Sari la conținut

Postări Recomandate

@Vaxx,

 

S-ar putea sa ai dreptate. Poate am fost influentat de modul cum a evoluat. Dar faptul ca s-a format acolo unde il asteptam ramane in picioare.

Ideea e ca nici nu l-am vazut. E adevarat ca am fost cam ocupat dimineata dar totusi.

 

Week-end placut, la toata lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vaxx, sa nu-ti para rau ca nu ai luat acea bara pe d la usdjpy, nici eu nu as fi luat-o (intrasem deja cu un buy limit de la setup-ul pe 4 h - nici acela stralucit tot din cauza traficului) pentru a piramida pozitia. Rationamentul tau a fost corect si cel mai bine ai procedat ca ai stat deoparte. Greseala pe care o fac multi (inclusiv eu am facut-o la inceput) este ca din frica de a nu pierde un trade grozav intra dupa aceea pe o bara cu un trafic asemanator si pierd. Cind riscul vostru de 1% sau 2% din cont va reprezenta cel putin jumatate din venitul lunar sau chiar venitul lunar, va garantez ca veti gindi diferit.

 

Olciter a postat niste reguli simple in engleza si romana. Bara incalca una din reguli: lipsa spatiului de dezvoltare. Intrebare: ce fac cind una din reguli e incalcata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clip62 - "Analiza tehnica weekly, daily, h4/06-mar-2010 " - se poate descarca din:

 

- ftp ( vizualizare si descarcare exclusiv prin browserul Firefox):

ftp://92.87.4.152

user = vizitator

parola = a1b2c3d4

 

sau din

 

Forex -Materiale educative "Clipuri forex"

 

sau de pe linkul urmator:

 

http://vamist.ro/sites/default/modules/filebrowser/icons/application.pngclip62_Analiza tehnica_w1_d1_h4_06mar2010.swf

 

Bafta la pipsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Dupa cum cred ca si voi ati observat, saptamana aceasta s-au format niste formatiuni pin bar pe mai multe dintre

perechile relativ importante si aici vorbesc despre GBP/USD, GBP/CHF si EUR/GBP (mai sunt si altele).

Asta ar fi la prima vedere, numai ca daca ne uitam mai atent o sa observam ca, de fapt, pinii aia nu prea sunt pini,

sau sunt, dar mai la limita, pentru ca open-ul si close-ul lor nu sunt in interiorul barei precedente si nu sunt

nici conditii ca sa ii consideram pinbar by proxy.

Insa locatia lor este buna - BRN, ratii fibo, etc (chiar daca in unele cazuri ppz-urile sunt depasite sau foarte aproape de pini), si marimea la fel. Totodata sunt bare weekly, deci cu importanta mare.

Intrebarea mea pentru voi ar fi daca voi credeti ca ar trebui sa consideram aceste bare drept pini si sa actionam in consecinta, sau nu....

Din punctul meu de vedere m-am hotarat sa ii consider ca si pini, insa nu voi face intrarea pe W1 ci voi astepta un pattern in acceasi directie sa apara si pe un time-frame mai mic si abia apoi voi intra cu un order.

Astept parerile voastre..

 

Later Edit: Vad ca si Oltciter a pus clipul cu analiza pe sapt. asta...sa vedem ce zice... :smile:

post-3411-1267870818_thumb.png

post-3411-126787082816_thumb.png

post-3411-126787083495_thumb.png

Editat de raxxisbest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Dupa cum cred ca si voi ati observat, saptamana aceasta s-au format niste formatiuni pin bar pe mai multe dintre

perechile relativ importante si aici vorbesc despre GBP/USD, GBP/CHF si EUR/GBP (mai sunt si altele).

Asta ar fi la prima vedere, numai ca daca ne uitam mai atent o sa observam ca, de fapt, pinii aia nu prea sunt pini,

sau sunt, dar mai la limita, pentru ca open-ul si close-ul lor nu sunt in interiorul barei precedente si nu sunt

nici conditii ca sa ii consideram pinbar by proxy.

Insa locatia lor este buna - BRN, ratii fibo, etc (chiar daca in unele cazuri ppz-urile sunt depasite sau foarte aproape de pini), si marimea la fel. Totodata sunt bare weekly, deci cu importanta mare.

Intrebarea mea pentru voi ar fi daca voi credeti ca ar trebui sa consideram aceste bare drept pini si sa actionam in consecinta, sau nu....

Din punctul meu de vedere m-am hotarat sa ii consider ca si pini, insa nu voi face intrarea pe W1 ci voi astepta un pattern in acceasi directie sa apara si pe un time-frame mai mic si abia apoi voi intra cu un order.

Astept parerile voastre..

 

E bine cum ai gandit-o! Singurul apropiat de configuratia de pinbar ramane GBPUSD! Uneori vizual te mai poti insela , dar daca citesti datele low, high, open si close atunci iti faci o imagine mai detailata!

 

Oricum , bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USDCAD

 

O intrare blind cu un SL de 30-35 pips. Mizez pe faptul ca trendul down a mai slabit din viteza si pe o confluenta fibo.

 

post-3780-126798640395_thumb.png post-3780-126798640806_thumb.png post-3780-126798641387_thumb.png

 

 

Later edit: acum am vazut ca si vakablak a pus un asemenea set-up pe forum; set-up-ul meu e in aceeasi idee. :smile:

Editat de tandrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.