Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Eu doar atat pot spune, ca incerc sa invat.

Vad ca flames se distreaza grozav, o fi pe seama noastra!? flames, ai dreptate, intelepciunea vine odata cu anii (asta mi-a zis google, ca altfel nu as fi stiut!) :)

Sa nu stii nu este o :>

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoria NEOWAVES are aproximativ 2800 de reguli .....ha ha ha ha ha ....nu degeaba ati auzit ca este cea mai complexa si mai grea !

In cat timp pot fi invatate? Dar mai ales aplicate ?

 

Nu pot sa ma abtin dar, :ohno: 2800 de reguli???. Omule, si cum crezi ca poti sa faci asta? Sa ti cont de 2800 de reguli? Eu nu pot sa ma las de fumat, de baut, de mers tare cu masina, de dat in bot la caini pe strada, etc, si astea-s reguli ce chiar ar trebui sa le respect, si totusi :@) uite ca le-n calc.

 

Oare sunt unic???

 

Pai daca ma apuc sa invat 2800 de reguli, considerand ca daca tin cont de toate am sanse doar , nu ca am siguranta,

 

intreb si eu: In cat timp le voi invata ca apoi, sa si tin cont de ele? Odata ca e imens de invatat, cred ca nici un angajat NASA nu are pe cap atatea reguli de respectat, ce sa mai zic de un retailist obisnuit, cu acces la piata printr-un broker smecher etc

 

Imi place EWA dar nici asa! :ohno:

Sincer, nu cred, dar nu cred, dar chiar nu cred ca exista cineva alive ce sa tina cont de 2800 de reguli. In orice domeniu, ce sa mai zic de trade.

Deja EWA a devemit ceva de neaplicat. Pai cum sa stai ani de zile, si aici cred ca e vorba de peste 5 6 ani de invatat ca sa ce?

 

Sa iau un exemplu cat se poate de simplu:

 

Sa zicem ca cineva, cu ceva inteligenta la el ( c-am are nevoie, altfel cred ca e inutil) are 10 miare pentru forex. Bun. Da de Vamist si citeste threadul de EWA si ii place. Da de carti si aprofundeaza. Asta cred ca-i cel putin 6 luni daca nu 1 an pana "miroase" cu ce se mananca.

 

Bun. Next, da de Neowave si de cele 2800 de reguli. Isi pune mainile-n cap si se apuca de treaba. Invata. C-am in cat timp le-ar invata? Nu cred ca va putea vreodata sa le tina pe toate minte si mai ales sa si le aplice. Dar sa zicem ca e cu creierul mare si incap in 5 ani de invatat.

In timpul asta, e mai mult ca sigur ca din ceea ce a invatat cu siguranta va incerca sa-si demonstreze ca macar ceea ce stie se aplica si va intra in piata. Sigur cu 0.1 ca doar e "tatic" B-)

Hai sa fim seriosi. Cine sta 5 ani?, si asta am estemat eu, Cu siguranta ai nevoie de mai mult, pentru a invatat 2800 de reguli ca pe Tatal Nostru,

Cine are rabdare si nu intra in piata chiar daca a invatat 1400?

Cine nu intra in piata si de 5 ori pe zi? Cu toata EWA cu tot. Calculeaza la m5 si tot intra, ca asa e-n forex.

 

Uman vorbind, e mai mult decat imposibil sa sti cele 2800, sa le aplici si sa mai ai si viata. Asta nu e viata, e calvar pentru ca oricum nu ai siguranta, caci daca se extinde valul 5 de se duce de te rupe, iar tu ai intrat pe calcul de 1 an de val. Pui SL de 300 cu 2 dolari pe pip si te arde in 2 luni.

Zici ca gata, s-a extins destul. Mai intri la ABC penru 1 long, inchizi jumate la C intri pe 2 pentru 1.61fib, vreo 500 de pp si-ti face triunghi de 4 luni pe vara.. Bun, pe urma urca si intri in profit si faci 1000 ca ai intrat cu mult. Ai deja 1 2.3 intri pentru valu 4? pr corectiv?. pui 3 dolari pe pp? nu cred. Astepti nenorocitu de 4 lung in timp. cand se termina te trezesti ca esti deja in 3 din 5 si mai ai de luat 2 3 sute. Asta-i viata?

 

Deja copiii cresc, paru' inalbeste, burta creste, inima face sistole. Cand mai faci profit? La pensie?

 

Nu cred ca EWA cu cele 2800 de reguli le aplica cineva azi. Poate vre un robot facut de o echipa de 20 de eliotisi pe la Goldman, dar un trader amator, in nici un caz.

 

Doamne Fereste, sa nu creada cineva ca am ceva cu el. E doar o constatare, o nedumerire visavis de Neowave. Eliotu ala simplu parca mai merge, 1 2 3 4 5 unde 3 e de luat. in rest nu sti cand e 1 si 5 poate fi dublu top.

 

Bun, daca nu va place cum am pus problema sa o luam altfel:

 

Din 2800 cate sunt de baza pentru trade profitabil?

 

Daca toate, ati cunoscut pe cineva care sa le stie pe toate?

 

Daca nu toate, cate?

 

Stiu, o sa vina cineva si o sa zica, ca nu toate se aplica, cin in functie de patern. Dar nu tre sa le sti pe toate ca sa sti in ce patern esti si cum sa faci bani din el sau cum sa desenezi ca sa sti unde se duce ca sa sti unde sa intri sa faci ceva cu mausu pana la urma?

 

Bun, din 2800, se aplica 300 in general. Imi e greu sa imi aduc aminte 300 de cuvinte romanesti dar 300 de reguli..., dar sa trecem.

Bun. Din 300 de reguli 100 sunt super importante. Din 100, jumate sunt defapt Ellott original, si exceptii. Bun, cu 50 sa zicem ca ma descurc, ca aplic anumite reguli in functie de patern si ma uit in carte si vad, am Flat, e atat cu atat si tine atat. Daca pleaca din Flat tre sa faca asta cu asta, sa zicem ca e asa. Dar de la 50, ceva comestibil la 2800..??? omule, tu sti in ce inseamna asta? E un fel de " Sa invatam dexu cuvant cu cuvant si tot nu e destul.

 

Eu cred ca cel care are habar de neowave dar pierde, da vina pe el pentru a nu a citit destul. Cel care are habar de Elliott Clasic da vina tot pe el ca nu stie Neowave. Ce care nu are habar de "Valuri" da vina pe el ca nu stie sistemul ala cu valuri.

 

Apropo, cel care a facut cel mai mare profit pe 2011 , persoana fizica, este unul cu schimb valutar, Peste 1 milion de Euro parca la care a dat 16% la stat, Ma intreb daca are cont aici sa ne zica si noua la ce ghiseu a dat impozitul.

 

 

Astept un contraargument.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam multe reguli.

Nu vreau sa supar pe nimeni. Elliotul pare foarte ok pe hartie. Din punctul meu de vedere nu se prea aplica in practica. Treaba asta cu psihologia maselor care se quantifica. Care mase, ca sunt cativa market makeri care decid pretul si dupa care, eventual, se iau restul?

Da, ma rog, fiecare cu sistemul lui.

Asta nu inseamna ca nu merita citita pentru cultura generala.

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!

 

Acum o sa va fac cunostinta cu NEOWAVES incercand sa va fac cunostinta cu patternurile existente (cele cunoscute de mine)

si apoi o sa va descriu regulile unui pattern simplu, care are putine reguli, apoi o sa faceti o matematica simpla si o sa incercati sa va dati seama macar la nivel imaginar ce inseamna asta .

 

PATTERNURI IMPULSIVE

1. impuls cu val 1 extins

2. impuls cu val 3 extins

3.impuls cu val 5 extins

PATTERNURI IMPULSIVE TERMINALE

4.impuls terminal cu val 1 extins

5.impuls terminal cu val 3 extins

6.impuls terminal cu val 5 extins

PATTERNURI CORECTIVE STANDARD

7.zigzag normal

8.zigzag truncat

9.zigzag alungit

10.flat comun,tipic

11.flat B-failure

12.flat C-failure

13.flat double failure

14.flat elongat

15.flat neregulat

16.flat neregulat failure

17.flat running

PATTERNURI CORECTIVE NON-STANDARD CATEGORIA 1

18.triplu zigzag

19.combinatie tripla

20.triplu flat

21.dublu zigzag

22.combinatie dubla

23.dublu flat

PATTERNURI CORECTIVE NON-STANDARD CATEGORIA 2

24.double three

25.triple three

26.double three running correction

27.triple three running corection.

PATTERNURI CORECTIVE TRIUNGHI

28.triunghi contracting limiting orizontal

29.triunghi contracting limiting neregulat

30.triunghi contracting limiting running

31.triunghi contracting non-limiting orizontal

32.triunghi contracting non-limiting neregulat

33.triunghi contracting non-limiting running

34.triunghi expanding limiting orizontal

35.triunghi expanding limiting neregulat

36.triunghi expanding limiting running

37.triunghi expanding non-limiting orizontal

38.triunghi expanding non-limiting neregulat

39.triunghi expanding non-limiting running.

40.triunghi contracting cu alternanta inversa.

41.triunghi expanding cu alternanta inversa.

PATTERNURI CORECTIVE NEUTRALE

42.triunghi neutral .

43.triunghi neutral cu alternanta inversa.

PATTERNURI CORECTIVE DIAMETRICALE

44.diametric contracting

45.diametric expanding

46.diametric neutral

PATTERNURI CORECTIVE SIMETRICALE

47.simetric cu 7 valuri

48.simetric cu 9 valuri

49.simetric cu 11 valuri( este posibil)

 

Aceste patternuri sunt cunoscute de mine , poate mai sunt sau poate vor mai aparea sau poate cunoaste cineva mai multe( sa-mi spuna si mie ca sa fac cunostinta cu patternul).

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum regulile NEOWAVES a unui pattern simplu .

 

FLATUL COMUN, TIPIC

 

1.toate valurile aproximativ egale in pret.

2. valul b este aproximativ 81-100% din valul a

3.valul c trebuie sa retraga in totalitate valul b

4.valul c depaseste usor ( intre 10-20%) valul a

5.valul b consuma cel mai mult timp dintre valuri

6.valul c este impulsiv

7.valul a este corectiv

8.canalul de trend nu trebuie sa aiba mai mult de trei puncte de atingere

9.dupa valul c canalul de trend trebuie sa fie spart de o miscare mai rapida in timp decat formarea valului c

10.poate aparea in valul 2

11.poate aparea in valul 4

12.poate aparea in valul a

13.poate aparea in valul b

14.poate aparea in valul c ( doar in triunghi orizontal)

15.poate aparea in valul d ( doar triungi orizontal)

16.poate aparea in valul e ( doar triunghi orizontal)

17.poate aparea ca pattern a unei corective non-standard categoria 2( running double flat)

18.nu poate sa faca parte din alte combinatii si corectii complexe

19.miscarea dupa acest pattern nu este puternica

20.acest pattern nu este tranzactionabil !!!

 

Doar la un singur pattern simplu aveti atatea reguli care nu trebuiesc incalcate . Ce putem spune despre restul patternurilor mai complexe?

O sa descriu in continuare cate capitole de reguli mai sunt in afara de acestea simple .

 

Nota. Imi cer scuze anticipat , daca scriu unele patternuri in limba engleza .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wolf, cu tot respectul, domnule esti fabulos dar las-o domnule incolo de teorie ca la teorie suntem toti mai buni ca amarastenii aia de la NASA. Practica ne omoara. Azi dimineata am luat o pierdere de 200 USD pe 4 pozitii, din cauza ca la teorie sunt ZEN dar la practica sunt inca varza. Mie nu mi-e teama sa recunosc unde am gresit si eventual, didactic, sa arat ce greseli am facut si cat m-au costat.

Baga si tu aici niste tranzactii reale pe care le-ai facut folosind teoria ta, chiar daca ai luat doar cativa pips, ca nu conteaza.

Conteaza practica.

Sper ca nu te-am suparat. Cu tot respectul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ZEN

 

da..... esti extrem de grabit si nerabdator ..... incet incet o sa fac si asta ....

stai linistit ca cea mai mare surpriza o sa fie cireasa de pe tort , dar nu uita ,, rabdarea este ca o arbaleta intinsa ,, SUN TZU

daca am atatea ani de munca in fiecare zi , tu crezi ca eu muncesc degeaba ?

eu nu alerg din teorie in teorie cum o fac multi , ca albinuta din floare in floare si nimic nu fac bine pana la capat , spunand ca le stiu pe toate dar de fapt nu stiu nimic decat sa arunce vb goale si presupuneri desarte...

in acest moment o sa ti se para la fel de ciudat daca o sa-ti spun ca am 18 000 de ore de munca cu graficele .... ha ha ha ha ha

iar o sa-mi faceti matematica ? cand am putut sa fac asta !

da?!

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.