Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Analiza NEOWAVES EUR-USD H1.

 

Miscarea de ieri a fost o miscare extrem de explozibila ca sa ramana numaratoarea nemodificata . Valul presupus a nu poate ramane in structura de dublu zig-zag si sa fie retras de un zig-zag simplu, fiindca un dublu zig-zag nu poate fi retras de patternul de acelasi grad mai mult de 80%.Sau piata nu s-a terminat in punctul considerat de mine sa se fi terminat sau numaratoarea este gresita .As presupune valul a un zig-zag truncat , asta ar insemna ca piata s-a terminat intr-un punct mai jos( inceperea valului a).

Pentru ajustarea numaratorii trebuie sa asteptam dezvoltarea valului presupus b , intr-o formatiune cel putin dubla, poate fi un dublu zig-zag sau o combinatie si o retragere a valului a de cel putin 161.8% ca sa contureze miscarea ascendenta in continuare.

Daca acesti paramentri vor fi indepliniti dupa ajustarea numaratorii vom continua studiul patternului , forma si structura, presupus a fi patternul cu numarul trei si ultimul dintr-o miscare de grad superior.

 

Succes!!!

post-6242-0-59411900-1343381041_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in carte (MEW) la pagina 3.4 vorbeste de miscarile directional si non-directional.

miscarile directional se termina cand un monowave care e orientat in aceeasi directie ca Central oscilation line este retrasa mai mult de 100%. intrebarea mea este daca trebuie sa fie retras 100% de un singur monowave sau pot fi mai multi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua la toti!!!

Analiza tehnica NEOWAVES EUR-USD H1

 

Am spus ca voi incerca sa folosesc tehnica NEOWAVES pe unitati mici de timp si voi continua sa postez pana la sf. acestei figuri care se formeaza si sper sa reusesc sa elucidez misterul folosirii acestui gen de analiza tehnica . Exista probabilitatea sa am si unele scapari , daca ma puteti verifica si corecta o sa fiu multumit ca participati activ la analiza .

 

In analizele anterioare am spus ca probabil ca va fi nevoie de ajustare in numaratoare fapt care este normal in genul asta de analiza tehnica , atata timp cat patternul se afla in dezvoltare . Valurile se confirma se infirma si noi nu trebuie decat sa ne conformam pietii si sa fim flexibili nu rigizi ca sa putem sa reusim sa ajungem la o numaratoare corecta .Probabil ca vor mai exista si alte ajustari , dar se poate si relua alta numaratoare , fiindca asta care este sa fie gresita . Daca invatati genul asta de tehnica trebuie sa aveti rabdare si cum am spus si mai sus , sa va conformati dupa piata , asta nu trebuie sa va lezeze sentimentul neincrederii in sine si sa continuati.

 

Din observatiile de pe grafic se vede ca valul a fi presupus valul a a fost confirmat prin oprirea actiunii directionale ( a fost retras in totalitate). Numaratoarea a fost reanalizata si am schimbat punctul de incepere a valului a, valul a fiind presupus un zig-zag truncat si insasi comportamentul pietii il confirma printr-un comportament violent si o retragere mai mare de 81%. Comportamentul valului presupus b de structura si retragere ma face sa presupun ( respectand regulile NEOWAVES) ca se formeaza un triunghi neregulat.Daca presupunem ca ne aflam in structura cu nr. trei a unei formatiuni de grad superior am putea sa presupunem si o figura de intoarcere si in legatura cu presupusul triunghi neregulat am putea sa-i spunem si nelimitativ.Analizand constructia valului a ( zig-zag truncat) , care este primul semnal ca piata formeaza un triunghi , felul cum s-a terminat as spune ca acest triunghi o sa fie un triunghi contracting. Rezultatul analizei preliminare de comportament , constructie , retragere , timp este - triunghi contractiv neregulat nelimitativ.( care invata genul asta de analiza sa ia pas cu pas si sa verifice regulile acestui gen de triunghi si locul unde se poate forma).

 

a=100%- zig-zag truncat

b=138.2% - combinatie ( zig-zag+x+flat)

 

Valul c ar putea fi sau flat sau zig-zag simplu dar mai mult tind spre flat ca sa consume mai mult timp decat valul b .Daca va fi asa , urmatoarele doua valuri le-asi presupune monovaluri ( volatile) din motivul ca triunghiul este nelimitativ si este nevoie de o congestie . Daca valul c va fi mult mai mare in timp decat valul a atunci valurile d si e vor fi subdivizate si atunci ma astept ca valul e sa fie sau un flat sau un triunghi. In asa caz formatiunea triunghiulara va fi greu de descifrat si piata va arata ca o miscare laterala prelungita .

 

O sa atasez toate analizele grafice ca sa va uitati rand pe rand si sa intelegeti cum decurge o analiza cu tehnica NEOWAVES pas cu pas intr-o varianta simplificata .

 

Sper pentru cei care invata genul asta de analiza sa le fie de folos fiecare explicatie care o dau.

 

Succes!!!

post-6242-0-79378600-1343667407_thumb.png

post-6242-0-79691100-1343667430_thumb.png

post-6242-0-67197000-1343667454_thumb.png

post-6242-0-09135200-1343667481_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@andrei.obreja

Salut Andrei.

Nu stiu la ce te referi , la graficul linie , la felul notatiei , la felul structurii sau .....etc.

Daca ai posta un grafic sau ai fi mai explicit , probabil ca as intelege daca ti se pare sau chiar asa si este , incalc unele reguli sau poate le incalc pe toate ...

Mie imi este greu sa vad , sau sa ma analizez pe mine , ia un grafic si corecteazal si vino cu argumente solide unde sunt incalcate regulile si o sa discutam

Probabil ca problema este alta , te minuneaza cum arata ele in realitate fata de carte , sau cum sunt aplicate ele pe charturile mici de timp unde trebuie sa fii un pic mai flexibil la anumite lucruri de ex. graficul lumanari si notatia si masuratorile pala la inchiderea ei ( pretul de inchidere ) sau plotarea si gruparea valurilor ??? Sau miscarile directionale si axa lor de 45° ( pe aceste charturi nu se poate obtine asa ceva ). Nu uita piata este fractalica , doar ca aici este mult mai dificil .

 

Succes!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar nu am de ewa, dar m-am apucat de invatat. Postez si eu eur/usd m5.

La fel incerc sa fac analize pe tf-uri mici pentru ca se termina mai repede paternurile.

post-2700-0-26166700-1343824884_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti!!!

 

Analiza tehnica NEOWAVES EUR-USD H1

 

Pattern in dezvoltare

 

Din analizele anterioare am presupus formarea unui triunghi de intoarcere . Astazi piata dinnou a fost speculata puternic din cauza ca este extrem de sensibila si miscarile sunt haotice . Probabil sa schimbam iar numaratoarea de grad superior , nu din interior . Dupa cum se vede piata a format ceea ce m-am gandit , o miscare mai larga decat valurile anterioare si aproape ca a ajuns in zona de pret marcata de mine , probabil sa o si depaseasca , ce ma face sa presupun ca valul presupus b face parte dintr-un val de grad mai mare , este felul cum se deruleaza acesta miscare.

Din primele observatii si la ce s-a intamplat astazi as presupune formarea unui diametric , care poate el insasi sa fie un val de grad superior.

Piata probabil ca va incerca sa mai testeze ultimul low . Tranzactionare extrem de dificila !

 

SUCCES!!!

post-6242-0-62647900-1343921605_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!

Analiza tehnica NEOWAVES EUR-USD H1

 

Pattern in dezvoltare

 

Din analiza de ieri si din presupunerea ca piata este extrem de haotica si sensibila la deciziile bancilor centrale si a factorilor politici de influienta si astazi se vede cum persista o volatilitate crescuta in asteptarea indicelui NFP .

 

Din graficul atasat se vede cum piata a retras destul de adanc fluctuatia de ieri si cum se apropie de rezistenta zonei 1.2300-1.2330 care a capatat o importanta destul de mare in ultima perioada si de rezistenta canalului de trend descendent .

 

Din analiza valurilor suntem intr-o zona neutra care are o probabilitate ascendenta destul de crescuta . Aceasta figura in formare pe care inca nu am reusit sa o clasific dupa gradul pe care il are se pare ca se apropie de sfarsit .

Daca valul F a acestei figuri ( diametric) va inchide peste ambele rezistente valul presupus a fi G va testa zona si apoi o sa avem pozitii de trading in long , daca valul F va inchide sub aceasta zona , valul G va testa inca odata zona mimima sau va fi o miscare laterala indecisa .

Atentie piata extrem de periculoasa !!!!

 

SUCCES!!!

post-6242-0-12891200-1343995132_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.