Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

Salut ,

 

La acest moment , pentru perechea Eur/Usd , dupa parerea mea , trendul descendent a luat sfarsit . Confirmarea acestui fapt va veni odata cu depasirea nivelului de 1,2890 si apoi prin spargerea liniei b-d a triunghiului extensiv . Posibil sa avem o coborare destul de rapida , insa aceasta nu cred ca va atinge nivelul de 1,2750 probabil ca nici macar 1,2770 - in cazul in care acesta va fi depasit , inseamna ca am gresit numerotarea valurilor . Maine  cred ca va fi oportun sa fie plasat ordinul de cumparare .

Spor la pipsi !

post-3630-0-78651300-1364830642_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Salut ,

 

Am scris intradevar triunghi extensiv , referindu-ma la triunghi expansiv .

Neely , in cartea lui , la combinatia tripla cu triunghi la final , scrie ca acesta poate avea forma asemanatoare cu triunghiul running si nu s-a inselat .

Regulile triunghiului sunt simple :

 

1. valul a sau valul b , trebuie sa fie cel mai mic val din triunghi ( cazul de fata valul b )

2. valul e va fi aproape totdeauna cel mai mare val al triunghiului ( acum este )

3. trei valuri din partea stanga a valului e , trebuie sa fie de cel putin 50% , din valul ce le precede ( nici nu se pune problema )

4.constructia tipica pentru un val e in triunghi expansiv mic este zig-zag ( avem )

5. linia de trend b-d , functioneaza identic cu linia de la triunghiul contractiv ( Regula respectata )

 

Spor la pipsi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ovidiu_gnt

 

Sa zicem ca ai gresit exprimarea tehnica a acestui triunghi dar din regulile NeoWaves un Triunghi Expanding nu are cum sa apara la finalul unei corectii . El poate aparea la inceputul unei corectii complexe sau in mijlocul unuie corectii complexe exclus este finalul unei corectii.

Daca te referi la triunghiul care poate sa apara la finalul unei corectii duble sau triple acesta ar putea sa fie un contracting sau un neutral  . Ambele variante ar putea sa semene cu un Running din cauza ca ar avea valul B cel mai mare val si ar fi orientate in sus , doar ca comportamentul dupa ele ar fi altul fata de un triunghi Running .  

Unde ai gasit ca scrie in carte ca un expanding poate sa apara la final si in plus sa fie asemanator cu un running orientatat in jos ?

 

Succes!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@wolf

Nu scrie nicaieri ca apare , la finalul unei corectii , dar scrie clar ca nu apare doar in urmatoarele situatii - val b in zig-zag , sau ca val b,c sau d intr-un triunghi . Deci daca poate apare ca val e intr-un triunghi , nu crezi ca este posibil sa fie si ca val final intr-o corectie tripla ( mai ales ca nu este specificat tipul triunghiului in acest caz ) .

Acum te pot eu intreba , unde scrie ca un triunghi expansiv nu poate fi la finalul unei corectii , atata vreme cat in carte scrie clar ce nu poate fi si nu ce poate fi. Hai sa citim cu atentie si sa interpretam corect , doar asa vom avea castiguri in conturi .

Spor la pipsi !

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Asa cum am scris in postul anterior , revin cu precizari , analiza tehnica si explicatii destul de detaliate consider eu .

Sapand ceva mai mult , pentru ultimul val al triplei combinatii ( asta si datorita interventiei lui wolf ) , iata ce am descoperit . Triunghiul format nu este expansiv , insa seamana foarte mult cu el ( de fapt cu expanding running triangle ) , ci este un triunghi Terminal , avand valul 5 extins . 

Caracteristicile acestuia sunt urmatoarele :

- valul a mai mare decat valul b

- valul b retrage valul a pana la 99%

- valul c este de pana la 161,8% din valul a

- valul d retrage valul c intre 50% si 99%

- valul e este cel putin 100% din valurile 1-3 .

Cum toate aceste , conditii sunt indeplinite , vin cu o concluzie , luata din aceeasi carte , ( scuzati traducerea daca suna ciudat ) : " Atunci cand o Combinatie Tripla , se termina cu un Terminal , iar valul 5 al acestuia este extins , acesta este singurul moment cand piata retrage complet Combinatia Tripla . "

Asadar , daca domnul Neely are dreptate , asa cum a mai avut si in alte situatii , iar daca eu am interpretat corect graficul , pentru urmatoarea perioada de timp avem obiectul muncii . Incepand de ieri trendul descendent a luat sfarsit , iar probabil astazi sau cel mult in zilele ce urmeaza , dupa ce valoarea perechii Eur/Usd , va avea o corectie ce nu va depasi cu siguranta , minimul atins ieri 1,2745 , singura varianta pe termen lung este CUMPARARE . 

In concluzie , vom avea o crestere de peste 1,3710 , in urmatoarele saptamani . 

S-auzim numai de bine .

post-3630-0-20773900-1365143791_thumb.png

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Din punctul meu de vedere analiza are un temei si ar putea sa fie aici o combinatie tripla sau o figura mai complexa de ex un Dyametrycal .

Daca vb de combinatia tripla si de situatia cand ea poate sa fie retrasa este vb de un Impuls terminal in valul C al ultimei faze corective .

G.N. uneori scrie lucruri care au un sens dublu dar dupa logica nu exista Triunghi Terminal exista o formatiune care seamana cu Triunghiul dar nu este un Triunghi . Impulsul Terminal ca si Impulsul Normal poate avea unul din cele trei valuri extins 1-3-5.

In ceea ce spune G.N. in cartea sa el se refera ca daca apare un Terminal Impulse in ultimul segment ( adica valul C ) din ultimul picior  ar fi ultima faza corectiva atunci formatiunea Tripla poate sa fie retrasa complet .

De ce el inca de pe atunci scria aceste lucruri dar nu avea un temei sa le aplice ? Fiindca ele au aparut mai tarziu .

Acest gen de formatiune in care ar putea sa fie o asemenea situatie dupa logica este un Contracting Dyametrycal si aceasta combinatie Tripla poate sa fie valul D . Dupa logica intr-un  Contracting Dyametrycal valul D ar putea fi cel mai mare val din formatiune, dar nu este obligatoriu  si sa fie retras in totalitate de valul de acelasi grad .

Daca analizam cazul dat si masuram toate valurile anterioare de acelasi grad valul D daca se intoarce aici nu este cel mai mare val din patternul de grad mai mare deci nu poate sa indeplineasca conditia asta . Deoarece stim ca combinatia Tripla este un pattern destul de puternic aproape cel mai puternic ( in afara de triplu zigzag ) din intreaga teorie logic el este si cel mai mare val dintr-un pattern , conditie ce in cazul dat este incalcata .

Din acest motiv cred ca trebuie de cautat un alt pattern care sa se potriveasca acestui context de piata . In caz contrar daca este socotita ca o combinatie Tripla ea nu va fi retrasa complet .

Daca am dezvolta Tema Triunghiului care seamana cu un Terminal Impulse o sa vedem ca ele au diferente intre ele .

In cazul cand apare un Impuls Terminal cu valul 5 extins el seamana destul de bine cu un Triunghi Expanding Running . Dar felul cum ele se formeaza este diferit si in plus reactia pietii dupa ele este diferita atat in pret cat si in comportament .

 

M-am gandit la ceea ce mi-ai spus in postul anteror legat de terminarea unei combinatii Triple cu un Triunghi Expanding Running la final . 

Din punct de vedere logic ar putea sa existe o asemenea situatie si doar intr-un singur caz , cand piciorul care este o combinatie Trimpla se afla in ultimul val dintr-un Triunghi Expanding de grad superior si anume valul E cu conditia sa nu fie ultima faza corectiva adica sa urmeze obligatoriu dupa el un val X . Doar in acest caz as putea sa presupun formarea unui Triunghi Expanding Running in ultuma faza corectiva dintr-o corectie Tripla . In nici un alt pattern nu as vedea sa se formeze un astfel de pattern la final .

 

Iti urez succes !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

@wolf - Referitor la retragerea completa a Combinatiei Triple , preluarea am facut-o din capitolul 10 , pagina 4 . Acum este posibil sa nu fi inteles eu bine ce ar vrea sa spuna , dar te rog arunca o privire acolo si daca traduci altfel decat mine ( care sunt autodidact la engleza - pe vremuri am facut rusa si franceza ) , posteaza aici pentru a intelege mai bine . La aceasta ora , pentru mine singura neclaritate este cu ce fel de corectie va incepe acest polival : zig-zag sau plat , sincer as prefera mai mult ultima varianta , insa nu cred ca aceasta poate fi realizabila , dar vom vedea probabil in cursul zilei de astazi . Daca va retrage polivalul B in totalitate , polivalul A vom vedea in urmatoarele saptamani ( luni ) - pana la urma mai apar si situatii diferite fata de ce scrie in carte .

Succes !

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.