Sari la conținut

Postări Recomandate

Daca am un cont de 100 usd si merg numai pe loturi de 0,01 cum pot lua o tranzactie pe D1 de exe. daca pun un SL la un pin de 250 pipsi? pt. ca incalc regula de MM de max 2% din cont.

 

Aveti idee ?

 

Ce sa zic? E ff greu cu 100 USD mai ales daca contul tau vine de la un 5000-10.000 USD in picaj.

Psihologia!!! Pesiunea e mare , teama de esec, dar anularea acestor presiuni vine de la un singur gand : la urma urmei cu sau fara 100 tot aia e, sunt doar niste bani nu o viata .

 

Trecand la lucruri mai concrete , cred ca selectia intrarilor trebuie facuta cu mare atentie si asigurate pozitii chiar si la 1 pips profit pt ca un castig mic face bine la inima dar are si un dezavantaj cand cheltuielile sunt mai mari !

Editat de nirolf69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca am un cont de 100 usd si merg numai pe loturi de 0,01 cum pot lua o tranzactie pe D1 de exe. daca pun un SL la un pin de 250 pipsi? pt. ca incalc regula de MM de max 2% din cont.

 

Aveti idee ?

 

Iti calculezi mm si in functie de timp si atunci rezolvi problema. Bafta.

 

Adica sa intru mai rar pe setup f. bun adica sa fiu foarte selectiv si anume la Daily.

 

Spune-mi te rog daca am inteles bine.

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru Vaxx: cind contul meu live era mic si trebuia sa pun SL care nu intra in regula mea de risc de 1%, pur si simplu nu intram in trade. Luam tranzactii in conformitate cu mm stabilit de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

EUR/USD H1

 

La mine a zburat SL-ul...La tine?

Din graficul atasat inteleg ca da....

 

Da,mi-a luat sl-ul.Noroc ca l- am avut super scurt 15 pipsi.Pierderea este destul de mica,dar tot pierdere ramane.:smile:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Daca am un cont de 100 usd si merg numai pe loturi de 0,01 cum pot lua o tranzactie pe D1 de exe. daca pun un SL la un pin de 250 pipsi? pt. ca incalc regula de MM de max 2% din cont.

 

Aveti idee ?

 

Iti calculezi mm si in functie de timp si atunci rezolvi problema. Bafta.

 

Adica sa intru mai rar pe setup f. bun adica sa fiu foarte selectiv si anume la Daily.

 

Spune-mi te rog daca am inteles bine.

 

Merci

 

Pai sa raportezi cei 2% si la timp, de exemplu nu mai mult de 2% risc asumat per zi. Deci la 2,5% risc corespunde lui x - timp, regula de trei simpla. Daca ai incasat un -2,5% trebuie sa calculezi cat timp stai pe tusa pana la urmatoarea tranzactie conform mm-ului pe care ti l-ai propus sa il respecti. Bafta.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu sau fara Olciter eu nu vad deocamdata nici o actiune care sa se incadreze in regulile de joc ale mele. Deci mai degraba imi vad de alte treburi sau mai vad niste clipuri in timpul asta. Perechea cu pinul pe d. afisat de el aseara nu este la nici un broker de-al meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... Iti vine sa crezi ca stia el ceva de-a zis pass tocmai zilele astea...

 

In alta ordine de idei (ca sa umplu spatiul postului), e amuzant ca tocmai azi am zis sa vad si eu cum este sa plasez un ordin pe metodele d-acilea. Am plasat un eurusd de dimineata cam pe aceeasi logica ca cea prezentata de vakablak2 si am fost zburat destul de repede afar', iar azi noapte am pus un eurcad pe care ulterior - dupa postul lui oltciter - l-am transformat in cadchf (pentru ca graficul lui era mult mai usor de urmarit). Deocamdata nici asta nu se descurca mai bine, insa privindu-l pe daily inca are potential.

 

N-am fost niciodata superstitios, da' parca azi in vine sa ma intreb: toata astea sa fie din cauza ca n-am dat click cu mana dreapta?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.