Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Azi se joaca Elliott la Roma intre Berlusconnu ce e sell si restul buy.

Mai clar, azi au fost 2 sondaje: primul pe buy si altul pe sell asa cum am zis mai sus, Daca iese Berlusconuu macar intr o camera cu majoritate Euroiu se duce in zig zag incet in range cu tendinta sell. Pana dupa prima sapt din Martie, nicio directie. A ramas cea veche cu 1 30 care este ca si gata.

 

 

Nu si daca e intreaga cadere un leading diagonal (adica un val 1) si noi ne-am inselat cu zig-zag-ul. Atunci e doom and gloom.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

Domnilor pana una alta , la Eur/Usd , tinta de 1,3035 a fost atinsa . Momentan avem o corectie , care va fi , ori triunghi , ori flat ( abia dupa valul c vom sti ) , asa ca daca situatia din Europa tot nu ajuta , se pare ca vom avea un multival tripla corectie , insa ce va forma , cum va forma , asta doar piata stie . Ce putem noi presupune este ca miscarea va cobora pana undeva in jurul valorii de 1,2900 . De ce pana acolo ? Avem retragerea de 50% din impuls si deasemenea "efectul de cascada" , care surprinzator se termina tot in acea zona . Asa ca , daca avem putintica rabdare , mai luam ceva pipsi .

Numai de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/CAD, cadru de timp zilnic

 

Urmaresc varianta unui impuls in dezvoltare, momentan ne situam in structura unui val 3 (verde-pal) dintr-un val 5 (verde-galbui), dintr-un val 5 (verde-marin), dintr-un val C(rosu) al unui val de tip PLAT, structura bine-cunoascuta 3-3-5 (n.a. eng. FLAT) dintr-un triunghi contractiv (de pe cadru de timp superior - saptamanal). Ma astept ca pana in noiembrie anul curent sa finalizeze acest val C (rosu) si pe urma incepe nebunia.

 

post-2510-0-07545900-1362392554_thumb.png

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Iata ca aceasta corectie de val x ( val plat neregulat si nereusit ) , a perechii Eur/Usd , a fost finalizata vineri , cu strapungerea minimului de 1,2964 . Nu stiu daca valul a , al  celei de a treia corectii si ultima , este finalizat la aceasta ora , insa cred ca ne putem astepta ca in zilele ce urmeaza , sa se atinga zona de 1,2900 . Spargerea liniei de trend trasata intre varfurile valurilor de tip x , va indica terminarea trendului descendent . Asadar pana la finalizarea acestui val corectiv complex , mai avem de trecut prin definitivarea valului a , daca acesta este format din 5 valuri , vom avea triplu zig-zag , daca va fi din 3 valuri , atunci probabil va fi triunghi . Dupa forma actuala eu cred ca este vorba de triplu zig-zag , insa va trebui ca valoarea perechii sa coboare sub 1,2954 . Asadar , mai avem putin de asteptat pana la intoarcerea trendului . Anexez analiza , asa cum cred eu ca a decurs evolutia , pana la acest moment .

Spor la pipsi !

post-3630-0-13137500-1362998521_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Deoarece , dupa parerea mea , piata dezvolta un val interesant , m-am gandit sa postez un detaliu pe TF de 30 minute pentru perechea Eur/Usd . Acest al treilea val de corectie , se pare ca nu va fi zig-zag ( valul b a retras valul a cu peste 61.8% , valul a este din 3 segmente intrucat nu poate avea valul 5 esuat ) . In aceste conditii , ar mai ramane o singura varianta care pare sa se contureze incet , incet si anume ca va fi triunghi . La acest moment avem finalizate valurile a,b,si c ale triunghiului , urmeaza d , care nu va retrage in totalitate valul c  si valul e care va fi mai lung decat valul d . In functie de cat va retrage valul d , valul c , vom sti pana unde poate sa coboare valul e , care trebuie sa fie mai mic decat valul c . De ce scriu aceasta ipoteza ? Eu cred ca avem de-a face cu un triunghi terminal , ce se va finaliza in urmatoarele zile ( posibil pana la sfarsitul saptamanii ) . Sincer va spun , ca ar fi placut , daca o parte din cei care au citit postul anterior si-ar da cu parerea la cele expuse , indiferent daca ar fi pro sau contra ( "omul din greseli invata" ) .

S-auzim numai de bine !

post-3630-0-45694300-1363247032_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Dupa cate se pare , coborarea a luat momentan sfarsit la perechea Eur/Usd ( a fost finalizat valul A - tripla corectie ) , insa nu cum ma asteptam eu . Valul corectiv final , nu a fost nici zig-zag , nici triunghi , ci a fost plat ( aceasta situtie nu este mentionata de Neely , dar se vede ca este posibila ) . Analizand linia de trend trasata intre varfurile valurilor x , aceasta a fost sparta de un zig-zag , care la aceasta ora cred ca este finalizat , insa pot aparea surprize , intrucat linia de trend a valului nu a fost inca sparta . Cine nu a plasat ieri ordine de cumparare , nu trebuie sa se grabeasca , intrucat , dupa parerea mea , avand de a face cu o corectie si nu cu un impuls , zig-zagul este val component al unui val de tip plat , asadar va fi retras cu cel putin 61,8% . In conditiile actuale , retragerea va fi intre 1,2985 si 1.2910 insa fara a depasi aceasta ultima valoare ( putin probabil sa fie atinsa ) . Deasemenea intrucat , valul A , a fost tripla corectie sunt putine sanse , ca originea lui sa fie depasita de un val de acelasi grad .

Spor la pipsi !

post-3630-0-12424200-1363358084_thumb.png

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Deoarece piata a facut un mare GAP pe Eur/Usd , probabil ca valul plat era doar primul val al unui triunghi , asadar revenim la varianta lui Neely , tripla combinatie cu triunghi val final . Dar ce fel de triunghi ? Poate unul extins dupa aparente ( dar putin probabil ) . Insa nu trebuie exclusa varianta unui contracting asemanator cu un triunghi running ( poate ca este varianta care poate fi luata cel mai mult in calcul ) .

Iar Gap-ul , probabil ca va fi acoperit destul de repede .

Spor la pipsi !

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ovidiu_gnt

ar fi bine sa se acopere gapul, ca eu sunt long inca, dar tare ma tem ca sentimentul in piata e atat de negativ incat raman doar cu speranta! In mod normal, asa ar trebui, sa se acopere gapul...

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca la aceasta ora , speranta ta ionica , se transforma in certitudine , insa atentie , momentan nu se va atinge valoarea de 1,3107 ,  pentru a depasi aceasta valoare trebuie sa mai astepti - posibil cateva zile . Daca citeai cu atentie postul de vineri , observai ca am scris undeva , ca trebuie sa asteptam retragerea si abia apoi sa plasam ordinul de cumparare . Oricum daca ai rabdare nu se va intampla nimic , daca ai suficienta marja , nu cred ca vom avea coborare mai jos de1.2850 ( posibil ca valoarea de 1,2882 sa fie minimul pentru urmatoarea perioada , vom vedea cat va cobora valul e al triunghiului ) . Daca ai posibilitatea sa inchizi pe profit pentru ca apoi sa plasezi din pozitie mai buna , pentru cumparare , fa-o , daca nu  asteapta cateva zile si nu iti va parea rau , cresterea va fi mai mare de 1,3107 .

Spor la pipsi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.