Sari la conținut

NEOWAVES & EWA ANALIZE SI TRADING


Postări Recomandate

Salut la toti !!!!

 

Analiza tehnica NEOWAVES EUR\USD H1

 

Pattern in dezvoltare .

 

Dupa cum se vede din graficul atasat piata este extrem de volatila , asteptam sa vedem ce pattern se formeaza , fiindca este o indecizie , inseamna ca ne aflam in mijlocul miscarii . Din acest motiv tradingul este periculos .

 

 

O zi buna , succes!!!!

post-6242-0-73901800-1348475962_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza tehnica NEOWAVES AUD\USD H1

 

Pattern in dezvoltare .

 

As presupune formarea unui flat cu un expanding in pozitia valului b , incercand sa presupun ca miscarea ascendenta precedenta este un triple zigzag . Fiindca piata este destul de lenta si pare sa se consolideze , as presupune acesta varianta , dar validitatea ei o sa fie cu o singura conditie , ca valul c din formatiune sa fie un c- failure , altfel figura va fi invalidata .

 

Piata netranzactionabila !

 

Succes!

post-6242-0-16288300-1348501237_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza tehnica NEOWAVES AUD\USD H1

 

Pattern in dezvoltare .

 

As presupune formarea unui flat cu un expanding in pozitia valului b , incercand sa presupun ca miscarea ascendenta precedenta este un triple zigzag . Fiindca piata este destul de lenta si pare sa se consolideze , as presupune acesta varianta , dar validitatea ei o sa fie cu o singura conditie , ca valul c din formatiune sa fie un c- failure , altfel figura va fi invalidata .

 

Piata netranzactionabila !

 

Succes!

 

 

Cred ca acest posibil expanding poate apare intr-un val b din flat iregular unde valul b retrage cu putin valul a ( 101 %, maxim 138.2 % )

De ce neaparat trebuie sa fie un c-failure ?

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MEMORIILE UNUI TRADER

 

 

Am inceput sa tranzactionez pentru prima data pe piata Forex ,cum de altfel au inceput multi trader .De fiecare data cand am revenit am invatat ceva nou.Piata Forex si tradingul in general m-au implinit intr-o maniera in care rutina de zi cu zi nu o putea face , sunt provocat constant sunt surprins constant, invat si progresez constant.Sunt intr-o continua lupta cu propria persoana , imi place sa lucrez cu capitalul si cu emotiile in acelasi timp, sa inteleg cum piata reflecta tot ce are mai bun si mai rau din comportamentul uman.

 

Am alt motiv , decat banii sa continui si dupa o perioada proasta si dupa o perioada buna .

 

Ma simt bine cand piata imi genereaza profit si ma simt bine cand piata imi da o lectie care trebuie sa o invat ca sa pot sa devin un treder de succes.Eu urmaresc mai intai succesul si dupa aia banii. Fac asta fiindca am motivatie ,pasiune si dorinta de a reusi !!!

 

Pentru a supravetui si ati atinge scopurile, se impun doua principii cheie in viata mea : controlul emotiilor si menegementul riskului.

 

Arta de a dura si de a reusi sta in in aceste doua principii care te ajuta sa transformi timpul in spatiu si sa fructifici in final toate eforturile depuse .

 

Pentru a asigura invincibilitatea , sarcina primara este sa stabilizezi acesta relatie, sa o transformi intr-o putere echilibrata.In lipsa ei eu nu poti sa pretinzi ca detii forta necesara definitiva , fiindca in realitate chiar daca o sa pretinzi ca o ai fara asta ea o sa fie vulnerabila.

 

Menegementul riskului permite durabilitatea si stabilitatea emotionala, care te ajuta sa invingi!

 

Din acest motiv, am restructurat si am analizat o serie de principii si reguli care trebuie sa stea la baza.

 

Intelegerea realului si cunoasterea starilor psihologice a factorului uman permite sa administrezi mai bine miscarile dinamice ale acestei piete si mai ales acum in criza financiara cand pietele sunt extrem de volatile investitorii si investitorii sunt in panica.

 

Incalcarea regulilor ce stau la baza, este cel mai bun vector al destabilizarii unui sistem de trading eficient. In momentul cand nerespectarea cu strictete a regulilor care nu trebuie sa fie incalcate apare ,un potential de actiune se concentreaza si se acumuleaza si cu cat este mai adanca problema, cu atat este mai puternica actiunea care urmeaza care pune capat in mod firesc celor mai mari rezistente emotionale si majoritatea renunta la trading.

 

A te adapta si a te conforma cu starea emotionala, este o cale naturala care intr-un moment dat apare in orice tranzactie,, Unul,, este conditia ,, celuilalt,, intr-un proces fara sfarsit neputand prin definitie sa-si excluda contrariul si sa se priveze de existenta . Barbatul nu exista fara femeie si vice versa,ciclul unei relatii sexuale inverseaza calitatile de dur si moale

 

O alta concluzie si schimbarea totala a perceptiei de pana acum, pentru un trading eficient si durabil este inversarea, dinspre moale spre dur, de la tine spre mine, de la femeie spre barbat, din interior spre exterior, adica invers de cum se intampla de fapt in realitate .Acesta schimbare identifica si uneste cel mai vast potential fara idei preconcepute.In general, intentiile precipitate care vin dupa o nereusita, partea dura, blocheaza lumea posibilitatilor.Pentru ca lumea inseamna evolutie permanenta, orice situatie nu este decat un moment particular dintr-un ciclu.O pozitie de forta este adesea produsul unei slabiciuni anterioare, transformata, care in final rezulta o vulnerabilitate absoluta si provoaca reactii adverse neplacute, confuzii si circumstante care ingreuneaza evolutia.

 

Manifestarile vizibile care apar in viata unui trader, nu sunt o realitate definitiva ce trebuie infruntata, cit mai degraba o stare tranzitorie marcand momentul unei transformari care a incheiat un ciclul .

 

De indata ce o vointa se manifesta intr-un context, mai mult sau mai putin dificil,pentru as atinge scopurile, aplicarea acestei concluzii o sa genereze o stare de echilibru .

 

Atunci, cand un conflict interior nu poate gasi o iesire favorabila dintr-o situatie ce se dovedeste disperata, cea mai buna alegere este calmarea pentru ca asta inseamna sa-ti pastrez potentialul pentru intelegerea mai buna a situatiei.Ce-a mai mare determinare ca sa faci acest lucru, este faptul ,ca trebuie accepti pierderea si prin inchiderea pozitiei negative unei stari de tensiune. permaneta si evit extremele, fiindca durata lor de viata este limitata .Extrema unei stari prevesteste de la bun inceput contrariul sau.

 

O alta concluzie ,este ca orice forta explicita isi are radacinile altundeva, intr-un loc de care este puternic legata..Actiunea directa asupra acestui fundament are un efect indirect asupra fortei ce depinde de ea .In fata unui adversar puternic cum este piata , o schimbare de cadru intr-o situatie blocata, poate crea un obstacol puternic pentru evolutia viitoare.In situatiile delicate si putin favorabile, deseori actiunile directe si frontale mai ales in domeniul decizional mai degraba intaresc coleziunea rezistentelor decat o slabesc si nu provoaca decat pierderi .Invers, decizia intr-un moment de oportunitati chiar daca este si rapida favorizeaza rezolvarea mai rapida a disputelor dintre emotie si hotarare si chiar grabeste evolutia .

 

Pentru a te consolida intr-o tranzactie, nu este intotdeauna necesar sa alegi un comportament ofensiv cum fac de obicei multi traderi incepatori, mai ales in cazul in care te afli in culmea concentrarii si a determinarii.Cu aceasta concluzie vreau sa spun ca nu este bine sa actionezi pripit dar sa astepti rasturnarea situatiei si a raportului de forte sub efectul timpului ,atata timp cat exista mijloace evolutioniste si o vointa de fier Rabdarea este ca o arbaleta intinsa .Timpul care trece, pune in miscare ciclul transformarilor in virtutea caruia unui maxim de forta ii carespunde un germene de slabiciune si deoarece am spus mai sus ca extrema unei stari prevesteste de la bun inceput contrariul sau sporirea unei slabiciuni intr-o parte inseamna cresterea unei forte in alta parte.

 

Repausul anunta activitaea si cel care se odihneste acumuleaza mijloace.

 

Barbatul are aparenta fortei si a superioritatii asupra femeii, insa acesta il domina in cele din urma printr o docilitate exterioara ce mascheaza o vointa interioara si pe termen lung

 

Interactiunea celor doua vointe, opune doua forte si situatia a ajunge blocata. Din acest motiv, am ajuns sa ma conformez, decat sa ma opun miscarilor

 

Cand exista deja o prea mare tendinta ca tu dinnou sa fii confuz si in mod repetitiv sa gandesti pripit acesta tranzactie o sa fie un esec !

 

Acest lucru iti creaza un mecanism care are o lipsa totala de orientare.Incerc sa nu ma mai opun pietii si sa cauti numai defecte ale sistemului de tranzactionare.Refuzul de a analiza situatia pentru a stabili greselile si a imbunatati o buna functionare a sistemului de tradig fara ati incalca regulile creeaza conditii ulterioare, unde amplitudinea si rezultatele sunt incomensurabile

 

Lipsa de forma preceda forma, a carei devenire nu are forma.

 

Dezorganizarea se manifesta in spatiu dar si in timp.Pentru a resuscita acesta situatie trebuie disociata aparenta de realitate . Acesta stare in care poti sa ajungi nu permite schimbarea situatiei si transformarea ei . Prin urmare este necesar ca sa provoci o miscare pentru a genera spatii de libertate de actiune.Cand starea mintala este blocata nu exista spatiu de viata si de transformare dinamica.Cu cat asteptarea se prelungeste mai mult ,cu atat sunt inclinat mai putin spre prudenta, pentru miscari dinamice si evolutioniste si din aceasta cauza pot bloca potentialul de ambele parti..Scufundat intr-o asteptare sufocanta, cauzata de incertitudine, in lipsa de concentrare, este destul de greu sa demonstrez contrariul lucrurilor care sau intamplat.Natura unei asteptari, este potential purtatoar de raspuns iar in cazul de fata este vorba despre o situatie delicata deoarece dezordinea cauta ordine si incertitudinea cauta certitudini.Tu iti doresti, sa fixezi o stare de fapt sub pretextul ca este satisfacatoare cel putin pentru moment, revine la a pretinde sa ramai vesnic tanar, iar lumea e multumita asa ! O asemenea stare de spirit prefigureaza prabusiri brutale si adesea catastrofale ale contului si iti afecteaza portofoliul .

 

Mult , succes!!!!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@VAXX

 

Salut!!!!

 

Raspunsul la intrebarea ta despre TRIUNGHIUL EXPANDING:

 

  • TRIUNGHIUL EXPANDING LIMITING

ü Poate aparea in valul 4 sau b. Daca apare in valul b, trebuie sa faca parte dintr-un flat (de obicei Irregular failure sau C-failure flat)

 

ü NU poate aparea in : -valul b din zigzag

 

- valul x

 

- valul b dintr-un triunghi

 

ü valurile a si e sunt de obicei in relatie de 161.8%

 

üfie a, fie b va fi picioarul cel mai scurt din pattern

 

ü doar valul b sau d pot esua in a depasi sfarsitul valului anterior

 

ü nivelul de thrust este de aproximativ 61.8% din cel mai inalt punct pana la cel mai de jos punct al triunghiului

 

 

Succes!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lectie NEOWAVES

 

TRIUNGHIUL EXPANDING

 

Reguli generale :

 

 

ü Valul a sau valul b trebuie sa fie cel mai mic din tot patternul

 

ü Valul e este aproximativ cel mai lung val in prêt si timp, poate fi el insusi un triunghi expanding

 

ü NU se formeaza in valul b dintr-un zigzag sau in valurile b,c,d dintr-un triunghi mai mare

 

ü Valul e este de obicei cel mai complex si consuma cel mai mult timp

 

ü Valul e este de obicei : - un zigzag (atunci cand se afla intr-un triunghi mai mic

 

-o corectie complexa (intr-un pattern mai mare)

 

- un triunghi neutral sau expanding

 

 

 

ü Valul e sparge, de obicei, linia de trend, peste top-ul sau low-ul format de a sau c

 

ü Nivelul de thrust este mai mic decat cel mai mare picior (e) , cu exceptia situatie in care incheie o corectie mai mare, de obicei este de 50%

 

ü Analizand valurile din spatele lui e, trei dintre picioare trebuie sa fie cel putin 50% din valul din dreapta fiecaruia

 

ü De obicei, apare o singura relatie Fibonacci in intreg patternul

 

ü Piata are tendinta de a forma spike-uri

 

 

Succes!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.