Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

Salut,

si imi pare bine ca te aud..., am pus si eu o analiza pentru ca am inceput sa invat mai serios despre elliot. In primul rand o sa analizez EUR/USD pe 15 min ca sa ma confrunt cu cat mai multe situatii. Si voi ramane numai la EUR/USD.

 

foarte tare nu am atasat poza.......

post-2700-0-33549700-1331626188_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

si anume corectia va fi numerotata asa conform atach.

Surpriza EUR sparge canalul de trend si acu ce facem zic eu asta care este cu cas la gura, asteptam corectia si se poate intra short cu target la 1.31000

post-2700-0-17959000-1331626505_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wolf34 ma bucur foarte mult ca doresti sa postezi analize mai ales ca mergi pe neowave (eu am o slabiciune pentru asta cu toate ca nu l stapanesc f bine) eu a deschis paralel un grup de trade neowave (ewa) se pun analize si acolo.

post-1776-0-18503300-1331626934_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am mai spus voi posta analize tehnice si grafice incluse.

Din graficul de mai jos se poate observa cum acest val c (alb) care face parte dintr-o structura corectiva in subdiviziuni este de natura corectiva , fiindca incepe cu un zig-zag (a-b-c), valul x ( blue) care este un val de legatura ese din canalul zig-zagului( adica sparge linia de trend 0-b), asta ne anunta ca paternul respectiv( zig-zagul ) este gata.

Formatiunea care apare dupa valul x este terminata( doar daca valul c(blue) din formatiune este un monoval si nu este un polival( zig-zag) sau probabil in dezvoltare, are o forma triunghiulara contractiva in care valul a( blue) are o relatie Fibo cu valul e ( blue) de 100 de procente , a=e ca pret.Din analiza logica pare sa fie un triunghi contracting nelimitativ( non-limiting) .

Cum am mentionat si mai sus , daca valul c ( blue ) din triunghi este un monoval si nu un polival formatiunea este gata, asta o sa ne confirme timpul de spargere al liniei de trend b-d( daca timpul de spargere o sa fie mai rapid decat formarea valului e putem considera formatiunea terminata)

Acest triunghi are atat valul b ( blue) cat si valul c( blue) mai mare , rezulta ca este neregulat.

Am atasat si indicatorul RSI, care este folosit de foarte multi si pe el se vede clar o divergenta , ceea ce ne anunta de o eventuala schimbare de directie .

post-6242-0-70081700-1331655668_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@wolf34 -una dintre putinele analize (pe bazele regulilor logice ale lui neely) pe care le am vazut si interpretata corect, facuta de un roman, o analiza completa cu posibilitate de dezvoltare destul de mare in directia nord, avand in vedere comportamentul de impingere (thrust) al tiparului de triunghi nelimitativ asteptam confirmarea.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Dati-mi voie sa raman la parerea mea si probabil ca in decursul zilei de astazi vom avea confirmarea sau infirmarea ei .

Atasez detaliu pe H1 , cu valul corectiv (d) format , iar valul (e) al cincilea in desfasurare .

Ce asteptam , o lumanare sau un grup de lumanari care sa confirme intoarcerea , intrucat la MACD H1 si H4 , divergenta este clara .

Spor la pipsi !

 

Salut ,

 

Dati-mi voie sa raman la parerea mea si probabil ca in decursul zilei de astazi vom avea confirmarea sau infirmarea ei .

Atasez detaliu pe H1 , cu valul corectiv (d) format , iar valul (e) al cincilea in desfasurare .

Ce asteptam , o lumanare sau un grup de lumanari care sa confirme intoarcerea , intrucat la MACD H1 si H4 , divergenta este clara .

Spor la pipsi !

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.