Sari la conținut

Tranzactionam de pe mobil


Postări Recomandate

  • Management

Eu am instalat platforma lor exact cand au lansat-o. Imi aduc aminte ca am sters-o dupa cateva minute. Atunci puteai decat sa deschizi ordine si sa vezi grafice, fara sa pui indicatori (sau nu m-am prins eu cum se face). Intre timp am inteles ca s-a mai schimbat, dar cum mi-am pierdut telefonul si nu m-am hotarat inca daca sa-mi iau alt iphone sau sa trec pe android, nu am cum sa vad in ce consta aceasta schimbare. Eu nu gasisem nicio platforma de iphone care sa ma satisfaca si dupa aia am renuntat sa mai caut. Chiar sunt si eu curios cum/daca s-au mai schimbat lucrurile (am vazut ca acum sunt mai multe)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei cu iphone isi pot accesa calculatorul de pe mobil prin aplicatia Team Viewer

 

Cei cu telefoane cu sistem e operare Windows Mobile pot folosi aplicatia Remote Desktop. Acum am reusit si eu sa o fac sa mearga dupa ce am vazut tutorialul acesta (mai lipseau niste setari pentru router).

 

http://www.youtube.com/watch?v=iCs4GQma7IQ

 

Unul din avantajel este ca poti accesa computerul de oriunde si astfel poti monitoriza expert advisors.

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Dupa cum spuneam mai demult, Oanda are deja o aplicatie pentru managemntul contului live sau demo de pe un iPad. La fel ca platforma de tranzactionare traditionala, aplicatia este destul de limitata, dar poate ca unii sa o gaseasca utila.

 

Ieri am dat de aplicatia celor de la Advanced Currency Markets (am ajuns la ei urmand un banner de pe acest forum si am vazut in poza ca au un iPhone si link spre AppStore). Aplicatia este insa disponibila doar in magazinul din US, pe cand aplicatia celor de la Oanda poate fi descarcata si din magazinul romanesc. Nu m-am jucat inca cu ea, dar o voi face in curand.

 

Cam astea sunt aplicatiile free. Mai erau cateva de la 29.99$ in sus, dar nu m-am atins de ele. Cei de la Ameritrade mai au o aplicatie free ce apre destul de complexa, dar nu e pentru Forex.

 

Tranzactioneaza cineva de aici folosind un iPhone/iPod Touch/iPad?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri şi azi am dat de FxPro şi de Dukascopy. FxPro are şi MT4 dar şi interfaţa web şi aplicaţie pentru iPhone şi alte terminale mobile. Iar cel mai bun lucru este că demo-ul este nelimitat în timp, deşi nu sunt prea flexibili la alegerea sumei iniţiale (cum sunt cei de la Alpari UK). Aplicaţie pentru iPhone are şi Dukascopy. Partea bună este că acestea merg şi pe iPad. Partea urâtă este că se văd ciudat pe ecranul telefonului. Eu sper că va fi doar o chestiune de timp până când cei trei menţionaţi de mine (ACM, Dukascopy şi FxPro) să facă saltul la iPad şi să livreze o versiune care să folosească din lin ecranul generos al device-ului.

 

Până acum, din câte ştiu eu, Oanda rămâne singurul broker care a dezvoltat o aplicaţie special pentru iPad.

 

Later edit: dintr-un motiv straniu, FxPro nu vrea să se instaleze pe iPad... nici nu îl găsește în AppStore.

Editat de amiralul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Later edit: dintr-un motiv straniu, FxPro nu vrea să se instaleze pe iPad... nici nu îl găsește în AppStore.

 

 

Nu se instalează pentru că aplicaţia celor de la FxPro nu rulează decât pe iOS 4. iPad încă are iOS 3.2 şi doar în noiembrie va avea iOS 4, dar cei care au iPhone-uri aduse la zi vor putea, probabil, folosi aplicaţia. Cât despre planurile FxPro de a dezvolta o aplicaţie dedicată iPad-ului, care să beneficieze de ecranul generos al acestuia, Cristopher, un tip de la FxPro live chat support a spus, citez:

 

At the moment there are no plans to develop a platform specifically for the iPad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc mt4 instalat pe windows mobile, respectiv pe un HTC Athena. Este foarte bun pt trading. Ecran 5 inch la rezolutie bunicica. Procesor rapid, ram suficient. Plus de asta, are port usb host, deci pot conecta la el un mic mouse sau tastatura normala (ma rog, in general periferice usb, stick-uri etc). Am net prin cartela dintr-un stick RDS. Impreuna cu un mouse, faci o treaba de minune. Cu numai 250 grame (PDA, 2 acumulatori si mouse) pot tranzactiona comfortabil mai de pe oriunde.

Ca un alt feature are si port VGA si S/video deci il pot conecta la un tv/proiector/monitor pc pentru a arata si prietenilor acea miscare ticaloasa a pretului care mi-a maturat s/l-urile :)

Fiind totusi un aparat destul de vechiut (2006-2007) se gasesc second hand destul de ieftine. Eu asa l-am luat si pe al meu. Mai greu gasesc un echivalent pt el in aparatele de acum, iar umpc-urile sau netbookurile sunt destul de mari pentru a fi luate chiar peste tot.

Editat de BogdanM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in toata activitatea mea pe mobil am avut un HP iPaq, vreo 3 HTC Prophet si acum un HTC Diamond dar e prima oara cand aud de asa ceva... Port usb host? Foarte interesant...si cum merge cu mouse-ul pe mobil? E compatibil windows mobile cu asa ceva? Efectiv iti apare sageata de mouse ca si in windows-ul normal?

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, poate am sa fac diseara un filmulet cu tradingul mobil. :)

cursorul apare pe ecran ca la orice desktop. Merg functiile de scroll de asemeni. Windows mobile este derivat din WinCE au la baza acelasi kernel. Cel din urma suporta nativ dispozitivele HID (mousi, tastaturi etc) existand si drivere pentru ele. Implicit mouse-ul este plug&play. La fel si cu tastaturile. Majoritatea butoanelor sunt recunoscute, inclusiv F-uri, tasta "windows" etc. Pentru situatia cand sunt un pic mai stationar (poposesc pe la vreun local etc) am si o mica tastatura de cauciuc, pliabila (cam 10 cm lungime) pe care o pot conecta alaturi de mouse, pentru o experienta mai "desktop" like asa. :D

In situatia mea, avand 2gb trafic lunar, pot folosi un remote desktop management. Ma cuplez la calculatorul de acasa, si vad desktop-ul sau pe care il manevrez folosind pda-ul cu tastatura si mouse :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.