Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Buna ziua, la toti.

 

O varianta alternativa a perechii valutare EURUSD

 

Daca privim graficul, structura si comportamentul valurilor din acesta corectie observam ca toate trei au o natura corectiva , prin urmare varianta unui flat este scoasa din calcul.Varianta logica este un triunghi( daca nu apare poate fi un diametric), acest triunghi logic ar trebui sa fie unul limitativ, fiindca dupa cum se vede in formatiunea de grad superior are probabilitate mare sa fie valul B(rosu) al unei structuri mai mari, care intr-o structura mai mare ar fi valul corectiv D( galben) .

 

Revenind la valul C(alb) in desfasurare, inca odata mentionez ca este un val corectiv si nu unul impulsiv , datorita strusturii interioare.Incercand sa-l compactam intr-un pattern simplificat ca sa-l putem analiza cu structura mai mare in grad avem urmatoarele observatii :

 

- timpul acestui val deja a depasit timpul valului B( alb)

 

- pretul acestui val inca nu a depasit pretul valului B( alb) dar este mai mare decat pretul valului A(alb)

 

- complexitatea acestui val este deja la cota maxima , combinatie tripla, daca luam in calcul varianta unui val x lipsa care desparte doau formatiuni zig-zag.Acesta varianta as pune-o in calcul in cazul in care miscarea pietii ar continua sa fie descendenta si ar confirma ca structura logica a acestui val este o combinatie tripla.

 

Din observatiile de pe graficul atasat , unde am marcat , se vede clar ca exista trei segmente succesive aproximativ egale in prêt si complexitate,aici intervine regula constructiei ( valurile trebuie sa fie cat mai diferite in constructie ) si echilibrului, care ne anunta doua lucruri :

 

-sau nu sunt de acelasi grad

 

-sau lipseste un val de legatura x (missing vaves)

 

Din acest motiv as schimba un pic numaratiarea nerenuntand la ideia structurii de grad superior.

 

Deoarece de multe ori din cauza stirilor sau a interventiei bancilor centrale structura valurilor este deformata prin continuarea unei miscari sau a aparitiei in piata a unei indecizii situatia trebuie evaluata.

 

Stirile care au aparut in data de 13.02.2012 cu aspect pozitiv pentru economia americana , probabil ca o sa ne modifice putin valurile prin deformare sau neutralitatea lor.

 

Analiza postata pe 13.02.2012 cu logica unei stracturi corective duble interioare a valului C(alb) inca ramane in vigoare, dar daca piata va tranzactiona in continuare descendent vom lua in calcul structura tripla a valului C ( alb).

 

Fiindca majoritatea structurilor se termina cu triunghiuri si analizand felul cum sau pozitionat valurile si structura lor corectiva interioara as lua in calcul aparitia unei neutaralitati in piata si prin urmare a unui triunghi neutral.

 

Valul x (blue) imi ofera informatia ca structura care urmeaza poate fi mai mare in prêt decat cele precedente , logic ar fi ultima stractura .

 

Dupa valul x (blue) as presupune aparitia unui nou zig-zag care ar putea fi primul picior al unei structuri Flat sau triunghi mai mare in prêt care logic ar fi si ultima figura din piciorul de grad mai mare , dar natura violenta si destul de corectiva ( dublu zig-zag) al acestui val a( blue) ma face sa exclud faptul ca este primul picior al unui zig-zag mai mare care ar face parte dintr-un pattern Flat de intoarcere , din acest motiv presupun ca este un val corectiv care ar fi primul picior al unei formatiuni triunghi.

 

Miscarea care ii percede valului a ( blue) imi confirma faptul ca structura lui ar putea fi un zig-zag dublu prin faptul ca a fost retras pana la 50 procente ( regula puterii logice) si il presupun a fi valul b ( blue). Miscarea care urmeaza dupa valul b ( blue) mi se pare la fel de corectiva , ramane de urmarit confirmarile.

 

Din aceste prime rationamente si prin structura valurilor , plus depasirea inceputului valului b ( blue) cu o miscare corectiva ma duce cu logica la aparitia unui triunghi neutral neregulat, faptul ca valul b ( blue) a retras doar 50 procente valul a ( blue) si ca valul c ( blue) ar trebui sa fie cel mai lung val al formatiunii( regula triunghiului neutral) imi ofera informatia ca ar putea exista o alternanta inversa intre valul b ( blue) si valul d ( blue) si in plus avand acesta alternanta valurile nu vor avea o relatie Fibo bine definita intre ele, ea poate aparea doar intre valul a( blue) si e ( blue) de 61.8 sau de 161.8.Deoarece valul a ( blue) este un val destul de violent si suntem in apropierea unui support psihologic destul de puternic al acestui instrument financiar , nivelul 1.3000 presupun ca relatia Fibo dintre ele va fi de 61.8 .

 

Rezultatul acestei formatiuni ar fi :

 

- triunghi neutral neregulat nelimitativ, cu alternanta inversa.

 

Aceasta figura ar putea aparea in cazul in care totusi piata se va misca descendent cel putin pana la nivelul de 1.2970 fortand nivelul de suport psihologic de la nivelul 1.3000 printr-o spargere falsa( false break) ca sa stranga toate stop-losurile care vor fi sub acest nivel si sa-i duca in eroare pe incepatori ca nivelul de 1.3000 este spart sa intre in piata Short dupa ce le va inchide stopurile de Long, este psihologie si lipsa de rabdare pentru confirmare .

 

Daca acest scenariu va fi confirmat , vom primi foarte multa informatie despre starea pietii pentru cateva luni innainte.

 

Informatiile privind starea pietii ar fi urmatoarele :

 

- testarea suportului de la 1.3000 si intoarcerea pietii deasupara acestui nivel psihologic imi va confirma directia trendului de grad superior si imi va furniza un punct puternic de trasare a liniei de trend ascendent.

 

- Structura tripla a unui picior din formatiunea corectiva ma va informa ca urmatoarea miscare va retrage acesta miscare cel putin 60-70 procente din ea( regula de putere a pietii)

 

- Formatiunea unui triunghi neutral la baza unei miscari triple imi va furniza informatia despre starea emotionala a pietii- optimism, in legatura cu acest instrument financiar,rationamentul ar in felul urmator-chiar daca stirile au fost pozitive in folosul americanilor , traderii si speculatorii prind incredere in moneda EUR cel putin pentru cateva luni si moneda se va aprecia , in felul asta confirmandu-mi inca odata directia trendului de nivel superior, rezulta ca orice miscare pe indicatorul RSI de supravanzare ( nivelul 25) trebuie speculata prin pozitii long cu succes( ATENTIE !!! nu 75 dar 25, dar depinde pe ce unitate de timp si de structura miscarii viitoare , ATENTIE !!! Trebuie sa fii esperimentat sa intelegi acest indicator ca sa nu speculezi doar divergentile , nu este simplu asa cum il vad marea majoritate.)

 

- O alta informatie ar fi faptul ca piciorul care urmeaza ar trebui sa aiba o structura dubla( regula complexitatii si echilibrului) si daca nu este evidenta inseamna ca lipseste un val x care este ascuns , depinde de viteza cu care s-a miscat piata in anumite momente.

 

- Informatia despre plasarea stopurilor la nivelele cele mai puternice dupa confirmare si evitarea vanatorii lor ( a stop-losurilor) de catre banci, brocheri si speculatori de talie mare , plus amplificarea volumului tranzactiilor in momente importante , cum ar fi inceperea formatiunii doi din patternul care va urma si esirea sau protectia prin pozitii de hedging ( daca permite platforma de tranzactionare) pentru acumulare a pozitiilor.

 

 

 

Vreau sa va spun ca este destul de greu sa faci o analiza atat de explicita zilnica si sa urmaresti si cea mai mica schimbare de situatie , eu fac asta dar nu in scris , imi notez doar concluziile principale.

 

Aceasta teorie este foarte grea si cum cei mai multi nu au rabdare sa astepte sau abilitatile necesare de echilibru trag concluzii pripite si gresite din acest motiv este atat de controversata.

 

Eu urmaresc zilnic mai multe piete si analizez fiecare evolutie al ei cautand intrari trending nu de moment , ci pe termen mai lung.

 

In urmatoarea perioada o sa postez analiza petrolului ( care este motorul economiei mondiale) dar explicatiile vor fi mai laconice , vreau sa incercam impreuna sa analizam si sa comentam acest grafic ca sa incercam sa aplicam logica comuna .

 

Va multumesc,

 

O zi buna succes !!!

 

 

post-6242-0-26751100-1331732114_thumb.gifEUR[/acronym] USD 14 03 2012.gif]

Editat de Stefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

@wolf34 ai folosit caracterele pentru zambaretul ala. Pune un spatiu intre "X" si "(". In genul asta: x (valul x)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut wolf34 ,

Dupa cum se vede ai muncit foarte mult , lucru ce trebuie apreciat cu adevarat , insa cred ca in graficul tau este o greseala de forma , ceea ce te-ar putea duce in eroare . La graficul utilizat de tine , unde se termina valul B , in realitate nu este punctul cel mai inalt , ci este mai jos cu un pip decat topul anterior , cel putin asa imi arata mie in graficul EUR/USD , de la mai multi brokeri .

Lucrul acesta il pot confirma sau infirma si ceilalti participanti la forum .

Scuze daca nu am dreptate , dar mie asa imi arata graficul ( se poate observa in postul dayli anterior ) .

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum se poate observa eu sunt adeptul graficelor cu lumanari japoneze , am mai multa informatie decat la un grafic linie si sunt exacte in maxime si minime ( aceleasi informatii le ai si la grafic tip bara ) , acum depinde si cum te obisnuiesti .

wolf 34 , este vorba de valul B ( blue ciel probabil ) din top ( A red , A blue ciel , B blue ciel ) , B alb cum ii spui tu , eu m-am uitat la culori.

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Iata ca a sosit si momentul mult asteptat , avem semnal de intoarcere pe H1 ( hammer ), pe H4 ( forma difera de la un broker la altul functie de ora setata ) , asa ca pentru mine unul , "Long" este cuvantul de ordine la EUR/USD .

In cele din urma nu a mai fost necesara alternativa , Neely a avut dreptate , asa cum era si firesc , retragerea a fost pana in 1,2970 .

Asa ca spor la pipsi !

post-3630-0-42408500-1331795449_thumb.jpg

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ovidiu

salut, tu primesti analize tehnice de la Neely? daca da te-as ruga sa postezi ultima analiza tehnica a lui ca sa o vad si eu , daca poti.

M-a frapat faptul ca am vazut ambii nivelul de 1.2970 la EURUSD la fel , l-ai mentionat tu in ultimul mesaj.

Eu am avut abonament la el cand invatam si ma ghidam dupa analizele lui dar de mai bine de doi ani nu ma mai orientez dupa el fiindca am vrut sa ma orientez singur in piata si sa-mi fac rationamentul meu fara sa fiu ghidat de cineva .

MERSI

O zi , buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.