Sari la conținut

NonLinearRegresion/zWinner/PremierStochastic/


Postări Recomandate

De cand Alpari este un broker serios? Stie cineva un broker Englez care sa nu te fure? Stati linisti FXCM nu face exceptie, doar isi face reclama.

 

Din cate am auzit si pe la altii si cate am vazut eu, nu prea exista broker sa fie serios la nesfarsit. Cand apuca sa creasca suficinet brokerul face prostii si mai mari, ca au bani de marketing si isi bat joc si mai tare de clienti.

 

Am lucrat cu brokeri australieni si vreau sa spun ca pepperstone a parut sa fie cat se poate de ok. La fel si ibfx.com australia. Englezii nu recomand. Cu toate ca am conturi care faca profituri bune la englezi au slip-uri de te doare mintea. Si acelasi EA rulat pe 3 conturi diferite de pe acealsi VPS la acelasi broker am 3 rezultate complet diferite.

 

@Magicianul eu sustin ceea ce spune Apollo apucate de treaba pe un cont de cate sute de euro. Vad ca faci un management al riscului destul de bun. Si eventual sa ne dai si nou o monitorizare sau cate un statement sa mai ne "clatim" ochii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Timpul este mai valoros ca si banul. Aveti posibilitatea sa obtineti mai multi bani, dar nu se poate obtine mai mult timp." - Jim Rohn

 

   Daca JR-ul american se oprea dupa prima afirmatie, "filosof ramanea".

   Manuscrisele de la Marea Moarta il contrazic total ; conform acestora "timpul se creeaza". Si daca pana si eu am reusit acest lucru (prin intentie), atunci il poate reusi oricine, totul tinand de incredere. Dupa mine, omul comite o singura infractiune impotriva semenilor sai : atunci cand le distruge increderea. Si dupa cum ne-a spus nenea Iisus, increderea ("vederea in sentimente") NU o cautam/aflam LA oameni, ci DE LA oamenii care o lasa sa treaca prin ei ("Aratat-am numele Tau oamenilor pe care Mi i-ai dat Mie din lume.").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

"Timpul este mai valoros ca si banul. Aveti posibilitatea sa obtineti mai multi bani, dar nu se poate obtine mai mult timp." - Jim Rohn

 

   Daca JR-ul american se oprea dupa prima afirmatie, "filosof ramanea".

   Manuscrisele de la Marea Moarta il contrazic total ; conform acestora "timpul se creeaza". Si daca pana si eu am reusit acest lucru (prin intentie), atunci il poate reusi oricine, totul tinand de incredere. Dupa mine, omul comite o singura infractiune impotriva semenilor sai : atunci cand le distruge increderea. Si dupa cum ne-a spus nenea Iisus, increderea ("vederea in sentimente") NU o cautam/aflam LA oameni, ci DE LA oamenii care o lasa sa treaca prin ei ("Aratat-am numele Tau oamenilor pe care Mi i-ai dat Mie din lume.").

 

 

Super....

:)

 

Increderea ... este credinta ca ... poti , ca se poate ... ca e posibil ...

 

"Nu a stiut ca este imposibil ... si a reusit ! "  ( am citit asta  undeva ... nu e o nascocire de a mea !)

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

…Orice forma care perceda o forma care nu are forma …

 

Timpul a fost si ramane un fractal al Universului  dar cel mai important lucru este ca timpul este static .  Din acest motiv in maniscrisele de la Marea Moarta probabil ca este descris ca timpul poate fi creat prin credinta  si biblia descrie la fel  ,, viata vesnica ,, ceea ce ar insemna  o explicatie ca timpul de fapt este static  si de fapt doar materia este trecatoare fiindca este dinamica .

De ce se spune ca : Timpul in Univers trece greu  si ca o secunda cereasca este o vesnicie pe Pamant .

Ajungem la aceiasi concluzie , ca de fapt noi materia ne miscam cu o viteza prea mica pentru un Univers atat de Mare si  ,, viata vesnica ,, vine in momentul cand noi parasim materia dinamica  si ne transformam in spatiu static deci vesnic .

Timpul nu poate fi creat fiindca el exista si este static . Poate fi creat un spatiu dinamic  in timp care sa se alinieze cu dinamica materiei si rezultatul miscarii sa fie egal cu zero .

Ca ex la ce am spus eu mai sus si ca sa fie inteles  pot sa va spun ca si gandul este o materie care  poate fi transformata cu usurinta  . De ce ?  Fiindca daca ne gandim material , adica la ceva un obiect un om  gandul are o viteza enorm de mare dar ati incercat sa va ganditi in gol, in vid, la nimic  ? Ce se intampla ? Putem sa spunem ca in timpul ala nu gandim ? Nu ,  in acel moment viteza gandului este egala cu zero si el se transforma din materie in spatiu si  devine static .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Static sau in repaus, folosind acelasi limbaj al fizicii.

 

  Nu poate fi creat timpul ? Traderul care are sange rece ("se transforma in spatiu static" - wolf34) o face inca din timpul vietii/activitatii cum ne-a spus nenea Iisus, cel care are sange cald nu o face.

  Timpul creat curge invers, ceea ce face ca "rezultatul miscarii sa fie egal cu zero" - wolf34.

  Contemplatia, unde "viteza gandului este egala cu zero"-wolf34.

 

PS. La ce se rezuma practica traderului de succes ? La contemplatie ! (recomand Patanjali)

 

Late edit : Patanjali - Yoga Sutra, Cap 1. Samadhi-Pada (despre starea de contemplatie).

 

Sutra ("punerea laolalta") nr. 26. :Dincolo de timp ("dorinte"), chiar Invatatorilor ("inainte-mergatorilor"), El("Cuvantul") le este Invatator ("inainte-mergator") - "…Orice forma care precede o forma care nu are forma …" - wolf34.

Editat de theSeer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesante chestiuni ...

Ati avut acces la Manuscrisele de la Marea Moarta ?!    :)

 

Mintea, pune in miscare materia ,lumea , iar incetarea actiunii ei este reintoarcerea la originile sacre, acolo unde notiunea de timp dispare . Am citit si eu despre Iluminati care rugandu-se ,intra intr-un fel de transa in care au vise si revelatii de toate felurile; timpul pe care ei il resimt ca fiind petrecut in aceasta rugaciune (sau meditatie, cum vreti sa ii spuneti ...) este de multe ori extrem de mic in comparatie cu timpul real in care ei s-au rugat .

  Unul din efectele rugaciunii este pastrarea tineretii sau altfel spus... incetarea treceri timpului ( personal ). Un alt efect ar fi... elimnarea ,estomparea egocentrismului , a eu-lui , astfel incat ...un om al rugaciunii nu va avea constiinta lui "al meu" ,"a mea" ; din .. " eu sunt " ... va ramane pentru el ...doar..."sunt !" .

Un alt efect este ... invizibilitatea ... Un astfel de om ... un om al rugaciunii , devine invizibil pentru lume , pentru multitudinea de "eu"-ri angrenate in viata cotidiana. Acel "eu " launtric se estompeaza in fata lui "sunt" , aspectul lumesc "eu" cedeaza in fata vietii ("sunt" ) . Cei "obligati " sa conlucreze cu un astfel de om al rugaciunii ... vor vedea doar un om fara personalitate (fara acel "eu", "al meu" , "a mea ") !

( Un om ... total neinteresant ! )

 

 

@theSeer ... ce reprezinta iconul acela ?

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manuscrisele de la Marea Moarta au fost traduse si in limba romana (cred ca pot fi gasite in format electronic pe scribd).

 

"Un alt efect este ... invizibilitatea ..." - Magicianul.

Reteta invizibilitatii : daca devii "neinteresant" pentru persoana respectiva, devii "invizibil" pentru ea, NU te mai deranjeaza, pentru ca esti un "nimeni", asta inseamna sa te dai la fund, sa iti stergi "istoria personala", tu nu mai stii nimic, nu te mai preocupi decat de lucruri marunte, e greu sa treci peste tine si sa faci asta, e ca o moarte, dar lui (theSeer n.n.) i-a luat un an de zile ca sa ma "omoare", mereu inviam.

 

Late edit : Iata o dovada de sincronicitate ! ( Un om ... total neinteresant ! - Magicianul) Arborele vietii (sefirotic) este cel din "iconul acela".

Editat de theSeer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.