme la uploadare!

Clipul 8 este disponibil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data multumiri Olciter pentru efortul depus! In alta ordine de idei, am mai deschis un trade pe EURUSD, de data asta (sper) ceva mai bine gandit.

Incepem cu fundamentalele pe termen lung (2005-prezent):

TREND EUR/USD - i-as spune in crestere;

PIB (de fapt PNB) - USD a cunoscut o revenire de la -6,75%, pe total EUR arata mai bine chiar daca nu arata semne de inviorare;

SOMAJ - mai ridicat in SUA, dar cu foarte putin. In zona euro somajul a crescut dar cu destul de putin fiind deja ridicat (EUR: de la 7,25% la 9,2%, USD: de la 4,5% la 9,5%);

DEFICIT CONT CURENT - mult mai mare in SUA (n-as putea sa analizez cu mare precizie informatia asta dar oricum nu suna bine);

IPC (indicele preturilor de consum) - In SUA a scazut (?!?) in zona euro e la fel. Aici am putine dubii daca am citit bine ce scrie acolo (www.oanda.com - gasiti toate informatiile astea), dar stiu ca o economie sanatoasa are nevoie de putina inflatie (doar putina). Deci mai bine pentru euro;

PRODUCTIA INDUSTRIALA - in zona euro mai redusa cu putin decat in SUA (vorbim de evolutia in procente nu de marimi absolute). Aici e o buba pentru euro;

BURSELE - Ambele au scazut mult, bursa din Germania merge mai bine ca cele din SUA, bursa din Franta a picat putin mai mult. Germania e mai importanta decat Franta (?) deci bine pentru euro.

RETAIL SALES - Mai mari in SUA, dar oscileaza mai mult.

OBLIGATIUNILE - 10ani, aduc profit mai mare in zona euro. Asta e important.

RATA DOBANZII INTERBANCARE - mai mare in zona euro. Probabil cel mai important indicator.

PARITATEA PUTERII DE CUMPARARE - Euro supraevaluat cu 24%. Nu bun, dar PPP se refera la un termen luuuuuung.

 

Pe total situatia pare sa arate mai bine pentru EURO, dar exista posibilitatea unei intoarceri. Va rog sa ma corectati daca am interpretat gresit indicatorii astia sau daca datele nu sunt corecte.

 

 

Bun, deci intrarile vor fi doar long. Pe Weekly avem destul de multa indecizie. Avem un shooting star neconfirmat (acum 5 sapt), apoi un hammer confirmat dar urmarea pare a fi un doji. Tind sa cred ca vrea in sus. Avem niveluri importante de suport si rezistenta la 1.375 si 1.435. Apoi 1.47, 1.485 si ma rog 1.6.

 

Pe daily incepem sa discutam despre trenduri. Si nu vad altceva decat un trend up destul de puternic.

 

Pe H3 deja lucrurile devin mai relative. Am scris la unele linii ce sunt mai raman cele 3 linii orizontale (galben). Aici m-am luat dupa Dirk du Toit putin (putin mai mult). In principiu as fi vrut sa intru in cel de-al doilea trade cat mai jos. Daca ajunge pe-acolo pretul o sa mai deschid trade-uri. Dar nu multe pentru ca ce fac aici e mai mult sau mai putin piramidare in pierdere si nu e foarte sanatoasa. Tocmai din acest motiv SL sunt foarte largi, mai mult de 300 de pipsi. E prima tentativa sa trazactionez in stilul asta, sa vedem ce iese. Daca constat ca nu-mi place ma mut la piramidari numai in castig. In principiu variabilele in stilul asta de trading raman plasarea intrarilor si a SL. Mai bine decat sa schimb tot sistemul de trading. Ramane de vazut ce-o iesi. Urmeaza si o stire importanta pentru EURO, o sa postez daca modifica cu ceva trade-ul. O ultima chestie, SL ala e pus cam vulnerabil acolo, dar sper ca este suficient de departe. Succes!

post-1715-1246533036_thumb.jpg

post-1715-1246533047_thumb.jpg

post-1715-1246533058_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu zic ca daca nu apar stiri care modifica indicatorii mari TIND SA CRED CA E MAI PROBABIL sa se miste in sus decat in jos. Daca balanta se inclina in favoarea USD cu vreo stire despre PIB sau rata dobanzii o sa-mi pun probleme serioase cu privire la incotro ar trebui sa se duca EURUSD. La somaj de exemplu (daca va fi mai mare procentual in zona euro decat la dolar) probabil as inchide toate pozitiile si as astepta o corectie pe daily dar tot as spune ca trendul baban e in sus. Dar nu ti-as recomanda sa te iei dupa mine :)

 

Stirea despre EURO nu a surprins pe nimeni, decizia fiind de pastrare constanta a dobanzii. Am trecut si peste asta... ramane de vazut cum evolueaza lucrurile in viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am asistat la un 'boom' acum cateva minute

A scazut in o secunda cu vreo ~27 pips de la ~45 la ~18 :) si acuma vad ca e foarte instabila, ba sare la 60 ba la 40 again

Oricum am deschis si eu pozitie long pt ca am gasit in mai multe locuri forecasts bune pt eur

Ce-o fi o fi, astept sa vad ce se intampla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreo sansa sa creasca la loc ?

Stau cu o pozitie deschisa, am -400 eur, dar nici ca vreau sa o inchid

Daca brokerul tau este FxPro sau Alparii -400 nu e un capat de tzara.De fapt sunt 40 de pips! Dar cred ca ar fi cazul sa incepi sa inveti sa-ti asumi pierderile!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut mare prostie ca m-am luat dupa previziunile de pe net :) Toti ziceau ca va creste, va creste ... si a picat intr-un hal ....

Speranta moare ultima & eu am speranta la mai bine :)

 

& Da, trebuie sa invat sa asum si sa minimizez totodata pierderile !

Editat de Scobee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.