Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

am_kabibi, deos> se vede totusi o usoara intarire a dolarului pe usd/jpy,usd/cad, eur/usd, nzd/usd, aud/usd. Se poate ca sa faca perechea gbp/usd sa faca exceptie ? Numaratoarea elliott tine cont si de corelaratiile dintre valute?

 

Poi se vede o revenire a dolarului, dar este mai degraba corectiva, iar scenariu propus de am_kabibi este corelat cu ce presupun eu pe EUR la ora actuala, si anume o noua depreciere a acestuia. Referitor la corelatiile dintr valute, parerea mea k e o chestie ff importanta knd faci EWA, dar aceasta corelatie nu este intotdeauna la fel. De exemplu perechile eur, chf, nzd si aud merg momentan toate impreuna, bineinteles numerotarea valurilor este diferita in cazul fiecareia diferita. Cel mai bine se coreleaza cu dolarul perechile mai putin tranzactionate: huf, sek, dkk, pln care merg de manuta cu dolarul, si depind aproape in totalitate de ce se intampla cu acesta(bineinteles cu exceptiile de rigoare ex. in cazul interventiilor bancilor nationale). GBP-ul se coreleaza si el cu dolarul dar acesta depinde si de cross-ul eur/gbp care este unul mult mai tranzactionat decat sa zicem eur/nzd-ul. Anume cross-ul influenteaza cateodata perechea principala, iar aceasta incepe sa se miste adecvat. Sunt foarte multe de zis referitor la tema, personal abia "patrund" in acest domeniu al corelarii dintre valute, dar cred k este unul ff important deoarece de foarte multe ori miscarea unei perechi(chiar si cross), poate sa iti dea un semn, ce o sa se intamppla cu altele. Dar repet, din cate am observat eu chiar dak miscarea este in aceeasi directie, structura interna a valurilor este diferita de la o preche la alta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

@ am_kabibi, de ce ai ales setari la MACD (5,34,5), practic multi folosesc MACD (12,26,9)?

 

Desi intrebarea nu imi este adresata mie o sa raspund, MACD(5;34;5) este al lui Bill Williams(vezi cartile lui), el il recomanda pentru o mai buna numerotare a valurilor(ex.:val 4 macd-ul vine la linia 0, divergenta pe macd intre valurile 3 si 5), de aceea marea majoritate a ellioticienilor il folosesc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@ am_kabibi, de ce ai ales setari la MACD (5,34,5), practic multi folosesc MACD (12,26,9)?

 

Desi intrebarea nu imi este adresata mie o sa raspund, MACD(5;34;5) este al lui Bill Williams(vezi cartile lui), el il recomanda pentru o mai buna numerotare a valurilor(ex.:val 4 macd-ul vine la linia 0, divergenta pe macd intre valurile 3 si 5), de aceea marea majoritate a ellioticienilor il folosesc.

 

Probabil am sa renunt la serviciile indicatorului MACD, pt mine in acest sens mult mai informativ este RSI cu parametrul 8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@am_kabibi, nustiu ce sa zic de RSI, k nu il folosesc, dar din mica experienta proprie MACD-ul ajuta uneori, divergentele dintre valurile 3 si 5 apar cam in marea majoritate a cazurilor. Totusi primordial ramane structura interna a valurilor, chiar si Piramidici zicea k despre macd-ul sau Williams nu a zis destule, exemplu valul 3 extins, in cadrul caruia MACD-ul poate face si 15 divergente cu pretul, iar trendul tot continua. Un exemplu cat se poate de clar e valul ala exins de pe EUR/USD care s-a terminat nu demult. Concluzie: si aici mai e loc de cercetarare, la fel ca in toata teoria lui Elliott.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@am_kabibi, nustiu ce sa zic de RSI, k nu il folosesc, dar din mica experienta proprie MACD-ul ajuta uneori, divergentele dintre valurile 3 si 5 apar cam in marea majoritate a cazurilor. Totusi primordial ramane structura interna a valurilor, chiar si Piramidici zicea k despre macd-ul sau Williams nu a zis destule, exemplu valul 3 extins, in cadrul caruia MACD-ul poate face si 15 divergente cu pretul, iar trendul tot continua. Un exemplu cat se poate de clar e valul ala exins de pe EUR/USD care s-a terminat nu demult. Concluzie: si aici mai e loc de cercetarare, la fel ca in toata teoria lui Elliott.

 

Cei mai multi se pirlesc cind valul cinci se extinde. :happy:

Divergentele nu prea ma intereseaza. Cind vb de RSI ma refeream de ex la distinctia din timp dintre un zigzag sau un impuls in formare, foarte bine ajuta la depistarea portiunilor extinse in formare etc. Despre asta nu gasesti in nici o carte din lume. Si bineinteles ca e de nuanta facultativa. La fel e adevarat ca avem cu totii inca mult de invatat. Ce vreai, Deos, daca suntem varza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anume din genul acesta de discutii incepi sa iti dai seama, dc zicea Piramidica ca ce a scris Prechter e numai un inceput, numai varful aisbergului. Intradevar, suntem cam varza :happy: , dar aceasta e din motivul k s-a scris foarte putin despre teoria lui Elliott. Totusi lucrurile de inceput le avem, si asta e foarte important. In rest tre sa urmam sfatul lui Lenin( nu ca as fi adeptul lui, ba dimpotriva, dar afirmatia imi place): Invatati, invatati si iar invatati. P.S. si "ca sa ne inglodam" si mai tare, nici Elliott nici Prechter nu au pomenit nimik de fenomenul timpului in EWA, iar acesta exista si ciclurile de timp functioneaza bine cu EWA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.