Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

Off-topic - o parere la tema data de Wolf34

Schimbarea unui trend consider ca este dat de suprapunerea mai multor tranzactii de natura economica (care sunt mai mari decit cele speculative) si care sunt ajutate de participantii cu carecter speculativ ...(chiar si prin inchidere tranzactiilor)

Editat de focuscsv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Salut la toti!!!

Analiza tehnica EUR/USD H1 NEOWAWES

Din chartul atasat este vizibil un dublu zig-zag si este posibil sa fie primul picior al unei formatiuni de intoarcere.Daca valul presupus b va fi foarte rapid probabil ca o sa se formeze un triunghi , daca valul b va fi mai lent si nu va retrage mai mult de 81% probabil ca va fi un flat.

Aceasta ar fi ultima formatiune ( analizele anterioare) din presupusul val 5 extins si ultima daca piata o sa confirme toate punctele.

 

Nota.

Este extrem de dificil sa analizezi o piata cu teoria NEOWAVES pe charturi asa mici care au probleme mari cu grafica si prin brokeri care iti pot schimba (putin) cotatiile.Eu voi incerca ....

 

Succes!!!

post-6242-0-34155900-1343207273_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teme de discutii

 

Cum se foloseste stop lossul in trading?

Ce inseamna hedging si cum este aplicat acest gen de operatiune in tradingul profesionist?( ar fi bine sa ne axam pentru piata FOREX)

 

Aceste doua lucruri au o importanta primordiala in tradingul de succes, mai ales in piata FOREX.

Din cauza ca sunt folosite gresit chiar si o strategie buna de trading nu are succes.

 

Nota.

Pestii mari vaneaza pestii mici ( adica pe noi) si ar trebui sa invatam in primul rand sa ne aparam de acest lucru.

Cei mai buni strategi cand fac o strategie pregatesc in primul rand apararea nu atacul !!!!

 

Astept cat mai multe opinii si pareri .

 

O zi buna si mult succes!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wolf34, ideea asta, de fapt o metafora, nu cred ca se prea aplica in forexul asta, entry-level, practicat de noi. Eu cred cu tarie ca daca-ti faci bine analizele si te tii de sistemul de tranzactionare sau tii de pozitie si ai un bun money-management, pestii mari nu exista. Cred cu tarie ca in forex, in ciuda a ceea ce se crede despre smart money si stop-loss hunting, esti tu cu tine insuti, tu cu piata, cu wave-urile, daca vrei si doar de tine, in exclusivitate, depinde daca faci sau nu profit. Am mai dat in alta parte niste exemple, am avut pozitii deschise care au fost impotriva mea si cu 400 pips (4 pozitii, in total 1600 pips si nu am inchis pozitiile deoarece stiam ca pana la urma pretul o sa-mi confirme analiza pe EUR/USD). La situatia de mai sus cei mai multi traderi se sperie si inchid pe minus. Trebuia sa fii tare, sa nu te sperii deoarece piata este volatila. Daca analiza fundamentala este corecta si este completata de o analiza tehnica buna, cu un entry-point bun si un bun money-management atunci faci profit. Personal, cand tranzactionez nu ma gandesc la smart money, la pestii mari ci ma gandesc la ce am facut si cum sa repar greseala in cazul in care am gresit. Forex-ul este unul dintre putinele domenii unde raspunderea apartine traderului in exclusivitate. Daca ai pierderi nu merge sa dai vina pe pestii mari sau pe broker sau pe piata. Aici nu merge. Aici trebuie sa-ti asumi responsabilitatea totala pentru ce faci. Acum doi ani am urmarit niste semnale care la inceput au fost ok dar care in timp s-au dovedit dezastruase si am inceput sa dau vina pe signal-provider dupa care mi-am dat seama ca vina este 100% a mea deoarece nu ma obliga nimeni sa-i urmez semnalele sau sistemul.

Cu stop-loss-ul este foarte dificil de lucrat. Daca ai bani in cont recomand inlocuirea SL cu hedging. Pe hedging macar ai posibilitatea sa incasezi profit din ambele directii, atat doar ca trebuie sa ai rabdare. Se poate face hedging atat pe aceiasi pereche cat si cu perechi diferite. Din cate am citit si din cate am inteles, smart money lucreaza cu strategii de hedging.

Toate cele bune!

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

Revin cu analiza Eur-Usd . Momentan ,se pare ca zigzag-ul truncat se confirma , valul c este situat intre 38,2% si 61,8% . Daca perechea coboara sub 1,1997 , atunci zigzag-ul este normal . Avem semnal si pe Daily (Bullish Engulfing si divergenta) .

Spor la pipsi !

post-3630-0-76412400-1343286125_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza tehnica NEOVAVES EUR-USD H1

 

Pattern in dezvoltare

 

Din observatiile de pe grafic se pare ca piata formeaza un zig-zag consolidand sun nivelul 1.2166 , daca acest nivel este spart se poate intra buy cu un stop loss sub nivelul de 1.2136.

Cei care au intrat buy mai jos pot sa deplaseze stopurile sub nivelul de 1.2136 ( atentie la volatilitate) pentru dezvoltarea pozitiei pe parcursul miscarii.

 

SUCCES!!!

post-6242-0-27570500-1343289576_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!

 

Analiza NEOWAVES EUR-JPY termen lung.

 

Pattern in dezvoltare.

 

Daca numaratoarea este corecta si patternul va incepe sa-si confirme punctele de intoarcere a trendului vom avea inca o confirmare in plus ca trendul major la EUR-USD va capitula si EURO va incepe un alt trend major ascendent in scurt timp fata de mai multe valute .

In aceste saptamani sau chiar cateva luni se vor confirma multe patternuri legate de EUR.

Parerea mea personala este ca EURO se va aprecia si anume in aceste momente vor exista oportunitati destul de bune pentru pozitionare in trenduri si construirea strategiilor de obtinerea profiturilor mai consistente .

 

 

Astept cat mai multe pareri si dezbateri pe seama acestor patternuri in dezvoltare , fiindca odata inteles trendul major probabilitatea tranzactiilor pozitive va creste indiferent de orizontul de timp al tranzactiilor ( cu cat este mai mic cu atat ne luptam cu cel mai mare dusman - volatilitatea).

 

Succes!

post-6242-0-40454800-1343377675_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.