Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Salut ,

 

Se pare ca avem confirmarea la cele expuse anterior . In principiu ar putea fi depasit maximul de 1,2637 , insa pentru a infirma ipoteza ar trebui sa depaseasca si 1,2675 , ceea ce este putin probabil , intrucat valul c al lui ( C ) , este un zigzag truncat confirmat . In plus avem si divergenta cu MACD pe TF H4 . Asadar asteptam o coborare , cel putin pana la 1,2359 , insa este posibil sa fie depasit chiar pragul de 1,2041 ( toate acestea fiind posibile in timp de cel putin doua saptamani daca nu chiar peste o luna )post-3630-0-68152500-1346663464_thumb.jpgpost-3630-0-47999200-1346665267_thumb.jpg .

Spor la pipsi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o mare rugaminte. Am gasit un articol destul de interesant pe net cu niste proiectii Elliot dar personal nu inteleg absolut nimic.

Rugamintea mea este ca cineva care intelege treaba asta cu undele Elliot sa-mi traduca predictia respectiva intr-un limbaj simplu, adica, de la nivelul x EURUSD se va duce la nivelul y dupa care , etc, etc.

 

Aici este articolul:

http://www.forexstre...profiles/blogs/eur-usd-long-term-forecasting

 

Puteti sa-mi trimiteti interpretarea si pe mesaj privat.

 

Multumesc!

 

 

Edit la ora 15:11. Am dat click pe linkul de mai sus si vad ca au indepartat respectiva pagina de blog. Foarte ciudat.

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zen ,

Din ce am vazut eu , in analiza publicata , imi da impresia ca se contrazice nitel . Odata spune ca avem 5 valuri , iar corectia s-a finalizat la 1,257x desi a urcat apoi la 1,263x . Alta problema , corectia nu depaseste linia de trend trasata si revine cu o spargere a minimului 1,20xx .

In fine el crede ca va cobora Eur/Usd la 1,1990 , dupa care va urca la cel putin 1,2750 avand ca a doua optiune 1,2995 , iar corectia se va finaliza la 1,3175 . Daca se considera cele cinci valuri a fi impuls , atunci teoria va fi rescrisa , intrucat nu respecta regula de baza ( valul 4 nu trebuie sa suprapuna valul 1 ) sau poate o fi impuls terminal .

Sincer nu il contrazic , din punct de vedere al posibilei evolutii Eur/Usd , insa nu cred ca are de unde sa stie valorile cu o asa mare precizie .

Poate a mai vazut si altcineva analiza si are o alta parere .

Decizia de tranzactionare iti apartine .

O zi buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!!

 

Analiza tehnica NEOWAVES EUR\USD H1

 

Din analiza anterioara am previzionat miscarea pana la 1.26 si chiar a fost putin depasita .

Atasez acum analiza pentru urmatoarea perioada , dar ceva nu-mi place in acesta intoarcere .

Probabil miscarea in jos o sa fie de consolidare si o sa mai avem o testare a liniei de trend major innainte de o miscare descendenta mai consistenta.

In asa conditii tradingul este periculos dupa genul asta de tehnica .

Succes!

post-6242-0-19490000-1346772100_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!

 

Analiza tehnica NEOWAVES EUR\USD H1

 

Patternul analizat a fost confirmat si dupa cum se vede din analizele anterioare ,piata a facut ceea ce am presupus,un triunghi neutral. Ceea ce m-a facut sa spun ieri ca nu-mi place miscarea a fost exact inceputul miscarii noului val de grad mai mare , fiindca am presupus o panta mai mare si o confirmare putin mai tarziu . Din cauza ca acest triunghi se expandeaza spre sfarsit ,de fapt ultimul val este un polival destul de mare in comparatie cu alte valuri, ne anunta o volatilitate crescuta in piata.

Presupun ca noul val , dupa felul cum a inceput, sa fie un dublu flat.

Daca acest lucru se va confirma si acest dublu flat nu o sa fie ,,running,, si valul presupus F nu va retrage foarte adanc valul E ma astept ca linia de trend major sa fie sparta.

Daca va fi asa acesta va fi semnalul decisiv de slabiciune a trendului major descendent si semnalul ca paritatea EUR\USD se afla intr-o miscare de intoarcere a trendului major.

 

Succes !!!!

post-6242-0-13398500-1346828897_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!!

 

Analiza tehnica NEOWAVES EUR\USD H1

 

Va postez si rezultatul ultimelor doua analize , daca va uitati in ultemele doua o sa intelegeti ce inseamna a treia.

Cei care au cat de cat cunostinta de elliott o sa inteleaga mai bine , cei care stiu neowaves o sa inteleaga si mai bine.

Urmarim cu mare atentie ce va face acest val presupus a fi valul x , va fi monoval sau polival?

Si apoi sa urmarim corectia complexa ce combinatie o sa fie .

 

Succes!!!

post-6242-0-81626800-1346852884_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.