Sari la conținut

EUR/USD


maslow

Postări Recomandate

.... Deci intrebarea mai corecta knd analizam perechea ar fi: ce face dolarul american si dc o face?

 

fara a deveni insistent :), as vrea sa punctez din nou problema Chinei:

deci nu ce face USD si dc o face, dar ce face China si dc o face?

 

ceva "facts" de cultura generala (fiindca nu am acum date precise):

- QE1 si QE2 au aparut pe fondul discutiilor intre US si China apropo de liberalizarea cursului yuan. Au existat promisiuni din partea Chinei, dar in fapt nu s-a produs decat un "slide" controlat de genul 1% (incepand din vara anului trecut, pana in iarna)

Ulterior au mai fost cateva discutii / presiuni la nivel "inalt" (nu mai tin minte precis daca nu chiar Obama, dar sigur Bernanke sau Geithner au fost in China exact pe tema asta, cu interventii si mai agresive si mai putin agresive, dar fara nici un rezultat notabil in evolutia yuan). Obama si-a exprimat public ingrijorarea cu privire la liberalizarea cursului respectiv etc.. tot fara nici un rezultat. Eu nu tin minte sa fi existat vreo interventie (cel putin la fel de "sonora") pe tema aceasta din partea vreunui sef de stat european (adica Sarkozi sau mme Merkel)

 

- toamna anului trecut: contactele China - Europa devin din ce in ce mai "puternice". Are loc un forum (nici nu mai tin minte ce era) sau ceva de genul acesta cu mare delegatie de chinezi veniti la Bruxelles. China afirma oficial ca vrea sa bage bani in Europa, ca vrea sa creasca rezervele europene etc. Sarkozy se duce in China exact pentru a pune "bazele" unor cooperari economice mult mai puternice (cine stie ce tehnologie pentru defense le-a "vandut" atunci... China anuntat acum cateva zile cresterea cu 12%!!!! a bugetului pentru defense, pana la sfarsitul anului acesta)

 

- iar ca "fapt divers":

din toamna pana acum, de fiecare data cand au aparut probleme pe "fundamentalele" europene, chinezii au avut interventii care au "scos" EU. Nu numai acum, cand bond-urile portugheze au crescut enorm (si china a declarat ca se "baga" la cumparare) dar tin minte ca au mai fost si alte ocazii (poate stie cineva mai precis).

Saltul peste 1.40 s-a produs pe fondul fuziunii NYSE Euronext (si s-a discutat mult pe tema asta in februarie, a fost destula euforie). Ce "chestie"... cand raspunsul pentru NASDAQ a fost "nici nu avem ce discuta pe tema asta" cursul a scazut la 1.40 (coincidenta? poate; la inceputul lui iunie actionarii vor vota ce e cu fuziunea asta. Discutiile "aprinse" din aprilie s-au terminat cu organizarea de lobby la nivelul actionarilor pana la aceasta votare).

Last - din vara lui 2010 cursul Euro a avut evolutii care nu au respectat "fundamentalele", asa cum se intampla in cazul USD sau a celorlalti. Adica Irlanda "bailout", in Portugalia primul ministru isi da demisia, Grecia spune ca mai are nevoie de bani, din ce in ce mai multe voci afirma cat de nesanatoasa este baza EU... si cursul ce face?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, de acord cu China. Pe baza ei am si mizat de anul trecut pe long Euro. Dar nu numai atat, Chiar Banca Mondiala a dat recent un comunicat in care spune ca statul de rezerva actual detinut in explusivitate de Dolar va fi impartit in mod egal si cu Euro, si Jen. O lume multipolara. Cu alte cuvinte tranzactiile cu Petrol nu se vor mai face DOAR in Dolari, caci asta inseamna Dolarul acum: Monopol pe Energie. Deci, daca tendinta se mentine ( nimic nu ramane batut in cuie de azi pe maine) atunci Euro va fi licitiat chiar si atunci cand fundamental economia UE va avea probele si de aici apare diferenta intre Analiza pur economica si cea politico-economica.

Criza este si un bun prilej de reorganizare politica a intregii lumi.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • Moderators

EURSD - Comentariu

 

Lupta este crancena. Ca pe oricare alta pereche nu avem decat doua directii posibile. Up sau Down. Sus sau Jos. Euro e moneda de risc. Dolarul e safe haven. Cand avem positive risk flows EURUSD creste. Cand avem risk aversion EURUSD scade. De ce zic ca lupta e crancena? Pentru ca ambele tabere sunt puternic sustinute fundamental. Pe de o parte avem nfp-ul dezastruos de vineri plus rezultatele teribile de pe gdp-urile a mai multe tari precum franta, germania, sua si altele. Asta ne duce in risk aversion. Deci EURUSD down nu? Pai nu. Pentru ca pe de alta parte nfp-ul dezastruos de vineri ne mai duce catre ceva. Ne duce catre un iminent QE3. Adica o printare de usd. Adica o devalorizare a usd. Adica o crestere pe EURUSD.

 

S-ar parea ca avem doua forte majore care se bat cap in cap: nfp-ul slab si risk aversion-ul care ne duce in euro slab si QE3-ul care ne duce in dolar slab si prin concluzie euro puternic (prin comparatie, adica un euro mai putin slab decat slabanogul de usd).

 

Totusi. Sa zicem ce printam dolari pana cand nu mai putem. O sa scada cererea pentru dolari asa dintr-o data? Scaderea pe euro nu e data numai de o crestere slaba a economiei sua si implicit risk aversion. Avem inca probleme mari in europa. Planul de bailout pentru greci nu sta tocmai pe roze. Guvernul nu si-a atins inca tintele pentru taierile de cheltuieli si tot ce trebuie sa mai faca ei pentru a putea primi inca bani de la fmi si europeni. Suportul electoratului pentru bailout-ul greciei scade si el in mai toata europa. Finalndezii vor deja garantii. Altii vor vrea si ei la fel. Nemtii s-au cam saturat. Nationalismul e inca inradacinat in inimile nemtilor oricat de mult ar vrea ei sa para altfel si se vede ca s-au cam saturat sa tot traga dupa ei restul europei. Merkel pierde astfel suportul electoratului si nu ar fi surprinzator daca ar pierde si puterea. (Bloomberg: European Stocks Drop on Merkel’s Poll Defeat) Fara Merkel sansele ca germania sa cotizeze la fel de mult la fondul de bailout scad. Merkel bineinteles ca nu va dori sa piarda puterea in germania de dragul grecilor si isi va limita inca de pe acum suportul.

 

Ce directie ne ramane atunci de urmat? Aceea a default-ului. Adica a falimentului. Macar partial. Asta spune chiar si un membru fmi se pare. Uite ce zice tovarasul: "I expect a hard default definitely before March, maybe this year, and it could come with this program review," said a senior IMF economist who is keeping close tabs on the situation. "The chances for a second program are slim." Link catre articol AICI

 

Ce ramane atunci de facut? Sau mai romaneste spus: “Eu cu cine votez?”

 

Pai eu sunt dovish. Risk averse. Bearish.

 

Chiar si cu o printare de USD in masa, pana nu vad eu o situatie imbunatatita in europa ma voi abtine de la a cumpara euro.

 

Sa nu credeti ca simpatizez cu Roubini. Nu cred ca lumea e foarte aproape de colaps. Nu cred ca zona euro se va rupe si nu cred in alte astfel de catastrofe. Cred insa ca situatia in europa este mai mult decat subreda. Asa ca pana cand nu vad anunturi pozitive venind din zona euro raman risk averse.

 

Reiterez insa importanta viitoarei intalniri fomc. Daca vedem un QE3 masiv nu as fi surprins sa vad si o crestere mare pe toate perechile cu USD in coada. Defapt e destul sa vedem zvonuri despre amploarea QE3. Traderii se vor pozitiona oricum inainte de intalnirea fomc si e posibil sa vedem cresteri pe euro. Asa ca sunt foarte flexibil in perioada asta. Daca nu mai aud nimic rau dinspre zona euro si vad impuls long pe euro atunci imi voi schimba pozitia din short in long foarte rapid.

 

Cel mai bun model dupa care cred eu ca se poate ghida cineva in aceste vremuri tulburi este urmatorul: Uita de fibo de s/r de stochasticuri si alte nebunii. Urmareste cel mai recent impuls si tine-te de el. Nu te uita pe trendul monthly sau weekly. In situatiile de incertitudine nu mai stie nimeni unde, cand si ce a facut. Toti sunt speriati. Toti raspund la cele mai mici impulsuri. Ce sa intamplat acum o luna sau doua nu mai stie nimeni. Asa ca urmareste impulsul si fii gata sa iti schimbi opinia generala foarte rapid. In cele din urma se va stabili o directie si ar fi pacat sa nu te prinzi de ea decat foarte tarziu decat din cauza inflexibilitatii tale.

 

Nu se vede inca clar cine va castiga batalia, ursii sau taurii. Asa ca sa nu va fie rusine sa intoarceti armele cat mai des. Lupta e crancena.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Va salut, ma numesc Dima (alias Dimake), sunt relativ nou printre voi, insa nu si pe piata forex. Primul contact l-am luat acum aprox 3 ani, iar incepand cu feb 2011 m-am specializat in combinatia dintre munca unui analist tehnic si unul fundamental. Voi incerca sa postez zilnic analizele mele si sper ca in acest fel ne vom ajuta reciproc.

 

 

Actual: 1.3635

 

In sesiunea de marti, ma astept la o depreciere a paritatii spre zona 1.3535. Toate datele/stirile venite din zona euro in ultima vreme au influentat pozitiv evolutia monedei unice europene, si tind sa cred ca suportul va continua si in zilele urmatoare.

 

Pe termen scurt - mediu estimez o mica corectie spre un nivel de 1.3500/35, iar o mentinere a cursului in aceasta arie de suport va oferi noi bounce-uri catre 1.3800 cu extindere in 1.3930.

 

In prezent o eventuala intrare in piata prezinta un risc ridicat, Eur/Usd coborand din maximul de 1.3695 pana in 1.3536 (curent), cu 1.3500/35 arie de suport. Prudenta este cuvantul primordial, cautand o potolire a cursului in zona mai sus mentionata, fapt ce ar conduce la intrari long in piata.

blogentry-3674-0-63506600-1318331329_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actual: 1.3655

 

Din perspectiva tehnica, Eur/Usd poate continua sa se aprecieze spre o valoare de 1.3795. Cuvantul care primeaza in recomandarea mea este prudenta, fiindca exista o probabilitate crescuta sa asistam la spargerea pragului de 1.3700 si continuarea catre 1.3795. Prin urmare short la acest nivel ar fi o mutare castigatoare, cu plasarea unui TP la 1.3645.

 

blogentry-3674-0-18021100-1318410438_thumb.png

Editat de DiMaKe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actual: 1.3810

 

Eur/Usd nu a intrat inca pe un trend descendent ramanand in jurul maximului de 1.3830. Tind sa cred ca paritatea doar trage de timp, iar o incercare spre 1.3845/55 va oferi o alta sansa de intrat short. Cu alte cuvinte, la shortul din 1.3800, recomand alte intrari in zona 1.3845/55.

 

blogentry-3674-0-35272100-1318496378_thumb.png

Editat de DiMaKe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Sec, sincer nu ma asteptam la o extindere spre 1.3935, chiar daca am mentionat acest lucru, iar 1.3800 a fost pragul din care shortul timid a fost strategia mea, cu alte intrari la 1.3900.

 

 

Actual: 1.3740

 

Personal cred ca Eur/Usd mai are loc de a se deprecia, spre un prim targer de 1.3600. Punand pe hartie toate datele venite din Europa, inclusiv amenintarea ratingului Frantei, ma face sa afirm ca 1.3600 nu este departe.

blogentry-3674-0-43078100-1318923880_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.