Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

Daca e combinatie complexa, poate daca mai urca putin face un triple three combination, (Wolf poate confirma) si este un segment din corectia down de pe graficul saptamanal, unde din pacate, nu stim daca este finalizata miscarea D, din triunghiul contractiv (formatiune alcatuita din cate trei segmente, 3-3-3-3-3). Stim, ce-i drept ca e corectie in corectie si - cam atat!

 

post-2510-0-67555200-1347196769_thumb.png

 

Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

EURUSD-Elliot clasic:

De la 1 la 2 este unda I

De la 2 la 3 este unda II

De la 3 la 4 este unda III

De la 4 la 5 este unda IV

De la 5 la 6 este unda V

Dupa care vor veni corectiile ABC. Ok, acuma, undele nu sunt perfecte, in linie dreapta.

 

Sau am desenat prostii?

 

Fac un EDIT si mai pun un grafic. Peste graficul initial am adaugat un FIBO de unde se vede un FIBO ca la carte.

 

Da, ai desenat prostii. In primul rand caderea asta se vede, cu ochiul liber, ca nu e impuls (overlapuri). Pe urma ai un val 3, mic ca vai de el - in cele mai multe dintre cazuri valul 3 (impulsiv) e cel mai lung, dar nu e nicidecum cel mai scurt.

 

Miscarea pe care o ai tu acolo este un FLAT, ti-am desenat fiecare miscare in parte ca sa vezi structurile flat-ului, peste imaginea trimisa de tine, lasandu-ti notatiile cu alb nemodificate. De asemenea Fibonacci-ul tau nu se vede clar ce nivele sunt, fiindca le-ai scos. Eu stiu ce nivele sunt, am ochiul format dar, iarasi, cei noi - ciu-ciu. Plus ca, nu te poti baza pe o analiza sa fie buna doar fiindca da o ratie Fibonacci bine, ratia Fibonacci ar trebui sa o explice, sau cel putin sa explica o regula din teorie, samd, ori sa intareasca un presuspus scenariu.

 

post-2510-0-86113600-1347198324_thumb.png

 

Bafta si pune si citeste cartea postata aici, pe forum, cea in romana. Elliot nu se invata peste noapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!!

Stimati colegi , vreau sa va spun ca citesc unele postari si ma uit la unele grafice postate si nu inteleg nimic , nici ce este desenat in ele nici care este motivul dicutiei aprinse intre voi, sincer .

Nici pana in ziua de astazi nu am vazut nici o analiza EWA care sa aiba in primul rand trasate liniile de trend , care sa delimiteze si sa arate ce fel de pattern este unde incepe unde se termina si cum este el confirmat.

Eu va propun sa invatam impreuna sa trasam liniile de trend a valurilor care le observam si apoi sa incepem sa le numerotam.

Un simplu a-b-c in conditiile in care nu arata de unde vine , dupa ce pattern se afla ,ce fel de constructie este , cum relationeaza el cu alte valuri (daca sunt de acelasi grad ) nu are nici directie si nici sens .

EWA nu sunt niste litere simple aruncate pe un grafic si daca ceva nu va place sa modificati literele pana corespund cat de cat . Asa ceva nu se face !

In mare de EWA este plin internetul cu niste previzionari pe diferite unitati de timp , dar ce este ciudat nu au linii de trend.....oare de ce ? Si daca le au sunt pur si simplu niste linii care nu inseamna nimic.

Toate patternurile care se formeaza trebuie sa aiba forma si sa arate asa cum au fost concepute de cel care le-a inventat, dar ..... nu vad .

Apoi urmatorul pas este tranzactionarea lor . Aici deja vb despre ceva care este total diferit de previzionare . Oare acest lucru il stie cineva ?

Din cele urmarite nu am vazut inca nici o corectie complexa la analize EWA , numerotata si trasata , poate sa fie si gresita ca pozitionare dar macar presupusa , oare ele nu exista ? De cele mai multe ori vad niste impulsive care nu au logica nu mai vb depre liniile de trend .

Cum credeti voi ca se poate tranzactiona asa ceva ? Eu unul nu vad cum .

As vrea sa facem patternuri impreuna si sa nu le fortam noi de la noi ca asa vrem noi dar sa lasam piata sa decida daca numaratoarea este corecta. La terminarea unui pattern piata trebuie sa aiba un anumit comportament deja asteptat daca nu-l are inseamna ca numaratoarea nu este corecta , toti gresesc si cei mai experimentati traderi sau speculatori , dar ei ca si mine nu cauta dreptate ei cauta tranzactii fiindca vor bani .

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DACA VETI NEGLIJA IN CONTINUARE CEEA CE AM SCRIS MAI SUS SA STITI CA NICIODATA NU VETI PUTEA TRANZACTIONA PIATA FIE EWA CLASIC FIE NEOWAVES ,NICIODATA!

POATE CU ALTE STRATEGII DA ,DAR CU ACESTEA NU!

 

MULT SUCCES SI SPOR MA MUNCA (invatat)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo am uitat sa va anunt !

 

Teoria NEOWAVES are aproximativ 2800 de reguli .....ha ha ha ha ha ....nu degeaba ati auzit ca este cea mai complexa si mai grea !

In cat timp pot fi invatate? Dar mai ales aplicate ?

Ei cand te uiti la o miscare trebuie sa le ai pe toate in cap si in plus sa selectezi ceea ce aplici la cazul dat si ce nu ! Si sa nu uitam ca piata se modifica si sunt situatii in care pana si aceste 2800 de reguli nu sunt suficiente .....ha ha ha ha ha ....unde este drepatea .....va spun eu ....in menegementul riscului...ha ha ha ha ha

Oare cate are EWA CLASIC? Poate sa-mi spuna cineva aproximativ? ha ha ha ha ha

 

Da , mult de invatat! Asa ca nu mai cautati dreptate !!!! Ati inteles unde este !!!!

Succes!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ZEN

 

Dar tu crezi ca cu o simpla spargere a linie de trend , fie el si major , pot sa vad ce se poate intampla fara sa am confirmari sau un pattern care sa ma anunte ca trendul este schimbat .

Crezi ca sunt povestitor sau NOSTRADAMUS?

ha ha ha ha ha ZEN ma faci sa rad sincer .

Eu cred ca situatia inca este destul de dificila cu toate ca trendul urca , si ca un trend nu se intoarce asa de usor , uita-te cum a inceput el si o sa intelegi.

Vedem ce ne spune piata .....ha ha ha .... poate euro dispare pe la 1.4 de tot .... ha ha ha

Da am un pattern la baza care imi spune ca ceva se va intampla si ca 1.2040 este un minim important dar ..... ASTEPTAM SA TERMINE DE CONFIRMAT CEEA CE POATE EL SA NE ZICA !!!!! si dupa aia o sa mai vedem ce este de facut !!!!

Dar un lucru este cat de cat clar , 1.2040 este un nivel STRONG!!!

Deci ? Sa vedem ?

SUCCES!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.