Sari la conținut

Strategie vaxx


Postări Recomandate

USD/CHF Daily

 

Dupa spargerea liniei de suport trasata cu galben si confirmarea in pct. 2 cu trecerea pretului peste pct.1, intrare short cu SL cu putin peste pretul de inchidere de la pct. 2

 

Bafta

 

Stochasticul il tii pentru cand face cross KPeriod si DPeriod sau care e rostul lui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off off... si te miri ca nu mai merge ca in alea 3 luni cand ai dublat contul...

asta imi aduce aminte de un caz fain... s-ar putea sa fie vorba chiar de alexander elder daca nu ma insel.

in fine oricine ar fi traderul respectiv, e un trader bun, autor de ceva carte cunoscuta. el zicea ca timp de 10 ani a tot incercat diferite strategii si sisteme ca apoi sa gaseasca succesul intr-un sistem foarte simplu care il testase chiar la inceput insa nu a fost consecvent in urmarea lui...

 

de cele mai multe ori nu sistemul, strategia sau piata schimba performantele noastre, ci NOI :D

 

nu vreau sa fac pe profesorul... dar deja sunt profesionist in pierdut bani :D. si m-as bucura sa va pot invata sa nu pierdeti si voi cum am patit eu :D tineti-va de money management ca asa nu iesiti din joc, nu falimentati contul... si cand reusiti pasul asta atunci treceti la urmatorul, respectarea unui sistem care sa vi se potriveasca :D

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sfat totusi am sa-ti dau! Incearca sa filtrezi mai bine intrarile in trade. Iata si de ce!

 

 

Vaxx statement (3 luni):

 

post-1363-126528982004_thumb.png

 

Corectie la textul din imagine : 40% tradeuri pozitive si 60% negative

 

Oltciter statement (3 zile):

 

post-1363-126528983945_thumb.png

 

 

consider foarte importante valorile de la average profit trade average loss trade, si largest profit trade, largest loss trade

 

cu alte cuvinte nu este atat de relevant daca sunt mult mai multe pe profit decat pe pierdere daca media unei pierderi este de aproape 4 ori mai mare decat media unei tranzactii castigatoare

 

cum am mai spus-o si in alt post, unii traderi de succes au pierderi multe si marunte insa castigurile desi rare, sunt mari si grosolane.

 

pana la urma nu conteaza ce fel de trader esti. au fost studiati traderi de succes cu strategii diferite; unii au probabilitate 60% altii 40%.... nu mai este atat de relevant cand tragi linie si ai profit :D

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele tranzactii nu au fost tocmai fericite, poate si din cauza ca am schimbat ceva la strategie.

Trebuia sa raman pe aceleasi conditii ca inainte si sa nu fi schimbat nimic.

Ma intorc iar la vechile obiceiuri, adica cu intrari pe H4, unde imi ofera un MM foarte bun.

Statement.htm

post-2700-126923679435_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.