Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Nu se baga nimeni la predictie? pe chartul asta e bataia pestelui.

 

Barbones, pe chartu asta nu se poate face analiza EWA, deoarece e grafic liniar si unele low-uir si high-uri nu corespund cu cele de pe bare. Din ce imi dau seama graficul sunt notes-urile de 10 ani americane(corecteaza-ma daca gresesc). Daca te intereseaza, spune clar instrumentul, si tf-ul si as putea sa incerc eu sa il numerotez, dar repet numai nu pe acest grafic.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-2510-0-17338900-1312560600_thumb.png

 

Posibil sa fie un final de B aici si sa plecam pe C in sus. E corectie, Barbones. Poate fi flat ori triunghi, din punctul meu de vedere ori o corectie complexa formata din polivaluri.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor , nu sunt cel mai in masura sa o spun , Deos ma poate contrazice daca este cazul , insa valul 4 totdeauna este altceva decat zig-zag , cu parere de rau o spun , dar tizule , numerotarea facuta nu are de a face cu Elliot . Din ce se observa in ultima perioada se pare ca este un frumos inceput de triughi ( dar deocamdata ne dam cu parerea intrucat linia de trend nu a fost depasita si nu sunt formate decat cateva lumanari ) , lasati piata sa spuna ce vrea sa faca , ati vazut la euro/usd cum din triunghi aproape finalizat s-a transformat intr-un frumos zig-zag .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iertare dar eram long pe euro ca nu am putut sa ma abtin . Da, sunt 10years la SUA. Nu am grafic, e luat gratis de pe bloomberg. Acolo e initiativa,

 

Nu stiu de unde sa iau graficul gratis.

 

 

USGG10YR:IND

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ovidiu_gnt

 

Sunt la inceput, cum probabil si tu esti la inceput. Am zis ca poate face un triunghi sau un flat, dar nu ai observat. Pune si tu o analiza de-a ta referitoare la 10-y T-Bond. Uite, ai aici graficul:

 

http://finance.yahoo.com/charts?s=%5ETNX#chart13:symbol=^tnx;range=my;indicator=volume;charttype=candlestick;crosshair=on;ohlcvalues=0;logscale=on;source=undefined

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iertare dar eram long pe euro ca nu am putut sa ma abtin . Da, sunt 10years la SUA. Nu am grafic, e luat gratis de pe bloomberg. Acolo e initiativa,

 

Nu stiu de unde sa iau graficul gratis.

 

Acelasi grafic, instrumentul TNOTE la xtb.ro. E fix in oglinda. Pe bloomberg e yield-ul, aici e pretul (detalii: http://www.investope...onds/bonds3.asp)

 

http://dl.dropbox.com/u/190212/vamist/10yr.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la darzu link

 

dupa mine arata a double botom, ultimele miscari 2008 2011. Cu alte cuvinte, ar fi ultimul an de recesiune si suntem in August, luna de inchidere pe prima jumatate de an, primele 2 trimestre si de prin sept oct incep taurii sa miste. Ca regula generala, nu ca as sti ceva mai mult. Corelat cu un eventual QE3, cu ECB care intra oficial si el pe buy la bondurile Spaniole, Italiene si care or mai fi, Sell off ul general la care asistam, ar trebui sa se termine odata cu August.- Septembire. 10 15 Sept ar fi inceputul miscarii UP pe toate cele cu risc.

 

Sunt articole pe situri tari care imbie la buy si nu numai analisti, chiar si traderi am vazut azi care se freaca pe maini vazand nivelele bune de buy. Si nu ma refer la trader retail, doamne fereste. e vorba de firme mari care au dovedit dea lungul anillor ca au prezis bine.

 

Acolo, pe grafic trebuia sa vedem un final Daca acolo randamentul incepe sa creasca, intram intr o perioada de buy generala, nu agresiva dar bull.

post-2659-0-75036500-1312563970_thumb.png

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu , sunt atat de incepator incat nu imi permit sa analizez mai mult de o pereche valutara ( EUR/USD ) si te-as sfatui si pe tine sa faci acelasi lucru . Din cate retin , Deos te-a sfatuit la fel , insa tu vei decide ce vei face . In ceea ce priveste TNOTE hai sa ma hazardez si sa pun o "analiza" , insa nu imi permit sa fie pe intervale atat de mari ani , eu nu sunt in stare nici la luni , voi incerca sa imi dau cu parerea la saptamani .

Spor la pipsi!

post-3630-0-08069800-1312788030_thumb.jpg

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aversiunea fata de risc a facut ca investitorii sa se refugieze masiv pe aur si in aceasta noapte, pe sesiunea asiatica a deschis prin gap la 1684.38 pe uncie si ulterior a urcat, vertiginos, marcand un record istoric la 1715.53.

Un dolar slab are influenta majora asupra aurului. Piata este tot mai ingrijorata acum din cauza datoriilor enorme pe care SUA le are si in urma deciziei “Standard and Poor’s” de a o retrograda, pentru prima data in istoria sa, de la ratingul “AAA” la “AA+”. Problemele din economia reala cresc cererea pentru aur ca activ de siguranta. Din 1 decembrie 2008 până în prezent preţul aurului s-a dublat.

Din perspectiva analizei valurilor Eliott, cresterea de astazi este una naturala pentru ca ne gasim intr-un val de impuls (iii) din 5. Daca ne uitam cu atentie putem sa observam ca maximul de astazi corespunde nivelului de 423.6 proiectie Fibonacci din maximul valului (i) in minima valului (ii).Deasemeni putem vedea cu usurinta ca reactia de corectie imediata a survenit la atingerea zonei de rezistenta data de canalul de pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.