Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

Salutare ,

 

Cred ca desi , momentul critic nu a fost depasit , miscarile in piata sunt foarte interesante . Problema este ca poate interpretarea formelor descrise in grafic nu este cea corecta , insa cu toate acestea ma voi hazarda in a posta inca o "analiza" , asteptand critici constructive ( nu uitam ca orice sut dat in partea dorsala inseamna un pas inainte ) . Perechea Eur/Usd , daca este corect ceea ce am trasat , a finalizat cea mai puternica dintre corectii , un Triplu Zigzag , ce nu va fi retras de un val de acelasi grad . Acum intrucat , paternul nu este unul terminal , ar fi doar doua variante , fie triunghi , fie flat . Insa cum corectia ce a urmat este una neregulata cu val b puternic , tind sa merg pe varianta flatului , cu mentiunea ca nu cred finalizata inca aceasta corectie doar printr-un flat neregulat , urmand sa avem un polival ( posibil double three ) , deoarece timpul alocat corectiei este mai mic decat timpul parcurs de Triplu Zigzag .

In aceste conditii , probabil ca cei ce citesc acest post se intreaba de ce unul spune ca piata urca , iar altul ca piata coboara , raspunsul este simplu , cineva sigur a gresit . Daca nu se confirma un patern atunci abandonam ipoteza si reanalizam graficul .

Asa ca domnilor , daca ati deschis tranzactia de vanzare este OK , daca nu , mai aveti timp sa o deschideti , corectia asa cum am mai scris , inca nu este finalizata .

Spor la pipsi !

post-3630-0-37993700-1349682805_thumb.jpg

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Am incercat o analiza EUR/NZD, la nivelul la care sunt eu. Postul este deschis interpretarilor. Criticile sunt asteptate.

 

Asadar, avem un posibil val b in dezvoltare, parte a unui

 

1) val 2 al unui impuls

 

2) val B corectiv, dintr-un zig-zag.

 

Ca ambele scenarii sa ramana in picioare trebuie ca pretul, in eventuala coborare, sa nu se retraga mai mult de 61.8 % din miscarea "A sau 1".

 

post-2510-0-81406500-1350401099_thumb.png

 

Tind sa inclin mai mult spre varianta cu zig-zag-ul fiindca in valul 2, din cate stiu eu, nu are voie sa se creeze o miscare de tip PLAT (FLAT).

 

Oricat am incercat sa ma uit pe cadrele de timp superioare nu am reusit sa fac o analiza decenta asa ca, daca e cineva dispus sa o arate, o astept aici.

 

Observatie: Valul "C sau 3" nu este reprezentat realistic, din cauza spatiului limitat al graficului, el putand fi mult mai amplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dirzuandreiovidiu

 

Salut!

 

M-am uitat la graficul tau si poate sa existe o asa posibilitate nu spun nu . Problema este cum ai terminat valul a din a si cum ai inceput valul b din flat .

Nu inteleg ce notatie este de-abcde- ce este acolo?

Dupa cum se vede valul b din flat este un val destul de mare si de puternic deci este putin probabil ca sa mai fie retras de valul c .

 

Daca as primi intrebarea : poate sa se formeze un val de tip flat ( plat ) in valul 2 ? Raspunsul este : da!

 

Deci reviziueste ce si unde ai citit , poate este alt context .

 

O zi buna si mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dirzuandreiovidiu

 

Salut!

 

M-am uitat la graficul tau si poate sa existe o asa posibilitate nu spun nu . Problema este cum ai terminat valul a din a si cum ai inceput valul b din flat .

Nu inteleg ce notatie este de-abcde- ce este acolo?

Dupa cum se vede valul b din flat este un val destul de mare si de puternic deci este putin probabil ca sa mai fie retras de valul c .

 

Daca as primi intrebarea : poate sa se formeze un val de tip flat ( plat ) in valul 2 ? Raspunsul este : da!

 

Deci reviziueste ce si unde ai citit , poate este alt context .

 

O zi buna si mult succes!

 

La a-b-c-d-e este un triunghi alergator (n.a. eng. running triangle). Subdiviunile lui a din a nu le-am mai pus insa este o corectie din 3 valuri, cu un val b urat. Nu stiu exact la ce te referi cand zici de valul b din flat, ce nu pare bine?

Bineinteles valul b din b al corectiei PLAT (n.a. eng. FLAT) poate sa nu fie un b si sa finalizeze inca un val in sus si-atunci se duce de rapa tot scenariul. Atunci b-ul flat-ului ar fi din 5, deci n-ar mai exista. Asta vrei sa zici?

 

Ar fi frumos sa vedem mai multe alternative.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Neata! Acum va voi prezenta un posibil scenariu ce mi-a atras atentia in mod deosebit, pe perechea EUR/CAD.

 

Momentan ne aflam in plina urcare, intr-un val 1 dintr-un val 3 dintr-un impuls. Deci, mai avem inca doua valuri impulsive in sus (3 si 5 al lui 5) pentru a-l finaliza pe 3, apoi va urma un val 4 care, conform teoriei, nu are voie sa se intercaleze spatiul valului 2 (1.29202) si-apoi un ultim val 5, dupa care vom asista la o corectie mai adanca.

 

post-2510-0-80689100-1351673582_thumb.png

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EUR/CAD, update

 

Perechea pare a-l fi terminat pe 2 si-acum pleaca sa il faca pe 3 pentru a-l finaliza pe 5 din 5. Chiar in momentul cand scriu aceste randuri perechea a tasnit in sus si, deja, poate fi terminat si valul 3. Ramane de vazut cand valul 2 din 3 va fi invalidat, cand valoarea de 1.29778 va fi incalcata si vom vedea desfasurarea valului 4 din 3, caci valul 4 intr-un impuls terminal are voie sa intre in spatiul valului 2 si, pe urma va mai trebui un singur val impulsiv, in sus, pentru a-l finaliza pe 3. Ma astept ca pana la incheierea sesiunii europene si celei londoneze sa se finalizeze valul 3.

 

post-2510-0-17943900-1351687129_thumb.png

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EUR/CAD, update:

 

Intr-adevar, merit acele minusuri primite in cadrul acestor analize, acea urcare nu a fost impulsiva, dovada faptul ca valul 2 nu are voie sa se retraga mai mult de la 61.8% din valul 1, ceea ce n-a fost cazul. Insa in cadrul ultimei urcari, piata mi-a dat dreptate. Acolo unde fusese maximul, era valul 3 finalizat. A urmat un 4, dupa care un val 5 trunchiat, al unui val C. Insa asta nu insemna ca nu se puteau face bani frumosi pe acest scenariu, eu unul am facut, nu stiu voi. Daca a pierdut vreunul bani a pierdut pe pielea sa fiindca piata s-a dezvoltat excelent de la finalul valului 3 al lui C. Daca ati intrat long pe finalul valului C, ati greseli magistral fiindca nu aveati nici un motiv sa intrati acolo, eventual pentru un scalping, insa trebuia sa stiti foarte bine teoria valurilor lui Elliot. Eu, pana in acest moment, am 418.9 pips.

 

post-2510-0-89421600-1351961644_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic

EUR/CAD, update:

Intr-adevar, merit acele minusuri primite in cadrul acestor analize, acea urcare nu a fost impulsiva, dovada faptul ca valul 2 nu are voie sa se retraga mai mult de la 61.8% din valul 1, ceea ce n-a fost cazul.

:)) Te-au fript ! Stau la pândã si cum greseste unul cum incep sa traga cu minusurile.
Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Salut ,

A trecut ceva vreme de cand nu a mai postat cineva , asa ca daca tot avem semnale interesante in piata , cred ca ar fi cazul sa o facem . Despre ce anume este vorba , dupa parerea mea , cred ca tocmai a fost confirmat un zigzag alungit la perechea Eur-Usd . Ce inseamna aceasta , avem retragere de peste 61,8% din valul c al zigzagului si in aceste conditii asteptam sa vedem daca intoarcerea are loc inainte de punctul de inceput al valului c . Odata avut semnalul de intoarcere nu ne mai ramane decat sa vindem pana la finalizarea corectiei . Conform celor scrise de Glenn Neely , acest tip de zigzag se regaseste doar la figurile de tip triunghi - la inceputul celor contractive si la sfarsitul celor expansive . In cazul de fata este vorba de valul terminal al unui triughi expansiv , care dupa acelasi autor , in majoritatea situatiilor tinde sa depaseasca linia de trend trasata intre varfurile A si C . Asadar cred ca vom avea o coborare pana undeva aproape de 1,2530 , in acel loc finalizandu-se corectia . Astept de la voi opinii pro sau contra .

Spor la pipsi !

post-3630-0-70257400-1355301576_thumb.jpg

post-3630-0-86757900-1355301598_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.