Sari la conținut

Strategie cu elemente preluate de la Bill Williams plus altele


Postări Recomandate

O mică observaţie pentru mine:

Activează tot timpul Shift end of the chart from right border. Aligatorul era treaz, dar eu nu îl vedeam şi îmi ziceam "fir-ar să fie, au lag cam mare indicatorii ăştia".

 

Am înţeles acum ideea cu fractalul în direcţie opusă, m-am complicat eu degeaba, lucrurile fiind destul de simple.

Este şi un suport pe la 1.268, dacă îl străpunge probabil va aluneca destul de mult în jos. Va fi un trade interesant.

Editat de amiralul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai zis-o bine :) In loc sa muti sl-ul tot mai jos sa te protejezi tu l-ai mutat tot in sus in speranta de a o scoate la capat.

 

Sunt multe semnale de fractali pe orice time frame care nu pot sa devina decat pierderi. Pentru inceput trebuie sa inveti sa accepti pierderile. Asa cum ziceam sistemul lui Bill Williams se bazeaza pe maximizarea profiturilor si limitarea pierderilor. Uneori poate aduce mai multe pierderi decat tranzactii profitabile insa daca stii cum sa abordezi per total poti face profit.

 

Printre altele tot pentru maximizarea sanselor ti-am recomandat de la inceput sa faci corelari intre tf-uri si pentru asta poti developa o regula simpla cu aligatorul prin care sa iti filtrezi tradeurile.

 

E important sa intelegi cu adevarat teoria de baza ale pietelor legate de trend si activitate. Un trend va avea valuri impulsive si valuri corective. Tu mai ales daca folosesti alligatorul vrei sa prinzi doar impulsive. Ok, pana aici e bine si clar insa daca intri pe un val impulsiv descendent care de fapt este un val corectiv pe un timeframe superior? Eu din acest motiv am developat sistemul meu cum l-am developat. Iti recomand daca ai rabdare sa citesti topicul respectiv, macar ideile de la inceput :D Mai poti de asemenea sa nimeresti in consolidari.

 

Divergentele alea ascunse de care tot mentionam in topicul respectiv sunt folosite si de Bill Williams doar ca el nu le numeste asa. El spune doar ca de regula dupa un impuls apare o corectie pentru care awsome oscilator depaseste linia 0 si apoi iar o depaseste in directia trendului. Am atasat un grafic cu exemple ale acestui principiu. post-2415-003246000 1284050737_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana luni poti face backtesting vizual. Daca tot tranzactionezi doar EURUSD, parcurge graficul de luni pana vineri si tranzactioneaza "mental". Imagineaza-ti unde ai fi intrat, unde ti-ai fi pus sl-ul, unde ai fi iesit. E un exercitiu foarte bun daca inca nu ti-ai concretizat sistemul de tranzactionare. De fapt... oricum e foarte bun :)

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit un weekend Trading Chaos, 2nd edition şi am răsfoit Trading New Dimensions, aşa că mi-am mai distilat/simplificat puţin metoda. Vor urma câteva săptămâni de teste iar după ce îmi intru în mână voi acorda fin strategia cu sfaturile din postul lui Cityzen. Mai întâi, to get a feeling about the basics.

 

Ce am învâţat eu zilele astea:

 

La prima vedere a unui începător, piaţa se mişcă aleator. Primul impuls sunt deci tranzacţiile oarbe, complet aleatoare, dar o astfel de abordare va avea în final, teoretic, un rezultat nul. Având în vedere că există traderi de succes (afirmaţie care este o realitate şi nu o presupunere), sistemul chiar dacă pare aleator, poate oferi nişte semne despre starea sa viitoare. Există două tipuri de evoluţii ale sistemelor cvasi-aleatoare: cele care sunt influenţate de prognoza asupra lor (aici intră FOREX) şi cele care nu sunt influenţate (vremea de mâine, viitorul sistemului solar, etc, care au nişte evoluţii complet independente de teoriile şi afirmaţiile noastre). Tocmai pentru că FOREX este o piaţă a cărui evoluţie depinde de prognoze, este imposibil de urmat orbeşte nişte indicatori în speranţa unui profit susţinut. Probabil din această cauză majoritatea EA-urilor nu înregistrează succese constante. Situaţia pieţei trebuie filtrată de către creier pentru luarea deciziilor, pentru că variabile de moment pot interveni oricând, modificând prognoza.

 

Aşadar trebuie să fii complet naiv pentru a crede că nişte indicatori şi/sau oscilatori îţi pot spune evoluţia preţului în viitor. Un chart cu o sumedenie de indicatori şi culori nu va face decât să creeze confuzie, mai ales în ochii unui începător. Poate şi puţină admiraţie sterilă pentru necunoscători. Esenţiale sunt 2 aspecte: să ştii când să intrii şi să ştii când să ieşi. Dacă intrarea nu este dificilă, la ieşire eu vâd un echilibru fin între teamă şi lăcomie. Pentru orientare la intrare, folosesc, în ordine: aligatorul, awesome oscillator, fractalul. Am decis să ignor restul de indicatoare. Vorba aceea, Everything should be made as simple as possible, but not simpler (Einstein).

 

Folosesc în principal EURUSD pe TF de minim 1 oră. Aligatorul trasează trendul general şi filtrează intrările şi ieşirile. Când apare o lumânare bearish/bullish divergentă, cu atât mai bine, lucrurile devin mai clare. Nu intru când aligatorul doarme, nu ies când sunt în trend, nu intru împotriva trendului cât timp aligatorul e treaz. Intru când aligatorul dă semne de trezire şi când AO mă ajută şi el. Folosesc fractalul pentru orientare, pentru setarea SL, TP şi pentru nivelele Buy/Sell Stop, dar decizia de intrare ar trebui să se facă la faţa locului, când preţul ajunge acolo, în funcţie de aligator şi AO. Folosesc AO în loc de MACD din cauză că e colorat şi îmi e mult mai uşor să disting a treia bară roşie sau verde.

 

Exemplul din prima figură: deşi a apărut a patra bară roşie la AO nu dau sell, aligatorul nu a ajuns la lumânări şi un fractal falnic indică o posibilitate de buy la 1.2842. Aşteptăm să vedem ce se întămplă acolo, dacă EUR mai are forţa să urce atât de sus, după sprint-ul de dimineaţă. E luni, aşa că nu ne grăbim prea tare, cel puţin nu în prima pare a zilei.

A doua figură: USDCAD. Nu prea am obişnuit să mă joc cu perechea asta, dar AO este negativ, cu 4 bare sub linie, aligatorul pare treaz, fractalul sell este validat de cel precedent, pe H4 trendul este bearish, pare un semnal valid pentru short. Am intrat cu sell la 1.0311 cu SL la 1.0331 şi primul TP la 1.0271.

post-2735-020742800 1284379742_thumb.png

post-2735-089709600 1284379746_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Situaţia pieţei trebuie filtrată de către creier pentru luarea deciziilor, pentru că variabile de moment pot interveni oricând, modificând prognoza.

Bine ai venit in lumea mea :) Dar nu uita ca asta e tradingul discretionar. Exista si sisteme automatizate profitabile, dar aia e alta mancare de peste si probabil la fel de greu de obtinut ca si tradingul discretionar profitabil. Diferenta este ca la cel automatizat regulile sunt clare si nu sunt vulnerabile la un potential subiectivism. Acolo totul este obiectiv si concret pe cand la tradingul discretionar... trebuie sa ajungi sa faci diferenta foarte clar intre ce iti dicteaza subconstientul analitic din punct de vedere al procesarii datelor price actionului si ce iti dicteaza emotiile la potentiale pierderi sau castiguri.

 

**************************

 

La eurusd aligatorul este deja trezit. Nu ar fi de preferat sa se inchida si sa cauti atunci semnale? Eu asa as face. Acum este impuls clar, e momentul in care ziceam ca fie ar trebui sa fii deja in piata fie stai deoparte si astepti sa adoarma aligatorul :D

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.