Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

@ovidiu_gnt

 

Eu stiam ca valul 2 intr-un impuls poate fi triunghi atat timp cat valul 4 este alt tip de corectie: regula alternantei. Eu, oricum, ordinul sell la EUR/USD il am de la 1.2987, S/L-ul este maricel - nu-mi fac probleme. Eu tot ii cobor S/L-ul, gradual. Pretul faca ce o vrea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Salut ,

 

Dupa parerea mea , trendul descendent al perechii Eur/Usd , s-a incheiat momentan , corectia tripla combinatie a luat sfarsit . Confirmarea finala , o vom avea prin spargerea liniei b-d , a triunghiului extins . Asadar dupa finalizarea valului A , urmeaza valul B , care momentan nu stim cat va retrage valul A , ce forma va avea si pe ce perioada se va intinde . Anexez analiza tehnica , asa cum cred ca arata la acest moment .

Spor la pipsi !

post-3630-0-77821200-1364282632_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil ca valul e , al triunghiului sa nu fie finalizat , timpul de ieri , este cam scurt . In aceste conditii , ne putem astepta la o coborare sub 1,2829 , dar probabil ca va fi pana in 1,2800 . Oricum , ar trebui sa fie o retragere pana la 1,2912 sau mai sus dar nu mai mult de 1,2963 , abia dupa aceea coborarea despre care am scris .

Sa lasam piata sa decida .

Spor la pipsi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu se bate , piata ne conduce cum doreste ea , noi doar constatam si ne dam cu parerea . Si sa revenim la Perechea Eur/Usd , care ieri a finalizat primul segment al unui zig-zag . Asadar avem doua indicii , pentru valul e al triunghiului extensiv , odata ca valul este in desfasurare si apoi ca este zig-zag . In aceste conditii , probabil ca vom avea de a face cu retragere , asa cum am scris si ieri , undeva intre 1,2911 si 1,2963 , iar dupa aceasta corectie avem o coborare , care va depasi minimul de 1,2827 cel putin cu un pip . Dupa aparente este posibil ca acest ultim val al triughiului sa fie un zig-zag truncat , insa nu ne pronuntam pana nu avem confirmarea ( retragerea valului e va fi de peste 81% ) . Iata cum ar decurge in opinia mea evolutia Eur/Usd - segmentele sunt trasate doar pentru a arata directia , nu si valoarea atinsa de ele .

Spor la pipsi !

P.S. @iulik2k1 - probabil esti unul din cei care nu au incredere in teoria valurilor , dar ce te vei face daca se va intampla totusi varianta descrisa .

post-3630-0-22123500-1364369883_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cele intamplate ieri si astazi , segmentul al doilea al zig-zagului , se pare ca a format un val plat , neregulat  , adica varianta zig-zagului truncat pica . Cred ca am gresit ,cand am considerat ca ieri a fost finalizat primul segment al valului e , acela de fapt era segmentul al doilea . Este posibil sa asistam la o coborare undeva in jurul zonei de 1,2700 (poate chiar 1,2650 ) , insa cred ca este prea devreme sa ne pronuntam , oricum cred ca miscarea descendenta se apropie de final .

post-3630-0-00740300-1364382338_thumb.png

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.