Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

@ ZEN a face trade cu ajutorul valurilor lui Elliott e mai complicat, nu e vorba de predictie -ai pus o intrebare total nepotrivita si arata nivelul de superficialitate la multi, cei care nu cunosc teoria au credinta ca elliott wave e defapt o predictie, nimic mai fals. Elliott waves inseamna mai mult decat partea teoretica care da senzatia de predictie, aici incluzi tehnicile de aplicare a teoriei care se invata in timp si nu prea ti le spune nimeni, nivelele de confirmare sau non confirmare ale unui pattern sau altul pentru filtrarea cat mai buna a intrarirlor, iesirilor, non confirmarii. Toate astea duc la un trading bun realist dar aptitudinile se capata in timp, probabil ani. metoda valurilor lui elliott nu e o metoda statica cum sunt de fapt toate in care o inveti sa o aplici si in timp faci statistici, asta te invata ea pe tine.

din userii vechi din 2006-2007 nu stiu daca au supravietuit in timp doi sau trei, cat de cei care au invatat si folosit metoda EWA pot sa ti spun ca au supravietuit toti.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A supravietui! Je suis meltean in ale EWA si totusi.... My Master,,,!?, mi-ai fost mentor o perioada, grea din istoria forexului, Sa nu uitam ca intre finalul lui 2007 si pana azi, tot ceea ce se stia despre forex A MURIT!!!!. Putini sunt cei care vor recunoaste ca asa este!!! Esti in stare sa recunosti aici ca am dreptate?

Ca valurile de prin 2001 pana in 2007 nu mai au corespondeanta cu ce se intampla azi?

Azi, totul e varza, totul e rapid si ... la sange!!!

Daca nu te orientezi, tu, trader retail catre EA, .... vei avea slabe sanse de reusita.

Eu, sunt varza, ca si 99% de prin traderii retail. Sunt pe minus. Tu, cum esti?

Nu cred si repet, nu cred ca vreun sistem old merge azi, NU CRED!!! Dovedete-mi ca nu am dreptate!!! :x

 

Din intamplare am dat de cineva care prezenta ce treaba buna a facut el, pe vremuri. Prezenta video cum a calculat si intr-adevar, cum i-au iesit estimarile, dar totul era pe chartul daily de pana in 2007. De atunci....? si-a facut site si preda. Cu piata mai greu. Nu ca ar fi fost un trader slab dar ceea ce stia el nu se mai aplica. Datorita crizei, miscarile, chiar daca apartin unor paternuri, sunt foarte agresive si deci, SL ori e atins mult mai des ori trebuie pus mult mai departe. Tintele au devenit mai mici in distanta si timp. Totul e extrem de greu din prisma raportarii la trecut.

Nu spun ca sistemul EWA nu se mai aplica, spun doar ca e mult mai greu sa faci profit inclusiv cu EWA.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ZEN a face trade cu ajutorul valurilor lui Elliott e mai complicat, nu e vorba de predictie -ai pus o intrebare total nepotrivita si arata nivelul de superficialitate la multi, cei care nu cunosc teoria au credinta ca elliott wave e defapt o predictie, nimic mai fals. Elliott waves inseamna mai mult decat partea teoretica care da senzatia de predictie, aici incluzi tehnicile de aplicare a teoriei care se invata in timp si nu prea ti le spune nimeni, nivelele de confirmare sau non confirmare ale unui pattern sau altul pentru filtrarea cat mai buna a intrarirlor, iesirilor, non confirmarii. Toate astea duc la un trading bun realist dar aptitudinile se capata in timp, probabil ani. metoda valurilor lui elliott nu e o metoda statica cum sunt de fapt toate in care o inveti sa o aplici si in timp faci statistici, asta te invata ea pe tine.

din userii vechi din 2006-2007 nu stiu daca au supravietuit in timp doi sau trei, cat de cei care au invatat si folosit metoda EWA pot sa ti spun ca au supravietuit toti.

 

flames, cu tot respectul, eu zic ca intrebarea este potrivita si am sa explic si de ce. Din punctul meu de vedere, orice analiza, fundamentala sau tehnica, trebuie sa aiba niste rezultate. Nu conteaza rezultatele, dar ele trebuie sa fie. Aceste rezultate, daca sunt consemnate, produc o statistica. Nu cred ca fanii EW fac aceste analize doar de dragul lui Elliot ci pentru ca spera ca aceste analize sa le arate ce va face pretul in continuare, adica spera ca aceste analize sa produca o minima predictie, altfel analiza nu-si are rostul, dar asta este doar opinia mea. In punctul asta ma vad obligat sa vin cu o explicatie suplimentara. Eu cand fac o analiza sper sa detectez in ea semne, sau semnale, ale unei viitoate miscari a pretului, intr-o directie sau alta. De multe ori analiza mea nu-mi spune nimic si atunci mai astept, astept ca pretul sa se miste si reiau analiza pana cand obtin o minima predictie.

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti!!!

 

O atentionare catre toti traderii, care tranzactioneaza in cadrul zilei , cei care fac scalping si chiar cei care au tranzactii deschise pe saptamana !!!

Zilele de 6 si 7 septembrie sunt zile extrem de volatile si periculoase pentru tranzactionare pe termene atat de mici !

Cea mai buna modalitate este: blocarea pozitiilor , iesire din piata si marcarea profitului existent sau deplasarea stopurilor pe nivelele de intrare.

In cazul in care intrati in piata in urma unor semnale pe strategiile care le folositi , mare atentie la menegementul riscului ,incercati sa nu depasiti mai mult de 1% .

In asa fel de zile majoritatea traderilor marcheaza pierderi importante! Rabdare!

Stop pierderi!

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

Nu cred ca folosirea cuvantului predictie este tocmai potrivita , parca suna prea a prorocire , poate mai potrivit ar fi anticipare .

Si referitor la Eur/Usd , cred ca ne-am grabit cu finalizarea valului b , din cate se pare , el este in desfasurare ( pana la urma triunghi ), ceea ce inseamna ca vom avea o depasire a maximului de 1,2637 .

post-3630-0-99757500-1346915974_thumb.jpg

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!

 

Am citit si am auzit atatea controverse legate de EWA. OK!

O sa va ilustrez cum se incepe o analiza EWA si pana la felul cum se tranzactioneaza si o sa va elucidez !

Care o sa fie interesat si o sa vrea sa invete cu adevarat sa ma contacteze .

 

PAS CU PAS !

 

Lectia 1

 

TRASAJUL PUNCTELOR NEOWAVES

post-6242-0-61668900-1346929933_thumb.png

post-6242-0-09579500-1346929948_thumb.png

post-6242-0-66964200-1346929959_thumb.png

post-6242-0-11358000-1346929976_thumb.png

post-6242-0-18371600-1346929997_thumb.png

post-6242-0-54398800-1346930008_thumb.png

post-6242-0-73762300-1346930021_thumb.png

post-6242-0-21804800-1346930035_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acesta este un mod simplist si cred ca pe intelesul toturor celor care stiu cat de cat EWA si sunt dispusi sa invete.

Analizele care le am vazut eu pana acum pe site despre EWA sunt intradevar netranzactionabile , ca sa poti sa faci tranzactii cu acest gen de analiza si in acelasi timp si mod sau strategie de tranzactionare , trebuie sa poti sa centrez foarte bine segmentele , sa ei in calcul pret , timp , viteza , etc.

Nu in ultimul rand menegementul riscului , raportul sa fie clar de la inceput si min 1:2 , capital suficienta ca sa poti manevra cu volumul tranzactiei ( cu cat stopul este mai departe volumul mai mic , cu cat mai aproape volumul mai mare ) ca sa poti mentine exact acelasi risc asumat pe o perioada de cel putin 10 tranzactiii.

 

Va urez mult succes!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.