Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

Anume din genul acesta de discutii incepi sa iti dai seama, dc zicea Piramidica ca ce a scris Prechter e numai un inceput, numai varful aisbergului. Intradevar, suntem cam varza :happy: , dar aceasta e din motivul k s-a scris foarte putin despre teoria lui Elliott. Totusi lucrurile de inceput le avem, si asta e foarte important. In rest tre sa urmam sfatul lui Lenin( nu ca as fi adeptul lui, ba dimpotriva, dar afirmatia imi place): Invatati, invatati si iar invatati. P.S. si "ca sa ne inglodam" si mai tare, nici Elliott nici Prechter nu au pomenit nimik de fenomenul timpului in EWA, iar acesta exista si ciclurile de timp functioneaza bine cu EWA.

 

Ca sa nu ma repet referitor la conceptul de timp si rolul lui in analiza undelor elliott aduc raspunsul meu de pe un alt forum:

 

Stimati colegi, problema e ca (cel putin in teoria undelor elliott) toate cercetarile au la baza statistica. Uneori e de bun augur, alte ori se impute in limitarea ei. De ce atit de putin se stie despre fenomenul extesiilor, sau mai bine zis de ce atit de putin s-a vorbit despre el? Fenomen care aduce cele mai mari profituri. Am sa dau doar citeva indicatii (restul poate le veti afla la seminariile d-lui Dologa). Problema este ca conceptul de timp este total absent in teoria undelor elliott. Timpul pt noi este o constanta. Pai nu-i chiar asa. E o viziune unidimensionala, care se limiteaza prin ea insasi. Exista o dinamica continua de contractare si delatare a timpului si ce e mai important ca aceste doua procese pot fi simultane , dar pe nivele de realitate diferite asa cum lumina se propaga in spatiu sub forma de unde si sub forma de particule simultan.

Ceea ce se formeaza acum la lira , parerea mea, este un proces de contractare a timpului (formarea de unde care fizic sunt comparabile dar de nivele diferite) caruia ii va urma obligatoriu procesul de delatare(formarea de extensii), procesul invers sau bigbangul, ziceti-i cum vreti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Uite , Fluturas, la usd chf probabil avem un zigzag in care unda C este un EDT (ending diagonal triangle). Daca prognoza e corecta primul target obligatoriu de atins e 0.9600

 

ce a fost aseara despre EDT putin atrageam atentie iar acum am inteles mai clar)))
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.