Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

Ma astept in in viitorul foarte apropiat sa reluam trendul up pe euro, momentan cred k mai facem un X tringhi. Totusi acesta s-ar putea transforma untr-un flat s-au chiar ceva mai complex, dar conteaza mai putin, directia cred k e data. Plus indecsii, care cred k finalizeaza acuma un c din irregular si curand(dupa ce facem si un 5 final) o sa plece la noi maxime. Am asa un mic dubiu in legatura cu scenariul asta din cauza petrolului, care la o prima vedere ar arata de short pe weekly/daily, dar si aicea exista nuante... Foarte tare arata de altfel si lira, care cred k face edt la weekly/daily si pana intr-un 1.68 cel putin are sanse mari sa ajunga.

post-3824-0-54170300-1309306957_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Posibila finalizare a corectiei EUR/USD:

 

salut man, ma asteptam si eu sa terminam 5 valuri in jos si apoi sa iau long-u, dar nu a fost sa fie. Ultima cadere este clar in 3 valuri, probabil un y(sigur ar putea fi si 3 din edt, dar e mai putin probabil). S&p si dow finalizeaza la ora actuala un 4(cel mai probabil triunghi), de aceea cred k e doar o problema de timp pana vom vedea perechea la 1.5 in prima instanta intr-un val z. Succes!

post-3824-0-81208200-1310612423_thumb.gif

Editat de deos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e asa, atunci numaratoarea ar trebui sa arata in felul urmator:

 

post-2510-0-00262800-1310619165_thumb.png

 

in care avem: 3 valuri impulsive si 1 val corectiv, deocamdata si asteptam inceperea unui 5 pentru a avea un 1 din 5 valuri impulsive de grad mai mare.

 

later edit: adaugire

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e asa, atunci numaratoarea ar trebui sa arata in felul urmator:

 

in care avem: 3 valuri impulsive si 1 val corectiv, deocamdata si asteptam inceperea unui 5 pentru a avea un 1 din 5 valuri impulsive de grad mai mare.

 

later edit: typo

 

In analiza Elliot clasica triunghiul(indiferent e tip) nu poate exista in valul 2, cel putin asa spune Prechter si personal sunt deacord cu aceasta. De aceea cred ca valul 2 a fost un zigzag simplu, dupa care a urmat o secventa de 1-2, i-ii de grade inferioare.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deos

 

Eu, personal, nu am citit Prechter doar Neely. Posibil sa fi gresit, sunt doar la inceput.

 

Am inteles, e bine ca ai specificat in legatura cu Neely.Personal nici nu am deschis cartea lui ,de aceea posibil sa vorbim "limbi diferite" pe aceeasi portiune de grafic.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.