Sari la conținut

NonLinearRegresion/zWinner/PremierStochastic/


Postări Recomandate

Q: Insinuari ?

A: Nu, le-am lasat sa treaca fara sa le exprim.

 

Q: Legatura ?

A: La poker, cand pierd cu full de asi la chinta royala, sansa mea de reusita pe river este NU de 80% ci de 97.8%, si tot degeaba. Tot asa si la Forex, cand am tranzactia deschisa nu merg la culcare ci abia atunci incepe balul ("jocul probabilitatilor"). Sunt vanator si tin pusca la ochi pana ce inchid tranzactia, NU doar pana ce o deschid (am tras doar un prim foc in vanat si plec frumos cu vanatul ("profitul") acasa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care este deci rostul analizei pe termen lung , daca esti nevoit sa stai geana pe o tranzactie abia  deschisa ?!

( nu stiu daca se pot alatura cele doua intr-o ...comparatie ... ) La poker nu ma pricep...ca la multe alte lucruri , dar cred ca e mai mult un joc psihologic decat unul care tine de sanse ,de probabilitati, de calcul... Poti castiga averi fabuloase fara sa ai nimic in mana , ci doar ...fler...curaj... si sa stii sa citesti oamenii... situatiile... sa stii sa manevrezi si sa manipulezi .

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Q: Rostul analizei temeinice ("pe termen lung") ?

A: Predictibilitatea alegerii ("selectia naturala").

    Avem exemple nenumarate in natura : felina care isi alege prada "pe masura" sa ("bankroll management-ul contului") in loc sa selecteze moduri cvasi-infinite de atac. Momentul alegerii prazii este momentul cand intru in piata, cand deschid pozitia long/short. Abia apoi incep adevarata vanatoare, care poate insa si esua ("socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ") si-n loc de prada ("profit") ma intorc cu coada intre picioare ("inchid in pierdere"). In sfarsit, dupa ce am prins prada ("take profit") ma duc la culcare cu stomacul plin ("treaba bine facuta"), iar in cel mai rau caz eu sunt cel care ma retrag din goana dupa prada ("profitul tranzactiei") conservandu-mi energia pentru data viitoare si in nici un caz nu urmaresc sa gonesc pana la epuizare ("sa ating stop loss-ul"). Stop loss-ul este situatia cand prada ataca pradatorul, de aici si "selectia naturala" ca masura a predictibilitatii alegerii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar atat de complicat pe cat vrei sa para ! Sunt doar 2 miscari posibile !! cumperi sau vinzi !! DOAR 2 !!  In virtutea analizei  faci alegerea ce crezi ca e potrivita ... din cele 2 alegi una ! Ce poate fi mai simpliu decat sa alegi UN trend din DOUA posibile !?

Ce poate fi mai simplu ?! RISCUL , marimea lotului in care faci tranzactia , este INTOTDEAUNA, ABSOLUT INTOTDEAUNA, DIRECT PROPORTIONALA cu INCREDEREA TA in propria ta analiza ! RISCUL este INTOTDEAUNA, ( ABSOLUT INTOTDEAUNA ! ) nota pe care tu o acorzi analizei tale ! Atat si nimic mai mult ! Restul sunt baliverne !

"Prada " ta nu este o gazela ce face salturi IMPREVIZIBILE in preerie ... si tu nu esti o felina urmarind-o !

Daca e ceva IMPREVIZIBIL in ceea ce urmeaza deschiderii tranzactiei ... atunci... analiza ta a fost eronata ! Atat si nimic mai mult !

Daca "socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ"  ... nu te gandi ca "e ceva putred in Danemarca " intelege doar ca analiza ta a fost gresita , sau sistemul cu care analizezi este gresit ! Imbunatateste sistemul pe care il folosesti sau ... reevalueaza-l ! sau schimba-l ! Nu cauta o scuza  pentru nota pe care tu o acorzi analizei tale ! Schimba sistemul !

 

Candva demult ,pe cand aveam timp liber sa citesc si bani sa-mi cumpar carti... am citit undeva aceasta :

"Nu asculta sfatul inteleptului, daca tie , FIE SI NUMAI TI SE PARE  ca nu are dreptate ! "

Nu mai stiu .. in ce carte am citit-o ... (as fi citat si autorul... spre gloria lui )

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

   Increderea ... foarte frumos spus, dar sa vedem ce leopard ascunde piata forex in spatele gardului vopsit pe dinafara. La poker ai 4 batalii pe care trebuie sa le castigi (pre-flop, flop, turn, river). La forex bataliile se dau din spread in spread; impartim take profit-ul dorit la valoarea spread-ului si aflam cate batalii trebuie sa castigam, in cele mai multe cazuri obtinem o valoare cel putin egala cu 4. Ca sa luam profitul va trebui sa trecem cel putin 4 hopuri. Daca piata ne spune ca la unul dintre hopuri am intalnit in cale o stanca ("suport/rezistenta" puternic/a), intelept este sa inchidem tranzactia.

   Daca stim ecuatia miscarii, prin derivarea ecuatiei aflam punctele de extrem (minim/maxim) local. Abia in aceasta situatie analiza noastra este "infailibila".

 

PS. Abia atunci cand stingem lumina artificiala a analizei ("selectiei celor doua trenduri") din camera mintii, lasam lumina lunii ("predictibilitatea") luminata de soare ("alegerea") sa patrunda in ea.

 

Late  edit : Inteleptul sa nu se laude cu intelepciunea ("analiza") lui (Ieremia 9:23-24). (Orice aluzie la persoane, situatii, etc, samd, este nereala; in propozitie este vorba despre umilinta necesara pe care trebuie s-o aiba traderul in ce priveste activitatea lui de tranzactionare)

Editat de theSeer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  Intr-adevar ... orice aluzie la persoane este exclusa ! Situatiile se mai pot analiza ... ( si in fapt...asta cred eu ca facem )

Scriu la persoana a doua  singular ca urmare a unei ..."deformatii profesionale" (daca o pot numi asa ... ) dar am gandit la modul general si vis-a-vis de o situatie prezentata.

Te-as ruga totusi sa detaliezi sau/si sa motivezi ideea (si scopul ei) conform careia imparti TakeProfitul la valoarea spreadului .

Daca e o idee buna, as accepta-o (pentru mine) daca eu ,cu mintea mea ,(atata cata e...) as intelege-o !

 

Sa nu fiu inteles gresit ! Eu nu am zis si nu voi spune niciodata ca nu e necesar sau ca nu e bun un Account_Management , eu spun doar ca trebuie mutata presiunea de pe risk pe analiza ! Trebuie pus un accent mai mare pe analiza astfel incat sa permita tranzactionarea in siguranta pe un risc mai mare. Cei mai multi dintre traderi nu au sume majore de investit astfel incat un procent de 2-3 % sa ii multumeasca cu adevarat  ! Foarte putini sunt cei ce isi permit sa investeasca 10.000 , extrem-extrem de putini sunt cei ce investesc sume mai mari de atat ! (Cred eu...)

  In legatura cu jocul de Poker m-am exprimat deja : cred ca e  un joc psihologic in proportie de 90%; restul de 10% apartine cartilor de joc !

 

M-a bucurat citatul din Biblie... strasnic !

E o diferenta totusi intre a darui din experienta si priceperea ta si in a te lauda ! A darui este o dovada de iubire fata de semeni !

 

He he he.... in ceea ce priveste ..."lumina lunii" sau... "predictibilitatea" ... cred ca o rugaciune ar face mult mai mult ... (pentru mine cel putin... este clar de multa vreme  ca linistea pe care o rugaciune o acorda ... este o adevarata binefacere ... atat pentru trup cat si pentru minte ! in mod concret ! cu rezultate concrete !)

   Increderea ... foarte frumos spus, dar sa vedem ce leopard ascunde piata forex in spatele gardului vopsit pe dinafara. La poker ai 4 batalii pe care trebuie sa le castigi (pre-flop, flop, turn, river). La forex bataliile se dau din spread in spread; impartim take profit-ul dorit la valoarea spread-ului si aflam cate batalii trebuie sa castigam, in cele mai multe cazuri obtinem o valoare cel putin egala cu 4. Ca sa luam profitul va trebui sa trecem cel putin 4 hopuri. Daca piata ne spune ca la unul dintre hopuri am intalnit in cale o stanca ("suport/rezistenta" puternic/a), intelept este sa inchidem tranzactia.

   Daca stim ecuatia miscarii, prin derivarea ecuatiei aflam punctele de extrem (minim/maxim) local. Abia in aceasta situatie analiza noastra este "infailibila".

 

PS. Abia atunci cand stingem lumina artificiala a analizei ("selectiei celor doua trenduri") din camera mintii, lasam lumina lunii ("predictibilitatea") luminata de soare ("alegerea") sa patrunda in ea.

 

Late  edit : Inteleptul sa nu se laude cu intelepciunea ("analiza") lui (Ieremia 9:23-24). (Orice aluzie la persoane, situatii, etc, samd, este nereala; in propozitie este vorba despre umilinta necesara pe care trebuie s-o aiba traderul in ce priveste activitatea lui de tranzactionare)

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Strasnic...

Sa facem ce e de facut in situatia data... si daca e nevoie... da ! sa fim geniali !

 

@the Seer.... din simpla curiozitate am cautat in dictionarul limbii engleze traducerea pseudonimului pe care il utilizezi ; este tradus ca fiind " vizionar, profet"

 Cand am scris citatul de mai sus ( "Nu asculta sfatul inteleptului, daca tie , FIE SI NUMAI TI SE PARE  ca nu are dreptate ! " ) nu m-am referit in mod explicit sau exclusiv la tine ...pur si simplu... pentru ca nu stiam traducerea pseudonimului pe care il folosesti. Acum inteleg altfel de ce spuneai ca "orice aluzie la persoane este nereala " . Scuze ...daca in vreun fel te-ai simtit altfel decat ... excelent . :)

 

"Sa faci cu usurinta ceea ce pentru altii e dificil se numeste talent; sa faci ce e imposibil pentru talent se numeste geniu." - Henri-Frederic Amiel

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Q: De ce se imparte TakeProfit-ul la Spread ?

A: Pentru ca asa indica piata pe timeframe-ul de o secunda pe care l-am studiat indeaproape. Din spread in spread se da o lupta acerba incotro s-o ia pretul. Si daca NU intalnim in cale pivoti, atunci nici NU avem sansa prea mare ca sa castigam toate cele cel putin 4 batalii de care vorbeam, batalii in numar exact de TakeProfit-ul impartit la Spread.

   Si legat de indicatorul NonLinearRegression si de faptul ca acesta face repaint (redesenare), asa si trebuie sa faca pentru a reflecta lupta care se duce in piata la fiecare nivel de spread in sus sau in jos.

 

PS. theSeer se traduce in limbajul academic prin "Vazatorul" si fara sa fie vorba de lauda ci de un dat, am acest dar.

 

Late edit : Si NU trebuie sa uitam nici un moment ca spread-ul este variabil, tocmai pentru a reflecta aceasta lupta care se duce in piata la fiecare nivel de spread in sus sau in jos. O crestere a spread-ului in raport cu valoarea initiala a lui din momentul deschiderii pozitiei long/short este consecinta imediata a cresterii volatilitatii, si iata cum avem un indicator care NU da semnale false : un spread mai mare inseamna o volatilitate mai mare in piata si viceversa. Putem spune cu alte cuvinte ca spread-ul este o transformare de coordonate a volatilitatii si viceversa.

Editat de theSeer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  Strasnic...

   Te ajuta ...datul acesta sa vezi dianainte miscarile pietii ? sau cum ? ca nu prea inteleg...

 

Pai.. analiza pe trend... nu elimina tocmai... aceste bariere ? Nu indica trendul major pe care tebuie sa tranzactionezi ?! (fac multe greseli de ortografie .. e semn ca trebuie sa merg la culcare ... o seara buna...)

Q: De ce se imparte TakeProfit-ul la Spread ?

A: Pentru ca asa indica piata pe timeframe-ul de o secunda pe care l-am studiat indeaproape. Din spread in spread se da o lupta acerba incotro s-o ia pretul. Si daca NU intalnim in cale pivoti, atunci nici NU avem sansa prea mare ca sa castigam toate cele cel putin 4 batalii de care vorbeam, batalii in numar exact de TakeProfit-ul impartit la Spread.

   Si legat de indicatorul NonLinearRegression si de faptul ca acesta face repaint (redesenare), asa si trebuie sa faca pentru a reflecta lupta care se duce in piata la fiecare nivel de spread in sus sau in jos.

 

PS. theSeer se traduce in limbajul academic prin "Vazatorul" si fara sa fie vorba de lauda ci de un dat, am acest dar.

 

Late edit : Si NU trebuie sa uitam nici un moment ca spread-ul este variabil, tocmai pentru a reflecta aceasta lupta care se duce in piata la fiecare nivel de spread in sus sau in jos. O crestere a spread-ului in raport cu valoarea initiala a lui din momentul deschiderii pozitiei long/short este consecinta imediata a cresterii volatilitatii, si iata cum avem un indicator care NU da semnale false : un spread mai mare inseamna o volatilitate mai mare in piata si viceversa. Putem spune cu alte cuvinte ca spread-ul este o transformare de coordonate a volatilitatii si viceversa.

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.