Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

Salut ,

 

Iata ca piata a considerat , la perechea Eur-Usd , ca acel zigzag alungit este suficient pentru a fi valul terminal al unui triunghi expansiv si spargand linia formata intre varfurile B si D se pregateste sa finalizeze valul 5 al unui impuls de toata frumusetea . Asadar , desi in cartea sa Glenn Neely , spune ca inca nu a intalnit un triunghi expansiv ca val 4 intr-un impuls , dar ca probabil exista , iata si dovada referitoare la cele scrise de domnia sa . De ce avem impuls ? Eu consider ca atata vreme cat valul 3 este 261,8% din 1( valul 3 nu este cel mai mic val si este chiar valul extins ) , valul 4 a retras valul 3 cu mai putin de 50% , fara a atinge varful valului 1 , atunci se pare conform principiului egalitatii ca valul 5 va fi aproximativ egal cu valul 1 . Momentan ne situam conform detaliului pe H1 in valul 5 al impulsului final . Pe langa toate acestea putem observa divergenta pe Daily la MACD . Probabil ca luni , sau saptamana viitoare , vom asista la o intoarcere in forta a perechii valutare Eur-Usd avand astfel semnal si pe lumanari japoneze . Confirmarea finala va fi in momentul in care linia de trend dintre varfurile 2 si 4 va fi sparta , valul 5 depasit , intr-un timp mai scurt decat s-a format acesta .

Spor la pipsi !

post-3630-0-15858400-1355583022_thumb.jpg

post-3630-0-38506200-1355583041_thumb.jpg

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

La multi ani !

 

Hai sa incheiem acest an cu o ultima analiza a perechii Eur-Usd , care a tinut mortis sa termine anul in urcare . Asa cum se constata perioada de ascensiune nu s-a incheiat , am avut un val 3 imens , iar acum ne situam intr-un triunghi ( valul 4 ) , care are toate sansele sa fie unul limitativ .

Dupa finalizarea triunghiului , vom avea un impuls ce va avea marimea de maxim 125% a valului a , al triunghiului contractiv limitativ . Avem deasemenea divergenta CAMD si pe TF H4 .

Insa sa nu grabim , probabil vom avea confirmarea in cateva zile .

 

Un an nou mai bun decat cel ce a trecut !

post-3630-0-29832400-1356944319_thumb.jpg

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani !

 

Hai sa incheiem acest an cu o ultima analiza a perechii Eur-Usd , care a tinut mortis sa termine anul in urcare . Asa cum se constata perioada de ascensiune nu s-a incheiat , am avut un val 3 imens , iar acum ne situam intr-un triunghi ( valul 4 ) , care are toate sansele sa fie unul limitativ .

Dupa finalizarea triunghiului , vom avea un impuls ce va avea marimea de maxim 125% a valului a , al triunghiului contractiv limitativ . Avem deasemenea divergenta CAMD si pe TF H4 .

Insa sa nu grabim , probabil vom avea confirmarea in cateva zile .

 

Un an nou mai bun decat cel ce a trecut !

 

La Multi Ani! Poate eu nu sunt de acord, lucrarea ta .... am sa pun a mea lucrare care e ideea mea , e posibil pretul undeva poate sa fie 1,3075 sau 1,3040 Iata aici http://clip2net.com/s/2F7py
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani !

Nu trebuie sa avem toti aceeasi idee , tocmai asta ne diferentiaza de conceptul de turma . Important este sa ne exprimam ceea ce gandim , fara a lua in ras , ceea ce gandesc altii si chiar cred ca ar fi bine sa spunem " este posibil si asa " . Este normal sa fie pareri diferite , asa ca este bine de luat in calcul orice varianta . In momentul in care Eur/Usd scade sub 1,3095 , atunci cu siguranta va ajunge la valorile pe care le-ai scris ( apropo in acest caz eu unul voi fi chiar mai pesimist voi spune ca va cobora sub 1,2875 ) , insa eu unul nu cred ca este cazul momentan . Indiferent de ce forma vom avea in valul acest abia inceput ( este posibil sa se formeze si un plat , nu doar triunghi , intrucat retragerea este sub 38,2% ) , dupa parerea mea este putin probabil sa ajunga 1,3095 ( peste 50% din valul c ) . Daca depaseste aceasta valoare , atunci abia luam in calcul varianta coborarii , pana atunci eu unul cred ca avem de-a face cu o corectie a valului 3 ( insa este doar o parere si nimic mai mult ) .

Spor la pipsi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Intrucat pretul perechii Eur-Usd a coborat sub 1,3095 , analizam varianta corecta de aceasta data , adica un val 4 ce este un triughi extensiv nereusit limitativ . Este o formatie corecta ce poate fi considerata ca se afla in ultimul val E , val ce se pare ca va cobori undeva in jurul valorii de 1.2700 ( raportul intre valul A si E este de 161,8% ) . Ce forma va avea acest val E , vom vedea , insa dupa inceput ( val plat ) , pare sa fie complex . Daca aveam mai multa experienta , probabil ca in momentul in care se observa valul4 ca fiind extensiv , varianta corecta , intrucat valul 3 era extins , ar fi fost limitativ si nu nelimitativ asa cum am postat mai sus .

Asa ca spor la pipsi !

post-3630-0-07416300-1357286196_thumb.jpg

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Salutare ,

Intrucat avem noutati in piata , pentru Eur/Usd , voi mai adauga o analiza , a ceea ce s-a petrecut de la ultima postare si ce se va intampla probabil in viitorul apropiat . Asadar , valul E , al triunghiului extensiv , a vrut sa nu coboare pana la 50% din valul D , oprindu-se la 1,2997 . Acest ultim val al triunghiului a fost , o corectie dublu plat , ultimul val plat avand valul c esuat . Surprinzator pentru mine este faptul , ca pentru ultimul val al unui triunghi extensiv , Neely avea o cu totul alta parere ( E=161%xA ) , ceea ce s-a dovedit a fi eronat . Asadar , in aceste conditii , la momentul acesta ne situam la finalizarea valului 5 al impulsului . este posibil sa asistam la o intoarcere violenta , intrucat , acest ultim val al impulsului a avut o ascensiune rapida .

Probabil ca vom asista la o crestere peste 1,3403 ( vom vedea pana la cat ) , dupa care , o intoarcere brusca , cu semnal la lumanari japoneze pe TF 1H .

Spor la pipsi !

post-3630-0-04875000-1358417200_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti,

Nu am mai intrat de ceva vreme pe vamist pentru ca am avut ceva probleme si nu m-am mai ocupat cu forexul.

Intre timp am gasit ceva interesant pe un site in legatura cu valurile Elliot, si mi sa parut interesant.

Analizele sunt facute zilnic si foarte bine structurate.

 

www.wavesmarket.fr

 

Sper sa ajute,

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Felicitari lui Wolf pentru initiativa! Si tutoror celor implicati (daca mai sunt). Serios, lasand comportamentul la o parte, analizele lui Wolf chiar erau de apreciat si e bine ca si-a facut site. Dar sa stii ca puteai sa spui direct ca e site-ul lui ca eu nu ma suparam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.