Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 2 săptămâni mai târziu...
@dirzuandreiovidiu, in primul rand pattern asa cu l-ai numerotat tu in valul 4(mare), nu exista in analiza valurilor lui Elliot(clasica). Dar sa zicem k am avea acolo ceva complex, un double three de ex. Personal uitandu-ma la proportiile valurilor 2 si 4 as zice k sunt de nivele diferite, plus k avem overlap intre 1 si 4( si nu cred k e vorba de wedge). De aceea eu as reconsidera analiza ta din postul precedent. Editat de deos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la incercarea ta de a incerca sa marchezi cross-urile, o sa iti impartasesc din micile concluzii personale pe care le-am tras eu. Deci asta cu marcarea cross-urilor e o treaba cam dusa dracului. Si zic asta gandidu-ma la cum se formeaza pretul pe cross-uri: perechile cross nu sunt asa de des tranzactionate (comparand cu majorele), pretul pe acestea e mai degraba unul "sintetic", calculat pe baza majorelor, deci nu cuantifica asa de bine o psihologie a maselor. De aceea pot aparea unele patternuri uneori chiar bizare la tf-uri mai mici. U din cate imi dau seama esti incepator intr-ale EWA-ului(la fel ca mine) de aceea ti-as recomanda sa incepi cu majorele( mai ales euro/usd) unde avem un numar enorm de speculanti si investitori, de aceea probabil acolo patternurile sunt destul de clare si la tf-uri sub o ora.

Plus marcarea cross-urilor nu o poti face fara o marcare in prealabil a perechilor de baza din cross, asta ca sa vezi cine care dintre valute iti poate "duce" cross-ul in directia pe care o prognozezi.

Editat de deos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.