Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

@zorro_fzr

Da, poti sa te iei si dupa buline si sa masori marimea segmentelor de pret intre ele. Nu sunt foarte precise, dar pot fi utile.

In poza respectiva n-avem bulina jos, semn ca avem o corectie nefinalizata.

Deasemenea, cum ziceam, orice unda se finalizeaza intr-o impulsiva, deci ne asteptam la inca un segment de pret, in plus, in sus.

In poza sunt deja 2 segmente de pret impulsive in sus, ne asteptam ca dupa al 3-lea sa finalizam complet zona de buy si sa revenim pe sell

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o poza pe m15, se vede ca unda de retracement pe care suntem acum este nefinalizata. Dupa care urmeaza o impulsiva (orice segmente de pret se finalizeaza cu o impulsiva)

Probabil ca intindere in timp astazi vedem ambele segmente finalizate si maine reversal, in directia trendului principal.

Probabil ca eu gresesc ceva in gandirea mea, dar nu stiu ce. Dupa ceea ce ai figurat tu pe poza (si s-a si intamplat in realitate :P ) eu ma astept sa faca doua valuri de corectie si apoi sa inceapa cu o impulsiva iar in sus. De la tine inteleg ca o ia in jos?! Sa inteleg ca te uiti pe D1 si suntem doar in corectia dupa inpulsiva in jos?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mfx

 

Cum faci atunci cand analizele si stirile (ex. Reuters). spun ca sunt sanse ca Euro vs Dolar sa pice iar toate TF sa spuna ca urca?

 

Stai si astepti ar fi un raspuns dar daca esti deja in piata, ce faci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Barbones

Nu stiu daca am inteles exact ce vrei sa spui. Dar la stirile importante in principiu trebuie sa limitezi riscurile pe cat posibil, chiar sa iesi din tranzactie si sa vezi exact ce se intampla. Ma refer la stirile cu 2 sau 3 semnul exclamarii, de pe pagina asta:

http://www.fxstreet.com/fundamental/economic-calendar/

Big Shark cunoaste multa psihologie si exact unde crede multimea ca va fi sell, pretul urca si unde buy, el coboara. Este mare expert la pacaleli, asa ca mare prudenta...

Si daca tot vorbim de Big Shark vorbim si ca piata e manipulata. Asta e convingerea mea, 100%

Asadar si rezultatele in urma stirilor sunt manipulate (am vazut numeroase stiri unde rezultatele erau pozitive sa zicem si pretul s-a dus in sens invers, ca si cum rezultatele stirilor ar fi fost negative). Dup-aia vin analistii pietelor cu diverse motive si pretexte care sa explice cumva de ce pretul s-a miscat impotriva rezultatelor de la stiri.

Deci prundenta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zorro_fzr

La usd/jpy, segmentul foarte mare de pe weekly/daily il consider intr-adevar impulsiva in jos si segmentul mic in sus de la h4 in consider retracement. Asadar astept un moment optim sa ies de pe corectiva buy si sa reiau sell

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea isi are mai mult rostul in ideea de a clarifica (in mintea mea) daca trebuie sa iau in calcul fundamentalele sau nu in strategia ta.

Eu o vad (reversal h4/daily) bine argumentata tehnic.

 

Deci, daca trebuie sa am in vedere si stirile atunci e mai complicat.

 

Pe de o parte, chiar din motivul expus de tine, si eu fiind printre cei care nu cred in piata libera si in al doilea rand, categoria din care fac eu parte, adica trader low level, cel care nu are nici info la timp, nici resurse, nici softuri de prima mana. Vezi Andy Krieger. Am citit recent despre el, tipul cu cea mai mare tranzactie ever. Despre astfel de traderi vorbesc care au de toate.

 

Sa nu ma intelegi gresit, cu reversal am reusit sa devin cat de cat profitabil, deci nu condamn strategia, ba dinpotriva.

 

In esenta, stirile nu fac (pentru mine) decat sa ma bulverseze, sa-mi dea emotii, care pana la urma oricum sunt inutile, piata oricum mergand in sensul dorit de Big S.

 

Asa ca banuiesc ca stirile trebuie privite cu coada ochiului mai mult si avute in vedere in proportie de max 30 40 % din decizia de tranzactionare, deci nefiind definitorii sau majoritare in luarea deciziei.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Barbones

In general daca segmentele de pret nu sunt finalizate si stirea este impotriva pretului, atunci o sa vedem ori un spike si pretul isi revine si-si reia directia originala, ori o continuare de trend.

Daca segmentele de pret sunt finalizate, probabil o sa vedem un trend puternic de reversal (stirea va accelera schimbarea directiei pretului).

Indiferent daca rezultatele sunt bune, rele, Big Shark le interpreteaza cum vrea ca sa obtina rezultatele de mai sus.

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de USD/JPY.

 

1. Eu vad un retracement deja finalizat la 50 dar nefinalizat in unda mare.

2. USD are previziuni de crestere de peste tot. ??? de ce oare, de ce creste o monede a carei economii e in recesiune.

3. Info ca Toyota nu sunt noi. Toti stiam ca va urma sa inchida sau sa reduca productia dar acum vad ca se pune accentul pe stirea asta mai peste tot de parca Toyota dine JPY ul.

4. Razboiul ar fi trebuit sa afecteze Dolarul si nu invers decat daca nu cumva creste cererea de petrol din frica de largire a frontului catre tarile OPEC.

5 Anul nou Chinezesc aduce cerere de Dolari prin inchiderea pozitiior invest. Chinezi pentru asi lua profitul.

 

Cu alte cuvinte, vom avea o crestere a Dolarului artificiala pe toate fronturile urmata de ori o cadere lina (atenuata de investitura lui Obama si planul lui de revigorare) ori o crestere a cereri de dolari bazata pe nevoia Chinei de crestere economica si deci tezaurizare in bonduri americane.

 

Peste toate un eventual conflict largit va face sa explodeze pretul petrolului si deci a cererii de dolari caz in care dumnezeu cu mila.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Barbones

Putem sa discutam mult si bine despre analiza fundamentala. De ce stirea zicea ca bursele asiatice au picat si yen-ul s-a intarit?, etc

Explicatii iti dau toti comentatorii, bune, rele, ce mai conteaza...

Uite aici o explicatie cat de cat plauzibila http://forum.vamist.com/Blog-forexgreenland-s-B-t1982.html

Apoi legat de retracement, este intr-adevar si din punctul meu de vedere aproape gata. Sa vedem ce face inversarea de trend: probabil o stire, poate aia de la 9 diseara. Si eu sunt curios si astept...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.