Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

@ ovidiu_gnt

daca merge pana-n 1.3115, ma scoate din multe belele. Pana atunci insa, rabdare si tutun. se pare ca Cipru renegociaza cu creditorii taxele astea, dar pana vedem ce iese, alte incertitudini si probabil alte sl-uri lovite.

sa dea Dumnezeu sa ai dreptate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Niciodata sa nu spui niciodata ! Asa ca daca ai rabdare , in urmatoarele zile ( posibil catre sfarsitul saptamanii sau inceputul saptamanii viitoare ) valoarea perechii Eur/Usd sa sara multisor peste 1,3115 . Din cate se pare nu ai probleme de marja , asa ca deocamdata , iti ramane doar sa astepti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Deoarece pe perechea Eur/Usd , ne apropiem de finalizarea triunghiului , iar dupa majoritatea aspectelor este un triunghi terminal , atentie marita la ce va urma . Sa le luam pe rand , ieri valul c a fost , din cate se pare , finalizat cu o coborare la 1,2843 , daca valul c a fost finalizat , el fiind valul alungit , urmeaza o retragere a acestuia de 38.2% ( mai mult sau mai putin ) , dupa care valul e , nu va depasi in lugime valul c si nu va fi mai mult de 61.8% din el . Se mai spune ca valul c taie linia dintre varfurile valurilor a si e . In aceste conditii , se pare ca ne putem astepta la un minim de pana la 1,2750 , dar nu mai mult . 1,2750 , este probabil un pic fortat , este posibil sa nu atinga nici 1.2800 , insa depinde cat timp dureaza valul e , astfel incat , valul c sa intersecteze linia a-e . Probabil finalizarea valului e , va fi cu "foc de artificii" .

Asadar , atentie mare la marja cei care ati plasat ordine de cumparare mult mai inainte de terminarea trendului descendent . 

Spor la pipsi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Revin cu cateva precizari si anume , valul d se apropie de finalizare si a urcat in zona 1.2955 , ceea ce implica o coborare pana la minimul 1,2790 , nu mai jos de atat , daca va mai urca valul d putintel , atunci probabil valul e nu va avea sansa sa atinga 1,2800 .

 

Numai de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Deoarece ne apropiem de finalizarea triunghiului terminal pentru Eur/Usd ( prefer sa spun triunghi decat impuls , pentru ca este vorba de o corectie ) , m-am gandit sa anexez si analiza tehnica . Valul d al triughiului a fost finalizat , asa ca asteptam finalizarea valului e , care asa cum am scris in postul anterior , ne asteptam sa coboare pana la un minim , insa acum vin cu precizarea , ca acesta este cuprins intre1,2842 si 1,2815 , mai precis de atat nu pot fi . Acum daca va cobora sub 1,2815 cu ceva pipsi , sper sa nu fie cu suparare , nu sunt un ghicitor , insa din calcule asa iese valoare minima  . Dupa aceasta miscare , tripla corectie este finalizata si odata cu ea Valul A , al corectiei incepute la 1 februarie 2013 . Urmeaza Valul B ,care nu stim ce va fi si pana unde va urca , dar in mod cert , trendul va fi unul crescator . 

Doar de bine !

post-3630-0-05176800-1363864379_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Deoarece ne apropiem de finalizarea triunghiului terminal pentru Eur/Usd ( prefer sa spun triunghi decat impuls , pentru ca este vorba de o corectie ) , m-am gandit sa anexez si analiza tehnica . Valul d al triughiului a fost finalizat , asa ca asteptam finalizarea valului e , care asa cum am scris in postul anterior , ne asteptam sa coboare pana la un minim , insa acum vin cu precizarea , ca acesta este cuprins intre1,2842 si 1,2815 , mai precis de atat nu pot fi . Acum daca va cobora sub 1,2815 cu ceva pipsi , sper sa nu fie cu suparare , nu sunt un ghicitor , insa din calcule asa iese valoare minima  . Dupa aceasta miscare , tripla corectie este finalizata si odata cu ea Valul A , al corectiei incepute la 1 februarie 2013 . Urmeaza Valul B ,care nu stim ce va fi si pana unde va urca , dar in mod cert , trendul va fi unul crescator . 

Doar de bine !

 

Daca este triunghi atunci inseamna ca este formata din trei valuri, deci nu poate fi parte decat dintr-un:

 

a) alt triunghi

b) val plat (n.a. eng. flat)

c) corectie complexa

 

Personal, prefer ca valul A sa fie dintr-un alt triunghi deoarece nu trebuie sa se retraga (ca pret) foarte mult, cum ar putea-o face valul plat (care trebuie sa retraga valul A peste 61.8%).

 

Si daca nu e triunghi ne astepta vremuri frumoase cu un val diagonal conducator (n.a. eng. leading diagonal) dintr-un alt val impulsiv sau dintr-un zig-zag. Oh, da...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Astazi este "Ziua cea Mare" , din punctul meu de vedere . Valul e al triunghiului terminal , se  va finaliza si probabil cum se intampla in majoritatea acestor situatii , urmeaza o  miscare brusca de intoarcere . Acum ca veni vorba de triunghi , tizule un triunghi este format din 5 valuri , fiecare val fiind format din cate 3 segmente ( zig-zag sau plat ) . Imi pare rau ca nu ai citit cu atentie posturile anterioare , dar asa cum am mai scris , acest triunghi este ultimul dintr-o corectie tripla ( zig-zag - x - zig-zag - x - triunghi ) . Ii multumesc pe aceasta cale lui @flames , pentru biblioteca electronica pusa la dispozitie . Valul A inca nu este finalizat , va fi finalizat odata cu valul e . Imi cer scuze , daca litera postata in subsol a incurcat pe cineva , dar urmeaza sa fie adaugata la finalul triunghiului .

Asa ca mare atentie la cele ce se vor intampla in orele urmatoare .

Spor la pipsi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@darzuandreiovidiu

Vad ca preferi sa fie o coborare pe Eur/Usd . Daca ai plasate ordine de vanzare mai jos de 1.2800 , cred ca va trebui sa mai astepti cateva saptamani pana sa ajungi la ele . Confirmandu-se acest prim val al corectiei , te informez , ca valul 2 intr-un impuls nu poate fi triunghi , deci valul A poate fi ori primul val al unui zig-zag , ori al uni val plat , care poate fi retras 100% si chiar mai mult , dar tinand cont ca avem o corectie complexa tripla , chestia cu "chiar mai mult" ar cam trebui sa pice . In fine ar mai fi faptul ca si intr-un triughi contractiv retragerea valului a poate fi si de peste 100% , asa ca oricum ai intoarce problema , variantele sunt date de piata , nu de dorintele noastre . Decizia iti apartine , fie astepti mult si bine pana coboara  , fie inchizi pozitiile pe pierdere si castigi prin cumparare . Eu unul prefer ultima varianta , dar tu stii mai bine ce ai de facut .

Spor la pipsi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.